Péče o auto 101: Jak snadno odstranit plíseň z laku auta

Prvním krokem, jak dostat plíseň z laku auta, je předmytí auta. O krocích níže se dozvíte více, proto prosím čtěte až do konce.

Navíc se dozvíte o příčinách a účincích plísní na vašem autě. I když je to jen na vaší barvě, plíseň může stále představovat zdravotní problémy pro vás a vaši rodinu.

Plíseň na autolaku

Plísně mohou postihnout několik vašich věcí, a to se týká vašeho auta. V tomto článku se zaměříme na odstranění plísní z laku vašeho auta.

Máme také článek o odstraňování plísní z klimatizace vašeho auta, pokud vás to zajímá.

Vaše auto není náchylné pouze na plísně. Pokud je vaše auto špatně udržováno, můžete na svém voze také najít růst řas a mechů.

Proč potřebujete odstraňovat plíseň z laku auta?

Plísně představují zdravotní problémy. Může vést k závažným alergickým příznakům, zejména u dětí a těhotných žen.

Navíc zanechává skvrny na laku vašeho auta. Skvrny od plísní, které nebyly okamžitě ošetřeny, bude obtížnější odstranit.

Ovlivnilo by to tedy estetickou a prodejní hodnotu vašeho vozu. Odradit by vás měl i zápach plísně!

Proč mi na laku auta roste plíseň?

Plíseň potřebuje k přežití určité podmínky. Kritéria jsou, že by měl mít zdroj potravy, vlhkost a kyslík.

Kritéria vlhkosti nebo zdroje potravy jsou často tím posledním, co je třeba splnit před růstem plísní. Stejné je to s lakem auta.

Lak vašeho vozu se podílí na ochraně vašeho vozu před přírodními živly. Jsou například vystaveny dešti nebo šťávám ze stromů.

Oba jsou zdroji vlhkosti a zdrojem potravy. Pokud je vaše auto vystaveno obojímu a nebylo poté vyčištěno, pak budete mít brzy co do činění s plísní!

Příprava auta na odstranění plísní

Pokud máte na laku auta plíseň, nezoufejte! Stále to můžete opravit; postupujte podle níže uvedených pokynů.

Než projdete procesem odstraňování plísní, začněte tím, že auto postavíte na volné prostranství. Pokud jej nemůžete z garáže přesunout, otevřete dveře a udržujte prostor dobře větraný.

Kromě toho musíte zajistit, abyste nedostali vystavení plísním. Chraňte se pomocí rukavic, ochranných brýlí a obličejové masky.

Zajistěte, aby každý, kdo vám pomáhá, měl na sobě stejné ochranné prostředky. Připravte si materiály a části vybavení, které budete potřebovat k čištění plísní z laku vašeho auta.

Po ochranných opatřeních musíte vyhodnotit stav vašeho vozu.

Plíseň se rychle šíří po povrchu. Nemusí to být jen lak vašeho auta, který je znečištěný plísní.

Prohlédněte si interiér vašeho vozu, koberce, sedadla a strop. Podívejte se na zbytky jídla nebo kusy oblečení, které zůstaly uvnitř vozu, a odstraňte je.

Kde začít s úklidem?

Začněte s velkými shluky a rozbijte je pomocí zubního kartáčku. K odstranění plísní ze štěrbin volíme zubní kartáček.

Spóry plísní se stále mohou šířit vzduchem. Abychom to změnili, zde je článek o vymýcení spór plísní ve vzduchu.

Jak se zbavit plísní na autolaku

Před provedením následujících kroků se ujistěte, že na vašem voze nejsou nečistoty. Odstraňte větve nebo listí z horní části auta.

Poté auto předmyjte, abyste z něj odstranili usazené nečistoty. To by také pomohlo uvolnit shluky plísní na laku.

Předmytí vašeho vozu také ukáže plíseň a plíseň na autě. Po opláchnutí vozidla postupujte podle následujících kroků.

Krok č. 1. Pokud máte co do činění s plísní stromů, připravte si měkký hadr a olivový olej. Nalijte pár kapek olivového oleje a potřete jím plesnivé místo.

Ujistěte se, že hadr nemá drsný povrch, aby nezničil lak vozu. Doporučujeme použít vlněnou brusnou podložku, abyste zabránili dalšímu poškození laku.

Krok č. 2. Třete auto krouživými pohyby místo rovných čar. Dejte do čištění více energie, protože zbavit se plísně může být náročné.

Odstraňte co nejvíce plísní. Než přistoupíte k dalšímu kroku, pořiďte si nový, čistý hadr.

Krok č. 3. Na hadr nalijte minerální líh a potřete jím místo znečištěné plísní. Poté nechte deset minut působit na laku auta.

Použití minerálních lihovin je k odstranění zbytků plísní, které se vám nepodařilo seškrábnout z laku auta.

Krok č. 4. Po deseti minutách otřete jednou plísní kontaminovanou oblast suchým ručníkem. Pořiďte si další hadr a dejte do něj dostatek bílého octa, abyste ho navlhčili.

Poté místo otřete uvedeným hadříkem, abyste zabránili budoucí tvorbě plísní.

Závěr

Auta jsou v dnešní společnosti nutností, takže jejich znečištění plísní vám v budoucnu způsobí více problémů. Doufáme, že vám tento článek o tom, jak dostat plíseň z laku auta, pomohl.