Proč je v odpadkových koších plíseň? Návod na snadné odstranění v 5 krocích

Pokud se někdy ptáte „proč je v odpadkových koších plíseň“, odpovědí je vlhkost a zdroj potravy. Přečtěte si vše o těchto dvou a jak odstranit plíseň níže.

Co je plíseň?

Plíseň je to, co získáte, když máte prostředí bohaté na vlhkost s hromaděním organických nečistot. Existují dvě formy plísně: prachová a plíseň.

Na rozdíl od rozmazané a slizké struktury plísní je plíseň méně nápadná a nevypadá hrubě. To však činí plíseň méně alarmující, což vede k tomu, že zůstávají bez dozoru.

Neléčené problémy s plísní vedou k mnoha problémům. Jedna z nich týkající se zdraví, přestože je mírnější než plísně, může stále vyvolat kožní alergie nebo respirační příznaky.

Další obavou o plíseň bez dozoru je vytvořit prostředí ideální pro růst plísní. Samotná plíseň může být pro váš nábytek a pokojové rostliny velmi škodlivá; spojte to s plísní a bude to zničující.

Kromě toho by napadení plísní mohlo vést k vyšším nákladům na opravy. Ty jsou obecně dražší než náklady na odstranění plísní.

Podívejte se, kolik stojí kontrola formy v odkazovaném článku. To vám může pomoci pochopit, kolik stojí odstranění plísní.

Jak se plíseň vyvíjí v odpadkových koších?

Odpadkové koše jsou perfektním prostředím pro plísně. Je to proto, že tam jsou organické nečistoty.

Kromě toho jsou odpadkové koše uzavřené oblasti, do kterých se nedostane proudění vzduchu a sluneční světlo. Tyto vlastnosti slouží jako pozvánka k růstu spor plísní v odpadkových koších.

Ze spór padlí by se padlí vyvíjelo a rostlo. Bude se mu dařit v odpadkovém koši kvůli jeho prostředí, což nakonec povede k růstu plísní.

Jaké je nebezpečí vzniku plísní v odpadkových koších?

Zápach z odpadkových košů není překvapivý, protože obsahují odpad. Zatuchlý zápach plísně je však zakrytý nepříjemným zápachem.

To je znepokojivé, protože vůně je nejlepší způsob, jak identifikovat růst plísní.

Také není správné čichat odpadkový koš, abyste zkontrolovali, zda tam není plíseň, ani by se nikdo dobrovolně nepodíval do koše, aby se vešel. Tento nedostatek možností pro detekci růstu plísní nevyhnutelně vede ke koloniím plísní v nádobě.

Pokud je ponecháte bez dozoru, plíseň z odpadkových košů se může rozšířit do dalších oblastí vašeho domu. Mohl by se dostat do vašich skříní a infikovat je a věci v nich.

Pro vaši informaci jsme propojili článek o tom, jak zabránit plísním ve skříních. Upozorňujeme však, že pokud zdrojem růstu plísní není samotná skříň, plíseň se může vrátit a znovu ji infikovat.

Spóry plísní z odpadkového koše se kromě skříněk mohou dostat i do vašeho jídla. Malé množství by nezpůsobilo znatelný rozdíl, ale delší expozice má určité nepříznivé účinky.

A konečně, plíseň by také mohla vyvolat růst plísní v odpadkových koších. Pokud ano, zvyšuje se ohrožení vašeho zdraví, protože existuje možnost, že by ve vaší popelnici mohla růst toxická plíseň.

Jak odstranit plíseň z odpadkových košů

Neošetřené a plísní kontaminované odpadkové koše mohou představovat zdravotní riziko, takže je vhodné vědět, jak je čistit. Zde jsou kroky:

Krok č. 1. Připravte si materiály

Pro tento proces odstraňování plísní budete potřebovat papírové ručníky, staré hadry, gumové rukavice, bělidlo nebo čpavek (nepoužívejte obojí), vodu, kartáč s dlouhou rukojetí, univerzální čistič a obličejovou masku.

Abyste se chránili před čisticími roztoky a plísní v odpadkovém koši, noste gumové rukavice.

Krok č. 2. Vyprázdněte popelnici

Před čištěním vyjměte veškerý obsah plechovky a vložte obsah do černého plastového sáčku. Ujistěte se, že jste sáček řádně utěsnili, aby nevytekly žádné spóry plísní.

Krok č. 3. Opláchněte plechovku

Přeneste odpadkový koš ven a opláchněte jej hadicí. Ujistěte se, že jste odstranili co nejvíce zbytků.

Poté naplňte plechovku čtvrtinou horké vody. Poté nalijte buď bělidlo nebo čpavek.

Prosím, nemíchejte tyto dva roztoky, protože by vznikl toxický výpar. Poté nechte směs několik hodin máčet v popelnici.

Krok č. 4. Vykartáčovat

Po namočení plechovky a odstranění zbytků důkladně vydrhněte vnitřek koše. Věnujte zvýšenou pozornost okrajům a rohům odpadkového koše, protože tam může být plíseň.

Krok č. 5. Zlikvidujte a vysušte

Čisticí roztok zlikvidujte a odpadkový koš osušte čistým hadříkem. Nechte uschnout na vzduchu nebo na slunci, abyste odstranili zbývající bakterie.

Jak zabránit budoucímu růstu plísní na odpadkových koších

Nejlepším způsobem, jak zabránit budoucímu růstu plísní, je používat vysoce kvalitní pytle na odpadky. Pytle na odpadky mohou pomoci zabránit úniku a minimalizovat nečistoty, které přicházejí do kontaktu s povrchem vašeho odpadkového koše.

Dalším způsobem, jak zabránit budoucímu růstu plísní, je pravidelné čištění. Pro časté a rychlé čištění můžete použít bělicí ubrousky.

Alespoň jednou měsíčně by také mělo probíhat hloubkové čištění odpadkových košů. Kdykoli zaznamenáte nepříjemný zápach, obvykle je čas na hluboké čištění.

Závěr

Abychom to uzavřeli, odpověď na otázku, proč je plíseň v popelnicích, je kvůli jejich vlhkému prostředí. Řešili jsme to v tomto článku a způsoby, jak to odstranit.

Doufáme, že vše o tomto článku týkajícím se plísní bylo užitečné!