Nábytek 101: Jak dlouho se dřevo poškodí vodou

Pro majitele domů je důležité vědět, jak dlouho předtím, než se dřevo poškodí z vody, aby se zabránilo hnilobě, navrhlo řešení a stanovilo některá preventivní opatření. K poškození obvykle dochází okamžitě, ale existují případy, kdy se projeví až po několika hodinách. Chcete -li se dozvědět více o poškození vodou a jejím vlivu na dřevěné povrchy, podlahy a nábytek, čtěte dále!

Jak dlouho bude trvat, než se dřevo poškodí vodou?

Účinky poškození vodou mohou nastat okamžitě. Během několika minut se mohou úniky vody rozšířit po celém vašem majetku a namočit téměř vše, co má na cestě. Vaše podlahy, stěny, věci a čalounění nejsou bezpečné.

Dřevo je obzvláště citlivé na poškození vodou. Je to přírodní materiál, který je náchylný k hnilobě a plísním, když je vystaven vysokým úrovním vlhkosti nebo vody bez větší ochrany.

Během prvních 2 hodin až 7 dnů po kontaktu s vlhkostí a vodou se u dřeva pravděpodobně vyskytne plíseň a růst plísní. Dřevěné podlahy, parapety a dveře se začnou deformovat a bobtnat. Mějte na paměti, že dřevěná podlaha poškozená vodou je náchylná k silnému biologickému nebezpečí kontaminace, a proto by bylo nejlepší ji okamžitě řešit.

Účinky mohou být okamžité nebo postupné. Některá poškození mohou nastat, jakmile si všimnete poškození vodou, jako je například otok. Existují však specifické negativní efekty, které se vyskytnou až po uplynutí několika dnů nebo týdnů.

Pokud poškození vodou přetrvává déle než týden, strukturální poškození, růst plísní a kontaminace biologickým nebezpečím budou představovat vážné hrozby a rizika pro vaši rodinu. Zpoždění obnovy může výrazně zvýšit náklady na opravu, protože by v tomto okamžiku nebyly jen opravy poškození vodou, ale také dekontaminační služby.

Když si všimnete poškození vodou, bylo by ideální okamžitě zavolat svého právníka nebo pojišťovnu, abyste zjistili, zda je poškození vodou zahrnuto v pojistném krytí.

Je dřevo okamžitě zničeno poté, co zvlhlo?

Dřevo se po navlhčení nezničí. Dřevo se obvykle ošetřuje, aby odolávalo určitým živlům, zejména pokud má stavební účely.

Pamatujte však, že dřevo je stále přírodní materiál. Vystavení vysokému množství vlhkosti a vody po dlouhou dobu může vést k hnilobě a rozpadu.

Hniloba dřeva začíná, když obsah vlhkosti dosáhne 20%. Odstraněním této vlhkosti můžete svou dřevěnou podlahu nebo nábytek zachránit před rozpadem. K tomu můžete použít odvlhčovač.

Co se stane se dřevem po poškození vodou?

Dřevo je přírodní materiál, což znamená, že je citlivý na vlhkost i vodu, zejména bez úpravy nebo ochrany. Při působení vody dřevo pravděpodobně změkne, uhnije a rozpadne se.

Voda může narušit strukturu dřeva, což vede k růstu plísní a nákladným restaurátorským pracím. K bobtnání nebo smršťování dochází, protože se mění obsah vlhkosti, právě když dřevo získává nebo ztrácí vlhkost pod bodem nasycení vláken.

Existují případy, kdy dřevěný nábytek dostane vodoznaky způsobené povrchovou úpravou dřeva. Tyto tmavé vodoznaky znamenají, že voda vstoupila přes povrchovou úpravu. Mezitím světlé vodoznaky říkají, že skvrna je stále na povrchu dřeva.

Jak poškození vodou ovlivňuje různé druhy dřeva?

Různé druhy dřeva reagují na poškození vodou odlišně. Jejich různé podmínky a vlastnosti ovlivňují tuto variabilitu. Zde jsou některé běžné druhy dřeva a jejich odlišná reakce po poškození vodou:

Tvrdé dřevo

Poškození vody na tvrdém dřevě má ​​obvykle za následek změnu barvy a zabarvení. Můžete si všimnout, že vaše podlahové desky a hřebíky, které je drží dolů, jsou zvednuté. Okamžité jednání s nimi může být nejlepší, protože se může rozšířit na blízká prkna.

Měkké dřevo

Měkké dřevo se příliš neliší od tvrdého dřeva, pokud jde o reakci na poškození vodou. Je lehčí a často levnější pro použití v nábytku a podlahách.

Překližka

Překližku můžete použít na nábytek a stěny. Zdá se, že si většina lidí neuvědomuje, že se skládá z různých vrstev dřeva slepených dohromady. To znamená, že nadměrné množství vlhkosti může vést k deformaci a rozpadu.

Dřevotříska

Dřevotříska je dalším běžným typem dřeva. Obvykle je ošetřen jako voděodolný povrch dýhy a používá se hlavně pro skříně a psací stoly. Nadměrná vlhkost může způsobit, že se vaše dřevotříska ponoří a oslabí, což může vést k trvalému poškození.

Jak dlouho schne dřevo po poškození vodou?

Záleží na různých faktorech, ale obecně můžete očekávat, že zaschne asi za 5 dní. Některé případy mohou trvat až 2 dny nebo několik týdnů. Dřevo ve vlhkých oblastech má tendenci zůstat déle mokré.

Najímání odborníka na poškození vodou může pomoci urychlit proces sušení a minimalizovat dlouhodobé poškození pomocí průmyslových nástrojů. Pamatujte také, že fáze vysychání je pouze prvním krokem při řešení poškození vodou. Následuje několik kroků.

Závěr

Poškození majetku a majetku vodou je jednou z nejvíce stresujících věcí, které by majitel domu mohl zažít. Poškození vodou je ještě děsivější pro ty, kteří mají dřevěné podlahy a nábytek.

Pokud jste jedním z nich, bylo by nejlepší vyzbrojit se užitečnými znalostmi a fakty o tomto tématu. Mezi potřebu vědět je, jak dlouho se dřevo poškodí vodou, aby se zabránilo vážnému a trvalému poškození!