Odpověď na otázku „jaká plíseň roste v jablečné šťávě“ je bílá plíseň. Bílá plíseň je běžný typ, který postihuje různé povrchy, jako jsou vaše rostliny nebo bazénová voda.
Chcete-li se o tomto typu plísní dozvědět více, čtěte až do konce!
Druh plísně, která roste na jablečné šťávě
Bílá plíseň je méně známá plíseň ve srovnání s plísní černou, přesto má nepříznivé účinky. Za prvé, může růst téměř na jakémkoli povrchu vašeho domu, od sádrokartonu až po jídlo.
Za druhé, mají nepříznivé zdravotní účinky, zejména při požití. Zde je článek o tom, co se stane, když pijete plíseň, abyste byli varováni před důsledky pití plísně.
Navíc bílá plíseň začíná jako bílá, ale může se změnit na různé barvy (např. zelená, šedá nebo černá). Má také několik dalších druhů, z nichž jeden je Penicillium.
Zde je článek o „kde roste plíseň Penicillium“, který vás provede možnými problémovými oblastmi jejího růstu. Kromě Penicillium jsou dalšími formami bílé plísně Cladosporium a Aspergillus.
Jak a proč plíseň roste na jablečném džusu?
Jablečné šťávy jsou typicky pasterizované, takže se rychle nezkazí. Když však překročí datum expirace, existuje větší šance, že se nakazí plísní.
Dalším důvodem růstu plísní na jablečné šťávě je použitý způsob konzervace. Metoda konzervace je nezbytná pro trvanlivost jablečné šťávy, takže pokud není provedena správně, pravděpodobně se rychleji zkazí.
Navíc, protože plíseň roste na površích bohatých na vlhkost, nemusí být překvapivé, že se vyvine na jablečné šťávě. Pokud nádobu pevně neuzavřete, pravděpodobně dojde k růstu plísní.
Spory plísní jsou všude, a když narazí na váš špatně uzavřený jablečný džus, mohou se tam usadit.
Známky jablečné šťávy s plísní
Pokud je váš jablečný džus uložen v neprůhledné nádobě, může být obtížné zjistit, zda tam není plíseň. Zápach zkažení (nebo kvašení) vás však může vyvolat myšlenku, že šťáva je již zkažená.
Pokud jablečný džus voní jako pivo nebo víno, pravděpodobně prochází fermentací. Dalším příznakem zkažené jablečné šťávy je, když tekutinu nalijete do sklenice a všimnete si, že barva je hlubší.
Zřetelnějším příznakem plísně je viditelný růst plísní. Na povrchu vašeho jablečného džusu mohou být skvrny plísně.
Proč můj jablečný džus získal plíseň, když jsem byl v lednici?
Zatímco plíseň miluje vysoké teploty, může růst i uvnitř ledniček. Existují případy, kdy části lednice získávají plíseň.
To může být způsobeno netěsnostmi nebo rozbitým těsněním na dveřích chladničky. Vzhledem k tomu, že ve vaší lednici jsou potraviny, je znepokojivé, kdy se na nich objeví plíseň, protože mohou plíseň rozšířit na uložené předměty.
Způsob, jak zabránit růstu plísní ve vaší lednici, je čistit ji každé tři měsíce. K mytí vnitřku lednice použijte roztok na hubení plísní, jako je směs jedlé sody.
Jedlá soda odstraňuje zápach plísní a účinně se zbavuje plísňových skvrn. Pro koncentrovanější roztok k vyřešení přetrvávajících plísní můžete použít zředěné bělidlo.
Jak se mohu vyhnout růstu plísní na potravinách?
Nejprve si prohlédněte potraviny, které se chystáte koupit, než za ně zaplatíte. Důkladně zkontrolujte potraviny ve skleněných nádobách, zda se v nich nenacházejí části, které se blíží zkáze.
Proveďte stejnou kontrolu se svazky ovoce a zeleniny a ujistěte se, že žádná z položek nemá otlaky. Pokud jedna část vašeho svazku získá plíseň, bude pravděpodobně ovlivněna i druhá.
Po nákupu potravin bez plísní zajistěte, aby se neznečistily tím, že servírované jídlo vždy zakryjete. To má zajistit, aby se spory plísní neusazovaly na misce.
Při otevírání plechovek nezapomeňte odstranit obsah a umístit je do čistých nádob. Poté se ujistěte, že jsou nádoby těsně uzavřeny, než je vložíte do chladničky.
Nenechávejte zbytky v lednici déle než čtyři dny, aby se nezkazily a nerozšířily se uvnitř spory plísní. Je lepší dokončit jídlo za dva dny; překročení, které může negativně ovlivnit vaše tělo.
Jak zacházet s plesnivou jablečnou šťávou nebo jakýmkoli jiným jídlem
Vůně je identifikátorem plísně, ale neměli byste čichat žádný předmět s plísní. Vdechování plesnivého jídla by totiž vedlo k dýchacím potížím.
Pokud vidíte své jídlo pokryté plísní, nesnažte se ho zachránit. Zabalte plesnivé potraviny do plastu a vyhoďte je do kryté popelnice.
Pokud jste ve své kuchyni našli plesnivý předmět, zkontrolujte jeho blízké předměty a potraviny a zjistěte, zda tam není plíseň. Oddělte ty s plísněmi a bez nich a kontaminované vyhoďte.
Nakonec vyčistěte a vydezinfikujte oblast, která měla plíseň.
Závěr
Nyní jste byli informováni o tom, jaký druh plísně roste v jablečné šťávě a o mnoha věcech týkajících se skladování a výběru potravin. Doufáme, že tento článek o typu plísně posloužil také jako varování, abyste se vyhnuli růstu plísní v potravinách.