Odstranění plísní 101: Jak dlouho žijí spory plísně?

Spóry plísní nemají žádné hostitele a vzduchem poletuje jen nepatrná podívaná prachu. Jak dlouho však žijí spory padlí?

Spóry plísní žijí 1–16 dní bez hostitele, ale mohou žít déle, když najdou list k domu a vhodné prostředí k životu. Když naleznou vhodné stanoviště, může produkovat pouze 2–15 dní. více spor.

Padlí může žít pouze tehdy, má-li hostitele, a pokud žádného nemá, zemře. Kromě padlí, které roste na trávách, nejsou příliš náchylné na vodu a mohou se rozptýlit a nakonec zemřít.

Co je to padlí?

Padlí je široce známá houbová choroba rostlin. Ve srovnání s jinými chorobami rostlin jsou příznaky padlí poměrně snadno rozpoznatelné.

Různé druhy hub způsobují růst padlí a tyto houby jsou v řádu Erysiphales. Obvykle rostou v teplém a suchém prostředí.

Fungují tak, že udržují vlhkost listu, aby se mohly množit a poté šířit, což způsobuje smrt rostliny.

Na rozdíl od jiných hub, padlí samovolně nemizí a potřebuje zásah, abychom se ho zbavili. V případě padlí víka však zmizí samo.

Jaké jsou příznaky padlí?

Existují tři běžné příznaky padlí a my vám řekneme všechny příznaky, které musíte hledat, abyste zabránili dalšímu šíření. Naštěstí pro vás padlí neovlivňuje okolní rostliny a šíří se pouze při mírně vysoké vlhkosti.

Pokud má vaše rostlina na svých listech prášek podobný mouce, pak s největší pravděpodobností na vaší rostlině roste padlí. Vaše rostlina bude mít také žluté až černé listy a to se stane pouze v případě, že se o rostlinu nebudete dostatečně starat.

Nakonec by bylo nejlepší hledat deformující a ohýbající se listy. Zde jsou další tipy, jak vypadá padlí.

Na jakých rostlinách obvykle roste padlí?

Plísňová infekce způsobující plíseň napadá pouze určitý druh rostliny. Nyní vám dáme seznam těchto rostlin.

První jsou tykvovité rostliny, jako je cuketa, okurka, tykev a meloun. Dalším typem rostlin, které může ovlivnit, jsou rajčata, hrozny a papriky.

A konečně, padlí může také ovlivnit květiny, a dotyčné květiny jsou cínie, růže, jiřiny, chryzantémy a slunečnice.

Jak roste padlí?

Podmínky, které pomáhají padlí prospívat, jsou vysoká relativní vlhkost v noci a nízká vlhkost během dne s 22-27 °C. Výtrusy budou přenášeny vzdušnými proudy, klíčící na povrchu listů.

Tekutá voda na listu zabrání klíčení spor. Houby porostou na povrchu listů, ale budou posílat jemné vlákna do buněk rostliny, aby získaly živiny.

Od vyklíčení výtrusů do vytvoření nových výtrusů na jiném listu nebo jiné rostlině uplyne pouze 42 hodin.

Jak zabránit padlí na vzrostlých rostlinách

Stejně jako u jiných škůdců a chorob je nejlepším řešením, které můžete mít, zabránit tomu, aby se to stalo. Máme pro vás tedy tipy, jak se vyhnout růstu padlí na rostlinách.

V první řadě se snažte zasadit na slunnější místo, protože padlí často roste ve stinných oblastech. Za druhé, strategicky zastřihněte své přeplněné rostliny, aby nedostávaly mnoho vlhkosti.

Nakonec jednou za čas zkuste zalévat z horní části rostliny, abyste pomohli smýt spory tvořící se na listech.

Jak zabránit padlí na klíčících rostlinách

Možná si myslíte, že zabráněním růstu padlí na vaší rostlině vaše potíže ukončí, pak se možná budete chtít zamyslet znovu. Vaše semena může také napadnout padlí.

Zde jsou tipy, jak se zbavit plísně na klíčících semenech.

 • Zajistěte svému zařízení dobré větrání.
 • Dopřejte své rostlině dobré světlo, aby dobře rostla.
 • Sterilizujte své zahradnické nářadí před a po použití.
 • Když jsou sazenice přeplněné, zaštipujte a přesazujte, aby bylo zajištěno dobré proudění vzduchu.
 • Zkuste provádět spodní zavlažování.
 • Zdravotní rizika padlí

  Plíseň nepředstavuje žádné nebezpečí, pokud není vystavena dlouhodobě. Příznaky jsou nachlazení nebo chřipka, ale riziko může být vyšší, pokud máte v anamnéze alergii a astma.

  Na rozdíl od plísní má plíseň menší zdravotní riziko. Hlavní obavou, kterou můžete zaznamenat u padlí, je, že rostlina nebude mít žádné plody ke sklizni.

  Plíseň na rostlinách může ovlivnit květy rostliny a potenciálně nikdy nekvetou. Pokud se mu podaří plodit, může být menší a chuťově horší, na rozdíl od stavu bez poškození.

  Závěr

  Když se dostanete do této části článku, máte nyní představu o tom, jak dlouho žijí spory padlí. Doufáme, že vám tyto informace pomohou při péči o vaše rostliny.