Proč moje nová matrace voní a jak ji odstranit

Odpověď na to, proč má nová matrace zapáchá, je kvůli odplyňování. To je zvláště patrné u produktů ze syntetické pěny, jako je paměťová pěna a polyuretan. Je to však nebezpečné pro zdraví?

Tento článek bude mluvit o všem, co potřebujete vědět o odplyňování matrací. Pokud si ale všimnete zatuchlého zápachu, může to být samostatný problém. Zde je tedy návod, jak z matrace dostat zatuchlý zápach.

Proč má nová matrace vůni?

Nové matrace zapáchají kvůli odplyňování

Nové matrace mají jedinečný chemický zápach, zejména ty, které jsou vyrobeny ze syntetických materiálů a jsou dlouhodobě stlačené. To je důvod, proč postele typu bed-in-a-box mají chemickou vůni při roztahování a dokonce i pěnové matrace, jakmile odstraníte jejich plastový kryt. Pouze nové matrace mají tuto vůni, protože je to z těkavých organických látek v materiálu, který se rozpadá, když rozmotáváte novou postel.

Co je tedy odplyňování matrace? Již z názvu vyplývá, že matrace mají tendenci produkovat zápach nebo přesněji zapáchající plyny kvůli rozpadu těkavých organických látek. Někteří to přirovnávají k vůni nově otevřené barvy plechovky a postele z paměťové pěny jsou po rozbalení této notoricky známé.

Je vůně v nové posteli škodlivá?

Nový zápach matrace nebo odplyňování matrace není škodlivé, pokud jste potvrdili, že výrobek vydává nízké hodnoty VOC. To je důvod, proč je důležité zkontrolovat certifikaci matrací od subjektů, jako je GREENGUARD Gold a Oeko-Tex Standard 100. Kromě toho musíte zkontrolovat chemikálie a materiály v posteli, pokud splnily bezpečnostní požadavky a nepoškodí vás riziko.

Pěna by například měla být certifikována pro kvalitu vnitřního vzduchu. Kromě toho vrstva zpomalující hoření v loži není z karcinogenních chemikálií, jako je chlorovaný Tris. Vynikající chemickou alternativou zpomalující hoření je vlna a můžete také zkontrolovat, zda výrobce na postel nezahrnul potenciálně nebezpečnou chemickou antimikrobiální úpravu. Užitečným tipem, jak si efektivně udržet odstup od nebezpečných chemikálií, je výběr zdravých matrací.

Zde jsou pro vaši informaci nejlepší značky matrací z přírodního latexu. Jsou dokonce certifikovány jako organické a celková struktura každé matrace neobsahuje nebezpečné chemikálie.

Jak dlouho trvá, než paměťová pěna přestane vonět?

Vůně na nové matraci z paměťové pěny může trvat několik dní až týdnů. Pamatujte, že musíte vzít v úvahu typ paměťové pěny, kterou máte, a její hustotu. Většina výrobců matrací uvede čekací dobu, než paměťová pěna přestane vonět, a proto by mělo být rozumné kontaktovat značku, pokud matrace stále voní po očekávané době.

Můžete si také přečíst tyto tipy, jak urychlit odplyňování matrace, abyste mohli novou postel používat co nejdříve.

Jak získáte vůni z nové matrace?

Nejlepší způsob, jak dezodorizovat novou matraci a zbavit ji chemického zápachu, je její odvětrání venku. Pokud počasí nepřeje, umístěte postel do interiéru s otevřenými dveřmi a okny. Můžete dokonce zvážit umístění cirkulujícího ventilátoru do místnosti, který pomůže provzdušnit postel.

Další oblíbenou metodou osvěžení vaší nové matrace je nalití jedlé sody. Co se stane, když na postel nalijete jedlou sodu? Jedlá soda může pomoci absorbovat vůni na matraci a prášek můžete nechat přes noc, než jej odsajete, abyste zjistili, zda je chemický zápach ještě druhý den znatelný.

Mám svou matraci vyvětrat?

Je nezbytné vaši novou matraci vyvětrat, protože pomůže s dokončením odplyňování mnohem dříve. Také dovolujete matraci roztahovat se a vracet se do správného tvaru. Tímto způsobem získáte očekávaný pocit a podporu s postelí.

Zvažte možnost nové matrace dýchat 24 až 48 hodin. Pokud je vůně stále patrná nebo si myslíte, že se nevrátila do svých slibovaných rozměrů, může to trvat déle. Při odvzdušňování produktu si vždy prostudujte příručku k matraci, která obsahuje doporučení potenciální praxe od výrobce.

Můžete hned spát na nové matraci?

Na nové matraci je možné okamžitě spát, protože některé značky dokonce prodávají své matrace tak, aby byly použitelné ihned po vybalení. Někteří výrobci dokonce doporučují spát na nové posteli první noc, protože to pomáhá uvolnit součásti a obnovit původní pocit. Budete však tím, kdo posoudí vůni a strukturu matrace, pokud neovlivní váš spánek.

Pokud nemůžete na nové matraci hned spát, můžete si i nadále pomáhat s jejím zalomením stisknutím různých částí povrchu nebo dokonce po ní přejít. Pokud máte několik knih, můžete je položit na matraci, abyste pomohli uvolnit strukturu.

Závěr

Odpověděl tento článek na vaši otázku? Abych rekapituloval, proč voní moje nová matrace, jsou to plyny tvořené těkavými organickými látkami, které se rozpadají, když jste odkryli postel. Nemělo by představovat žádné zdravotní riziko, pokud získáte matraci od renomovaných značek s certifikacemi týkajícími se testů a norem pro kvalitu vzduchu v interiéru a bezpečné chemické použití.

Doufáme, že jste se od nás hodně naučili, a neváhejte se podívat na naše blogy, kde najdete další problémy související s matracemi.