Péče o ryby 101: Jak se snadno zbavit plísní v akváriích

Akvária obvykle vyžadují vaši pozornost kvůli nadměrnému růstu řas a hromadění vylučování, takže pokud je vaším problémem, jak se zbavit plísní v akváriích, určitě nejste jediný. Zatímco akvária a nádrže pravděpodobně umístí vaše obavy pod vodu, určitě existují věci, které by se mohly pokazit nad jejím povrchem.

Jak již bylo zmíněno dříve, řasy, které vytvářejí zelený filtr ve vaší nádrži, jsou obvyklým problémem při čištění. Současně se však mohou objevit plísně a jiné houbové napadení.

Ať už je uvnitř, venku, nad nebo ponořený ve vaší nádrži, je třeba tyto zamoření odstranit.

Pokud už nějakou dobu pracujete s akváriem a akváriem, pak určitě chápete, že čištění je tak namáhavý úkol, že je lepší takovému zamoření předcházet. Zaměřme se zatím na plísně, na to, jak se jich můžete zbavit.

Kroky čištění forem na akvári

Ryby jsou jedinečnou sadou domácích mazlíčků, ať už máte jen jednoho nebo celou školu, protože na rozdíl od psů nebo koček jsou omezeny na jeden prostor, který vyžaduje náležitý dohled. Pokud se plísně dostaly do jejich prostoru, zde je několik kroků, jak je vyřešit.

Krok č. 1. Připravte pro obyvatele dočasnou nádrž

Než začnete čistit, je nejdůležitější, abyste nejprve postavili novou a čerstvou nádrž, kde mohou vaše ryby zůstat, dokud jejich vlastní nádrž nebude bezpečná a připravená k obsazení. To platí téměř pro každého domácího mazlíčka, protože jeho ponechání na otevřeném prostranství nebo na místě, které pro něj není vhodné, může váš problém velmi dobře rozšířit.

Poté, co najdete vhodnou nádobu, naplňte ji vodou z původní nádrže a nechte ji stát asi den, pokud berete vodu z kohoutku. Je to proto, že budete muset nechat plyn uniknout a chlór se odpařit, než do ní vložíte rybu.

Pokud si nejste zcela jisti, zda je voda dostatečně bezpečná pro citlivější ryby, použijte pouze vodu z vaší nádrže. Může trvat asi týden, než vysoce koncentrovaná voda rozptýlí chlór, nebo můžete nechat vodu z vodovodu jen otestovat.

Krok č. 2. Vypusťte obsah nádrže

Poté, co byly ryby bezpečně přemístěny, můžete nyní začít s vyprazdňováním nádrže. Zatímco některé nádrže mohou mít pevné výpusti, většina z nich nemá a vyžaduje ruční vyprazdňování.

Popadněte kbelík nebo cokoli, co se vejde do otvoru vaší nádrže, ale s dostatkem místa, abyste si věci nerozbili. Naberte veškerou vodu z nádrže, protože ji musíte vyměnit, pokud nechcete, aby se formy stále vracely.

Krok č. 3. Odstraňte všechny ozdoby a další obsah nádrže

Po vší tekutině musíte také vyjmout všechny ostatní věci, které jste umístili do nádrže: rostliny, naplavené dříví, filtry a dekorace. Musíte předpokládat, že vše, co bylo v kontaktu s vodou v nádrži, může mít spóry plísní a potřebuje vyčistit – tedy pokud chcete zabránit opětovnému růstu plísní.

Krok č. 4. Vyčistěte veškerý obsah nádrže

S výjimkou ryb nyní můžete vydrhnout vše, co jste vzali z nádrže, kterou chcete vrátit. Pomocí vody a zubního kartáčku můžete vyčistit všechny povrchy a odstranit všechny nečistoty a přebytečné řasy za pochodu.

Doporučujeme vám nepoužívat žádné produkty jako mýdlo nebo bělidlo, pokud s nimi nejste dobře informováni a zkušenosti, pro případ, že byste je nemohli dostatečně dobře opláchnout. Ujistěte se také, že oškrábete a vydrhnete skleněný povrch nádrže uvnitř i vně.

Krok č. 5. Nádrž opláchněte, sterilizujte a vraťte

Poté, co vše vykartáčujete, opláchněte je čistou vodou z vodovodu, abyste smyli všechny zbytky plísní a další nečistoty. Propláchněte nádrž čistou vodou a setřete případné skvrny, které by mohly ulpívat na skle.

Chcete-li nádrž a její obsah sterilizovat, můžete je zalít horkou vodou, zvláště pokud se obáváte, že by tam ještě mohly zůstat plísně a spory. Pokud jde o živé rostliny, budete je muset jemně kartáčovat a dostatečně opláchnout, a zde je to, co způsobuje bílou plíseň na rostlinách.

Vraťte a uspořádejte nádrž, poté ji s veškerým obsahem, který chcete uvnitř, naplňte vodou z vodovodu. Než rybu vrátíte, nechte vodu opět stabilizovat alespoň 24 hodin nebo déle.

Jak se plísně dostávají do akvária?

Důvodů, proč se ve vaší nádrži plísní, mohou být desítky, ale téměř všechny pochází z toho, co plísně potřebují k přežití. Tyto houby jsou rozkladače, kterým se daří v organických látkách, které jsou vlhké a skryté před sluncem – stejně jako ve vaší zahradě byste se vždy museli naučit, jak se zbavit plísní na klíčících semenech.

Plísně mohou začít růst ve vaší nádrži kvůli umírajícím rostlinám, krvácejícím rybám a dokonce i nekvalitní vodě. Cokoli, co lze ve vaší nádrži rozložit, může být prakticky substrátem pro plísně a další houby, které mohou zabít vaše ryby.

Závěr

Udržování nádrží v čistotě vyžaduje, abyste věděli, jak se plísně v nádrži zbavit a jak ji poté vrátit. Pravidelná kontrola a čištění nádrže udrží takové plísně na uzdě a vaše ryby budou zdravé.