Proč moje voda voní jako plíseň? 4 tipy pro snadnou prevenci

Proč má voda páchne jako plíseň? Věděli jste, že ve vaší vodě může růst plíseň?

Možná budete chtít důkladně zkontrolovat, zda se jedná o vodu kontaminovanou plísní nebo o vodní zdroj či nádobu. Pokračujte ve čtení, abyste věděli, co dělat v případě, že se to stane nebo právě děje vám.

Může plíseň růst ve vodě?

Přemýšleli jste někdy o tom, zda ve vaší vodě může růst plíseň? Pokud se o tom chcete dozvědět, pokračujte ve čtení, ale nejprve si definujme plíseň.

Agentura pro ochranu životního prostředí Spojených států amerických tvrdí, že padlí je určitý druh plísně nebo houby s plochým růstovým zvykem. Díky svému plochému růstu se dotýká pouze povrchu materiálu, což znamená, že poškozuje pouze povrchy předmětů, na kterých roste.

Plíseň se může jevit jako bílá nebo šedá a prášková nebo rozmazaná. Voní zatuchlině a zemitě a někdy jako hnijící dřevo nebo špinavé mokré ponožky.

Nyní zpět k otázce. Může plíseň růst ve vodě?

Ano, může, stejně jako plíseň. Plíseň může růst ve vodě, pokud je naplněna živinami, které jí prospívají.

Je pravděpodobnější, že se mu bude dařit ve stojaté vodě po dlouhou dobu nebo pokud je v tmavém prostředí. Může růst na různých místech s vodou nebo na těch, která jsou vaším zdrojem vody.

S vašimi vodními zdroji kontaminovanými plísněmi by voda mohla nepříjemně zapáchat. Pokud se ve vaší vodě objevila plíseň, pak je pravděpodobnější, že bude přítomen nepříjemný zápach.

V případě, že jste pili vodu kontaminovanou plísní, mělo by být v pořádku, pokud je to jen pár doušků, protože vaše žaludeční kyselina může tyto patogeny zabít. Přesto byste pro jistotu měli navštívit lékaře.

Další informace najdete v tomto článku o tom, jak dlouho trvá, než voda zplesniví.

Co dělat s vodou, která má plíseň?

Buď byla vaše voda kontaminována plísní, nebo je to nádoba, která ji obsahuje. Zde je několik způsobů, jak odstranit plíseň z různých zdrojů vody:

1. Voda

Pokud má voda sama o sobě plíseň nebo je nepříjemný zápach, nejlépe ji vyhoďte. Důkladně vyčistěte nádobu, kde byla umístěna voda s plísní, protože to může být také zdrojem plísně, aby se dále šířila.

2. Láhve na vodu

Pokud pravidelně používáte láhve na vodu, jak často je čistíte? Většina by to nedělala pravidelně, ale mělo by to tak být.

Společnost Delish doporučila láhve s vodou umývat každý den a jednou týdně je dezinfikovat, aby zabily patogeny, které na nich pravděpodobně vyrostly.

K mytí láhve můžete použít obyčejný mýdlo na nádobí a horkou vodu. Začněte tím, že jej naplníte horkou vodou a mýdlem na nádobí, před drhnutím a důkladným čištěním naruby jej necháme několik minut působit.

Nakonec jej opláchněte horkou vodou. Čerstvě umyté lahve můžete uchovávat v lednici, abyste zabránili množení bakterií.

Podívejte se také na tento článek o tom, proč moje láhev s vodou páchne jako plíseň.

3. Ohřívač vody

Nejprve vypusťte vodu z ohřívače vody, dokud nebude prázdný. Poté jej znovu naplňte.

Jedná se o problém s mírnou plísní, ale pokud je situace vážnější, je vhodné zavolat odbornou pomoc.

4. Vodovodní potrubí

Je obtížnější čistit vodovodní potrubí, protože je obtížné se k němu dostat.

Začněte tím, že do odtoku nalijete ½ šálku domácího bělidla a necháte chvíli odstát. Poté slijte horkou vodu a nechte několik minut pouštět horkou vodu z kohoutku do odpadu.

Vložte ¼ šálku jedlé sody do odpadu a propláchněte jej šálkem bílého octa. Nechte znovu několik minut odležet.

Nechte několik minut pouštět horkou vodu, abyste vymyli odtok. Tento postup opakujte, dokud se již neobjeví zápach plísně.

Prevence plísní

Vždy je lepší předcházet situaci, kdy plíseň zamoří vaši vodu. Nejen, že přináší nepříjemný zápach, ale také se nedoporučuje pít.

Vědět, jak tomu zabránit, může být prospěšné; podívejte se na následující tipy, které můžete snadno dodržovat:

 • Nainstalujte si systém čištění vody. Mohl by pomoci zlepšit chuť a vůni vaší pitné vody a odstranit škodlivé organické a anorganické látky.
 • Kontrolujte svůj domov měsíčně. To platí spíše pro místa nebo materiály, které obsahují vodu nebo byly vystaveny vodě, takže okamžitě zabráníte růstu plísní nebo plísní. li>
 • Pravidelně čistěte láhve na vodu a dezinfikujte je alespoň jednou týdně. Toto nepřeskakujte, pokud chcete čisté láhve na pití a vodu přinést ven .
 • Pokud láhve nebo nádoby na vodu nepoužíváte, před řádným uložením je umyjte a osušte. Zajistěte, aby byl sklad dobře větraný, suchý, a má dobré osvětlení, takže lze zabránit růstu plísní.
 • Závěr

  Tento článek má odpovědět na otázku: „Proč moje voda páchne jako plíseň“. Abyste znali odpověď, musíte být pozorní a identifikovat, zda je kontaminována samotná voda nebo zda je to nádoba, kde plíseň skladujete, abyste mohli přistoupit k čištění.

  Čištění plísní z vody může být skličující úkol, pokud jste se s tím právě setkali, ale s pomocí tohoto článku to můžete udělat snadno a podle pokynů.

  Ačkoli někteří tvrdili, že voda kontaminovaná plísní nepředstavuje významnou hrozbu pro zdraví člověka, je stále nejlepší být obezřetný. Takže, jakmile nějakou uvidíte nebo ucítíte, okamžitě začněte jednat.