Proč moje kočka olizuje mou deku? 3 Možné důvody

Pokud se vždy divíte, proč moje kočka olizuje mou deku, promluvíme si o možných příčinách, dobrých a špatných. Nepropadejte panice, protože i potenciální zdravotní problémy týkající se tohoto chování jsou stále zvládnutelné, zejména s pomocí vašeho veterináře. Kromě záclon jsou naše přikrývky také náchylné k tomu, aby přitahovaly tolik pozornosti našich milých koček.

Vaše kočka může jen projevovat náklonnost nebo náhodou ucítí něco lákavého na dece. Olizování přikrývky však může také znamenat, že vaše kočka vykazuje známky pica. V některých případech může být kočka úzkostná.

Proč kočky olizují deky?

Existují různé důvody, proč se zdá, že vaše kočka neustále olizuje vaši přikrývku. Jako majitel byste si měli rychle všimnout chování, které se zdá být příliš vzdálené od obvyklých zvyků vaší kočky. Nejlepší je požádat svého veterináře, aby zmírnil vaše obavy, ale zde jsou tři potenciální důvody, proč se kočky zabývají tímto chováním.

Není se čeho bát!

Než začneme okamžitě předpokládat, že vaše kočka má nějaký problém, olizování přikrývky může být pouze jeho způsob, jak vyjádřit štěstí. Některá plemena koček, jako je tonkinská a siamská kočka, jsou ještě náchylnější k sání a hnětení přikrývky. Častěji než ne, váš chlupatý přítel si může přikrývku pouze nárokovat nebo se cítí šťastně a uvolněně, zvláště když vrní.

Špinavá deka

Nyní pojďme diskutovat o třech možných důvodech, proč vaše kočka olizuje přikrývku, pokud se její chování zdálo z čista jasna. Nejprve se zeptejte sami sebe, zda je deka čistá. Možná jste na něj něco vylili a změnili jeho vůni a chuť.

Některá jídla a nápoje lákají kočky a jejich rozlití na deku může často způsobit, že vaše kočka deku olizuje. Řešením je čištění deky, aby se odstranila vůně, která k ní vašeho mazlíčka přitahuje. Co když je však vaše deka čistá, a přesto ji vaše kočka stále olizuje?

Pica

Porucha, která se vyskytuje také u domácích zvířat, je pica. Tento stav se projevuje jako nutkání jíst nepoživatelné věci, včetně přikrývek. Váš mazlíček může žvýkat tento nepoživatelný předmět kvůli nedostatku v jeho stravě, takže se ujistěte, že ho včas vyšetříte a ošetříte.

Vždy na své kočce kontrolujte, zda se její lízání nezmění v pojídání samotné deky. Pamatujte, že tato položka je nestravitelná a může způsobit zablokování střev. Váš veterinář by vám měl pomoci najít řešení k léčbě pica.

Úzkostné a nutkavé návyky

Třetím důvodem, proč kočka olizuje přikrývku, je úzkostné a nutkavé chování. Vaše kočka se například může cítit vystresovaná při přizpůsobování se novému prostředí nebo zažila změnu z rutiny. Ke zmírnění nepohodlí může vaše kočka zkusit lízat nebo česat sebe a další předměty, jako jsou přikrývky.

Aby se vaše kočka cítila uvolněněji, dbejte na to, abyste jí věnovali pozornost a dodržovali plán. Váš veterinář může také předepsat léky na snížení úzkosti a nutkavého olizování. Kromě toho vyzkoušejte a prozkoumejte cvičení na snížení stresu, která pomohou vašemu chlupatému příteli přizpůsobit se.

Proč moje kočka olizuje látku?

Lízání je obecně normální chování koček, protože se rády upravují. Může to však být zvláštní, pokud si všimnete, že vaše kočka je posedlá látkou. Může to být přikrývka nebo kus oblečení, které neustále olizuje.

Chutná látka, znuděná nebo vystresovaná kočka, pica

Abyste pochopili důvod tohoto zvyku, můžete si vzpomenout na tři diskutované důvody. Látka může mít jedinečnou chuť nebo vůni, kterou vaše kočka zřejmě miluje, nebo se možná jen nudí nebo dokonce stresuje. I když to není tak běžné, lízání látky může také znamenat piku z nutriční nerovnováhy.

Jak zabráním kočce, aby olizovala přikrývky?

Kromě návštěvy vaší kliniky můžete omezit přístup svého chlupatého kamaráda ke všem látkovým předmětům v domácnosti. Můžete také poskytnout hračky, které mohou kočce omezit lízání a nudu. Pokud vše ostatní selže, existují chuťové odstrašovače přátelské k domácím mazlíčkům, které odrazují od olizování látky.

Trénujte svou kočku pozitivním posilováním

Věděli jste, že pozitivní posílení může také pomoci zabránit vaší kočce, aby olizovala vaši deku? Nejen, že to vyřeší chování, ale také to vaši kočku vycvičí, aby se více chovala příjemným způsobem. Hlavní podstatou je odměnit vaši kočku, když dělá něco, co chcete (tj. neolizuje deku).

Odměňte svou kočku pamlskem nebo náklonností okamžitě, když udělala požadovanou akci, abyste jí pomohli pochopit, že je to kvůli této akci. Možná je to poté, co skočil do postele a lehl si, aniž by olízl přikrývku. Pamatujte však, že není třeba svou kočku fyzicky trestat nebo na ni křičet, protože ji to nenaučí nic jiného než strach nebo nejistotu.

Závěr

Abych to shrnul, nikdo nezná vaši kočku lépe než vy. Odpověď na otázku, proč moje kočka olizuje mou deku, může být buď běžná, nebo neobyčejná. Možná je vaše kočka jen šťastná nebo uvolněná, ale olizování může také znamenat úzkost, pica nebo dokonce něco na vaší dece, co chutná a voní.

Vždy přivádějte kočku pravidelně k veterináři, abyste ulehčili svým starostem a co nejdříve řešili potenciální problémy.