Kuchyně 101: 5 užitečných způsobů, jak dostat plíseň ze sporáku

Chcete vědět, jak dostat plíseň z kamen? Stačí si přečíst tento článek a naučit se pět způsobů, které jsme připravili, abychom vám pomohli.

Plíseň v kuchyni představuje velký problém, protože může ohrozit vaše zdraví. Proto se ho musíte co nejdříve zbavit, než se dostane na jídlo, které vaříte a jíte.

Příčiny plísní na kuchyňském sporáku

K tvorbě plísní na vašem kuchyňském sporáku přispívá několik faktorů a my je probereme jeden po druhém.

1. Vlhkost

Bez ohledu na typ povrchu je vlhkost hlavní příčinou růstu plísní. Vzhledem k tomu, že sporáky jsou při vaření obvykle vystaveny kapalinám, jako je voda, je pravděpodobné, že na nich začnou růst plísně, zvláště pokud je pravidelně nečistíte.

2. Zachycené nečistoty

Kuchyňská kamna jsou velmi náchylná na usazování nečistot. Jak víme, plíseň se živí nahromaděnými organickými materiály, takže se pravděpodobně vyvíjí ve špinavých kamnech.

3. Zbytky potravin

Jelikož se kuchyňské sporáky používají k vaření, je obvykle těžké zabránit tomu, aby se na ně rozsypaly malé částečky jídla. Jde o to, že tyto malé částice potravy, které si nevšimneme, se časem rozkládají a slouží jako potrava pro rostoucí spory plísní.

4. Vlhkost

Bez ohledu na to, zda sporák používá plyn nebo elektřinu, uvolňuje velké množství tepla. Vytváří vlhké prostředí, které je velmi vhodné pro růst padlí.

Jak se zbavit plísně na sporáku 5 způsoby

Čištění plísní v kamnech se úplně neliší od zacházení s jinými povrchy. Zde je pět přirozených a jednoduchých způsobů, jak to udělat:

1. Pomocí peroxidu vodíku

Peroxid vodíku je velmi běžnou součástí vaší lékárničky, takže je velmi pohodlné používat. Má protiplísňové a antibakteriální vlastnosti, díky kterým je účinný při čištění plísní.

Přestože peroxid vodíku není hořlavý, je velmi dobrým okysličovadlem. Proto je nezbytné dbát zvýšené opatrnosti při jeho používání nebo místo toho zvážit použití jiných způsobů, protože to není nejlepší možnost, kterou můžeme doporučit.

2. Spolehněte se na sílu bílého octa

Ocet je velmi účinný přírodní prostředek, pokud jde o hubení plísní. Dokáže přirozeně čistit, dezinfikovat a deodorizovat různé povrchy.

Chcete-li to použít, můžete jej buď zředit vodou (to je méně drsné), nebo jej použít čistý. Vše, co musíte udělat, je nastříkat na povrch, nechat působit alespoň hodinu a voilá!

Váš kuchyňský sporák je nyní lesklý, čistý a bez plísní!

3. V jedlou sodu věříme!

Jedlá soda byla vždy spolehlivým pomocníkem při odstraňování nepříjemných pachů v různých částech našeho domova. Nejen to, ale je to také velmi účinná zbraň v boji proti plísním.

Stačí přidat ¼ lžíce jedlé sody do vody a použít ji k rozprášení plísně! Nechte ho několik minut působit a pomocí kartáče odstraňte spory plísní a zbytky jedlé sody.

4. Vyzkoušejte esenciální oleje

I když jsou esenciální oleje velmi příjemné na vůni, jsou stejně houževnaté, když se vypořádají s plísní. Olej z čajovníku, hřebíčkový olej, skořice a tymiánový olej jsou některé, které můžete použít k odvrácení plísně.

Nejen že bojují s plísněmi, ale také zabraňují návratu spór. Chcete-li je použít, stačí smíchat lžičku vámi vybraného oleje s šálkem vody.

Roztok nastříkejte na povrch sporáku a nechte alespoň hodinu zaschnout. Poté jej otřete čistým a suchým ručníkem.

5. Jděte přirozeně s citrony

Citrony jsou základem, pokud jde o hubení plísní a zanechávají za sebou jen dezinfikované povrchy. Chcete-li použít tento tip, stačí vymačkat několik citronů a nalít šťávu na postižené povrchy.

Nechte jej působit asi pět minut nebo déle, v závislosti na stupni poškození, a otřete jej čistým vlhkým ručníkem.

Pokud i vaši ledničku poškodila plíseň, zde je článek o tom, jak odstranit plíseň z těsnění lednice, který vám může pomoci. Pokud je vaším problémem páchnoucí dřez, podívejte se na tento návod, jak se zbavit zápachu plísní pod dřezem.

Prevence plísní na kuchyňských sporákech

Přestože existuje několik způsobů, jak se zbavit plísně, stále je nejlepší tomu zabránit z první ruky. Plíseň se může vyvinout na vlhkých a vlhkých površích, jako je váš kuchyňský sporák.

Abyste se vyhnuli růstu nechutné plísně, je nezbytné kamna pravidelně čistit. Pokud je to možné, je nejlepší jej po vaření vyčistit.

Udržujte kamna co nejvíce suchá. Rozlité jídlo a vodu okamžitě otřete, abyste zabránili usazování vlhkosti a nečistot.

Závěr

Udržování čistoty nejen na jídle, které jíme, ale také na věcech, které používáme k jejich přípravě, jako jsou sporáky, je bezpochyby nezbytné. Nebudete ztrácet čas učením se, jak dostat plíseň ze sporáku, protože vám to umožní vychutnat si chutné pokrmy bez plísní.