Proč moje sušička voní jako plíseň? 3 hlavní důvody

Ať už vlastníte zbrusu novou jednotku nebo starou, v určitém okamžiku jste se zeptali: „Proč moje sušička páchne jako plíseň? Jednoduchá odpověď je tato: vlhkost.

Zatímco primárním viníkem je vlhkost, existuje mnoho způsobů, jak se může hromadit a způsobit zápach plísně. V tomto článku jsme uvedli důvody, proč vaše sušička páchne jako plíseň, a jak je řešit.

Hlavní 3 důvody, proč vaše sušička voní po plísni

1. Příliš dlouho nechávat mokré oblečení

Stejně jako u jiných předmětů ponechaných delší dobu mokrých a bez dozoru je vlhké oblečení živnou půdou pro plísně. Ať už je necháte v pračce, sušičce samotné nebo kdekoli ve vašem domě, oblečení nasáklé vodou přitahuje nejen plísně, ale také hmyz a další mikroorganismy.

Možná jste natolik zodpovědní, že nenecháte žádné mokré oblečení bez dozoru. Poté zkontrolujte těsnění dvířek, zda neuvízly nějaké malé předměty, např. mokrá ponožka.

Pokud nejsou žádné přilepené předměty, zkontrolujte, zda gumové těsnění není zdrojem zatuchlého zápachu. Pokud ano, nechte na gumě působit pastu z jedlé sody a vody po dobu 30-60 minut, poté ji otřete vlhkým hadříkem.

2. Usazování vláken

Ve vaší sušičce se mohou hromadit vlákna na dvou místech: síto na vlákna a výfukový otvor. V obou případech je prvním krokem k řešení problému odstranění zachycených vláken.

Síto na vlákna umyjte mýdlem a teplou vodou, abyste odstranili zápach plísně. Vysušte na vzduchu a vložte zpět do sušičky.

V případě výfukového otvoru blokují textilní vlákna proudění vzduchu a způsobují plísně a zatuchlý zápach. Zajistěte každoroční čištění větracího otvoru sušičky, protože špinavý větrací otvor také brání řádnému vysoušení vašeho oblečení.

Dalším trikem, který funguje, je sušení některých ručníků namočených v bílém octě v sušičce. Tato metoda je jistý způsob, jak snížit zatuchlý zápach; jen si dejte záležet na tom, abyste ručníky poté vyprali.

3. Přetížení

Opět se vracíme k otázkám vlhkosti a žmolků. Jak zvyšujete množství prádla, prodlužuje se také doba sušení, což má za následek vlhkost.

Pokud jde o problém se žmolky, čím více oblečení vyperete a usušíte, tím více žmolků se hromadí v systému sušičky. Místo velké náplně prádla tedy udělejte několik dávek malých až středních dávek.

Jak předcházet a odstranit zápach plísní ve vaší sušičce

Prevence

Po každé operaci vyčistěte síto na vlákna, abyste zabránili hromadění vláken. Použijte podtlakovou hadici vaší jednotky k odstranění co největšího množství vláken z dutiny, která drží síto na vlákna.

Jak již bylo zmíněno, nepřetěžujte. Také se ujistěte, že oblečení, které vkládáte do sušičky, ihned sušíte.

Proveďte roční kontrolu výfukového ventilu. Někteří škůdci, jako jsou hlodavci, se mohou zachytit v kanálech a způsobit hnilobný zápach.

Dalším tipem, jak se vyhnout zápachu plísní, je použít méně pracího prostředku (nebo nejmenší množství doporučené v balení pracího prostředku). Je to proto, že jakýkoli přebytek pracího prostředku zanechává zbytky na vašem oblečení a způsobuje růst plísní a plísní.

Nakonec buben sušičky pravidelně čistěte octovým sprejem, abyste zabránili vzniku nepříjemného zápachu. Po postříkání kyselinou otřete povrchy, opláchněte vodou a osušte na vzduchu.

Odstranění

V některých případech je zápach plísně již přítomen a my bychom mohli být ze zoufalství nuceni koupit další sušičku. Nezlobte se, protože existuje několik prostředků k odstranění tohoto nepříjemného zápachu.

U sušičky se zatuchlým zápachem vyčistěte buben sušičky otřením měkkým hadříkem navlhčeným v roztoku bělidla. Roztok musí obsahovat 1 šálek bělidla na každý galon studené vody.

Pokud zatuchlý zápach vychází z pračky, zkuste prádlo vyprat buď půl šálkem jedlé sody nebo šálkem octa. Tyto látky pomáhají osvěžit oblečení a zabraňují usazování aviváže nebo jakéhokoli produktu v oblečení určeném k sušení.

Další tipy na čištění pračky najdete v tomto článku o tom, jak odstranit zápach z praček. Pokud chcete vědět, co způsobuje tyto nepříjemné pachy ve vaší pračce, přečtěte si „proč moje pračka páchne jako plíseň“.

U odvětrávacích kanálků zkontrolujte a odstraňte veškeré nahromaděné vlákna. Některé jednotky mají větrací otvory zakryté klapkami, takže se ujistěte, že tyto klapky nejsou přilepené.

Nejlepší je kontaktovat profesionální poskytovatele služeb v případech, kdy v jakékoli části vaší sušičky dochází k výrazným nánosům. Máte jistotu, že svou práci odvedou, a zabráníte dalšímu poškození vašeho spotřebiče.

Závěr

Nyní již znáte odpověď na otázku „proč moje sušička páchne jako plíseň“. Dozvěděli jste se, že vlhkost je hlavním nepřítelem a je způsobena příliš dlouhým ponecháním mokrého oblečení, hromaděním žmolků a přetížením.

Probrali jsme také několik užitečných tipů, jak zabránit vzniku zatuchlého zápachu. Pokud už tam zápach je, také jsme vás pokryli diskusí o různých způsobech jeho odstranění.

Takže až příště použijete sušičku, mějte tyto věci na paměti a užijte si sušení!