Nevýhody vonných svíček

Vonné svíčky jsou krásnou a všestrannou dekorací. Mohou být zapáleny, aby pomohly navodit náladu během jiskřivé večeře nebo romantického večera, a jejich vůně může vytvořit zajímavou atmosféru, která může váš zážitek buď umocnit, nebo zhoršit.

Bohužel vonné svíčky nejsou tak pozitivní, jak se na první pohled může zdát. Ve skutečnosti existují některé nevýhody vonných svíček, které byste měli zvážit před jejich nákupem.

Co jsou vonné svíčky?

Vonné svíčky jsou svíčky, které přicházejí se zajímavými vůněmi, jako je vanilka nebo levandule.

Jaký je účel vonných svíček?

– Vonné svíčky lze použít během romantických večerů doma k navození exotické atmosféry.

– Některé vonné svíčky lze použít i v aromaterapii, aby pomohly odbourat stres a uklidnit se.

Nevýhody vonných svíček

1) Nepříjemné pachy

Zatímco vonné svíčky obvykle vyzařují příjemné vůně, vždy existuje šance, že budou vydávat zápach, který se pro danou příležitost prostě nehodí. Například vonné svíčky s vůní jablek se nemusí dobře hodit k tématu vaší podzimní večeře a mohly by narušit atmosféru, kterou se snažíte vytvořit.

2) Kouř a vonné svíčky se nemíchají

I když vám vonné svíčky pomohou uvolnit se, neměli byste je pálit, když nejste doma nebo když spíte. Pokud vonné svíčky necháte hořet bez dozoru příliš dlouho, vůně může být ohromující a způsobit nevolnost. Kouř vonných svíček je také hlavní příčinou znečištění vzduchu v interiéru.

3) Vosk z vonných svíček může hořet při vysokých teplotách

Vosk z vonných svíček taje při neuvěřitelně vysokých teplotách ve srovnání s běžnými vosky pro domácnost, proto je důležité uchovávat voňavé svíčky tam, kde se k nim zvědaví domácí mazlíčci nebo děti nedostanou natolik blízko, aby se nechtěně spálily. Některé vůně mohou mít také na dýchacím systému, pokud je příliš vdechujete.

4) Svíčky s vůní mohou snížit kvalitu vzduchu

I když vonné svíčky mohou mít vůně, které přispívají k čistému vzduchu, uvolňují také škodlivé plyny, jako je oxid uhelnatý a karcinogenní toxiny. Pokud budete doma používat vonné svíčky, je důležité nechat alespoň jednou za hodinu spuštěné otevřené okno nebo ventilátor, aby se vzduch v místnosti osvěžil kouřem vonných svíček.

5) Vosk ze svíček může zničit povrchovou úpravu nábytku

Vosk pro vonné svíčky kolem knotu má vyšší bod tání než jiné typy vosků pro domácnost; to znamená, že pokud vonné svíčky hoříte příliš dlouho, jejich roztavený vosk může kapat na povrchy, jako je barva vašeho nábytku, a zanechat stopy oděru.

6) Vonné svíčky mohou způsobit alergie

Mnoho vonných svíček přichází s vůněmi, jako je vanilka nebo levandule, o kterých je známo, že spouštějí alergie u lidí trpících astmatem, takže je důležité zkontrolovat, zda voňavé svíčky, které kupujete, tyto vůně neobsahují, pokud jste alergičtí. Pokud vonné svíčky obsahují vůně, které mohou alergika dráždit, měli byste je pálit na dobře větraném místě a vůně by se neměly příliš vdechovat.

7) Některé složky vonných svíček mohou být karcinogenní

Vosk vonných svíček se skládá z nebezpečných chemikálií, o kterých je známo, že způsobují rakovinu, když se spalují po delší dobu. To je důvod, proč by vonné svíčky měly být páleny v dobře větraném prostoru ne déle než tři hodiny v kuse.

8) Vonné svíčky mohou zvýšit riziko opaření

Pokud vonné svíčky necháte hořet, když jsou v blízkosti děti nebo domácí mazlíčci, mohou se popálit a vonný vosk ze svíček by na ně mohl spadnout a způsobit opaření. Majitelé domácích mazlíčků by si také měli dávat pozor, aby své vonné svíčky nenechali bez dozoru, zatímco jejich milovaní chlupatí přátelé jedí nebo spí v jejich blízkosti, protože vůně používané ve vonných svíčkách nejsou pro zvířata obvykle bezpečné.

9) Kouř vonných svíček znečišťuje vzduch a způsobuje změnu klimatu

Kouř vonných svíček obsahuje znečišťující látky, které přispívají ke skleníkovým plynům. Uvolňují také více oxidu uhličitého než tradiční zásuvné vůně. To přispívá ke znečištění atmosféry a vonné svíčky mohou změnit klima v místnosti tím, že je teplejší a méně pohodlná.

10) Sklenice a nádoby na vonné svíčky nelze recyklovat

Vosk pro vonné svíčky je vyroben z ropných produktů, které nejsou biologicky odbouratelné. Pokud vonné svíčky nechtěně hoříte příliš dlouho nebo pokud svíčky dohoří celou cestu, neměli byste je dávat do svého recyklačního koše, protože mohou kontaminovat další recyklovatelné materiály, jako je papír, plasty a hliník. Místo toho vyhledejte místa pro recyklaci vonných svíček ve svém okolí, protože ne všechna města ještě programy recyklace vonných svíček nenabízejí.

Závěr

Pokud hledáte vonné svíčky bez jakékoli vůně, vonné svíčky na bázi sóji namísto na ropné bázi nebo vonné svíčky, které jsou složeny z vůní, o kterých není známo, že by spouštěly alergie u astmatiků, pak hledejte tyto druhy vonných svíček v obchodech ve vašem okolí.

Pokud se vonné svíčky s těmito druhy vůně ve vaší oblasti ještě nevyskytují, povzbuďte prodejce, které navštívíte, aby je prodali tím, že si vonné svíčky koupíte, až je uvidíte na jejich regálech.

Pamatujte, že nejdůležitější je nenechávat voňavé svíčky bez dozoru v blízkosti domácích mazlíčků a dětí. Pokud vyhoří celé, uhaste je hasicím přístrojem na svíčku, dokud rozpuštěný vosk znovu neztuhne, a veškerý zbytky vosku vyhoďte do venkovního odpadkového koše.

Vonné svíčky mohou být užitečné, ale kouř vonných svíček je škodlivý pro lidské zdraví a vonné svíčky nevydrží tak dlouho jako vonné zásuvné moduly, takže nestojí za čas ani peníze, když existují alternativy vonných zásuvných modulů, které jsou jen stejně účinný při provonění místnosti.