Kolik opravit vodou poškozené dřevěné podlahy & 6 DIY kroků

Pokud se obáváte nákladů na opravu vaší podlahy, tento článek o tom, jak moc opravit vodou poškozené dřevěné podlahy, vyhovuje vašemu problému. Naučit se tyto návody pro kutily je navíc efektivnější než najmout si opraváře, aby to udělal.

Většina majitelů domů dává přednost dřevěným podlahám než dlaždicím nebo jakýmkoli umělým laminátům kvůli četným výhodám, které poskytuje. Například masivní podlahy a podlahy z umělého dřeva jsou extrémně trvanlivé a odolné, a zároveň zvyšují hodnotu vašeho domova díky své estetické přitažlivosti, ačkoli náklady na instalaci jsou poměrně vyšší než u jiných typů podlah.

Rozsah poškození vodou tedy závisí na množství kontaktu s vodou a na tom, jak dlouho na dřevěných podlahách sedí. V tomto ohledu je tento článek pro zlepšení domácnosti připraven poskytnout užitečné postupy obnovy, aby se vaše dřevěná podlaha vrátila do původního stavu.

Cena opravy

V současné době stojí oprava minimálně poškozené dřevěné podlahy v průměru kolem 350 USD, ale poškozený podklad značně zvyšuje náklady na opravu. V některých článcích mohou opravy stát 500 až 700 USD za krátkou část dřevěné podlahy.

Jinak, v závislosti na závažnosti poškození vodou, utratíte v průměru někde kolem 25 $ za čtvereční stopu. Opraváři nebo dodavatelé podlah tedy mohou požadovat poplatky 30 až 60 USD za pracovní hodinu.

Indikace dřevěné podlahy poškozené vodou

Než přistoupíte k procesu opravy, je důležité nejprve znát tyto známky poškození vodou na vaší dřevěné podlaze. Tyto známky poškození vodou jsou tedy způsobeny neustálým proudem vody, který mohl být důsledkem netěsnosti ve vašem domě.

1. Baňkování

Když podlahové desky nebo desky začnou tvořit hrb na podlaze, je to pravděpodobně prvotní vodítko, že vaše dřevěná podlaha je poškozena vodou. Dřevěné podlahy s miskovitým povrchem jsou tedy také způsobeny tím, že se při instalaci nesleduje úroveň vlhkosti dřevěných podlah a podkladu.

2. Korunování

Pokud je povrch neleštěné dřevěné podlahy vystaven prosakování vody před tím, než bude kompletně renovován, podlahové desky mohou být korunovány, jak se dřevo roztahuje. Střed podlahové desky může být viděn jako vyvýšený a vyšší než strany, což vytváří vzor konvexních hrbolků.

3. Vzpěr

Absorpce vody způsobuje bobtnání ve vaší dřevěné podlaze, což je nejviditelnější u podlahových prken, které se zakřivují směrem nahoru a když se podlahová prkna začínají prohýbat.

4. Růst plísní

Dřevo je jedním z organických materiálů, které mohou plísně snadno proniknout, pokud dojde k extrémní přítomnosti vlhkosti nebo úniku vody. Neviditelné malé otvory na povrchu dřeva zachycují vodu, která dřevo v dlouhodobém horizontu strhne.

5. Skvrna nebo změna barvy

Pokud voda pronikne do povrchové úpravy podlahových prken, pravděpodobně odbarví samotné dřevo. Skvrny nebo změna barvy na vaší dřevěné podlaze proto mohou být ošklivé a poutavé, protože vypadají jako tmavé skvrny nebo bílé kruhy.

Proces opravy krok za krokem

Dřevěnou podlahu lze v závislosti na rozsahu poškození spíše opravit než vyměnit. Pokud je poškození vodou minimální, dřevěnou podlahu lze obnovit, ale vážně poškozenou podlahovou desku bude možná nutné vyměnit.

Podobně jako tento, přečtěte si tento článek o tom, jak škrábat vodou poškozené podlahy pro související procesy.

Krok č. 1. Určete zdroj problému

Nejprve proveďte rychlou prohlídku vašeho domova, abyste ukončili problém poškození vaší dřevěné podlahy vodou. Mohlo by to pocházet z děravé střechy, prasklých trubek v podkladu a dokonce i vysoké vlhkosti.

Krok č. 2. Zkontrolujte dřevěné podlahy

Po identifikaci hlavní příčiny problému, vše, co musíte udělat, je zkontrolovat vaši dřevěnou podlahu a opravit konkrétní poškození vodou. Přitom se můžete řídit výše uvedenými indikacemi poškození dřevěných podlah vodou.

Krok č. 3. Zjistěte, zda vaše dřevěná podlaha potřebuje opravu nebo výměnu

Množství vody na podlahové desce měnilo úroveň poškození dřevěné podlahy. Celková doba, po kterou byla dřevěná podlaha mokrá, tedy také určuje rozsah poškození vodou.

Nakonec, pokud je podlaha mírně poškozena, lze ji zachránit výměnou poškozených palubek, broušením nebo leštěním dřevěné podlahy. V opačném případě, pokud je poškození dřevěné podlahy masivní, bude nutné vyměnit celou podlahu a v nejhorších případech i podklad.

Krok č. 4. Vysušte dřevěnou podlahu

Jsou-li viditelné známky hrbolatosti, koruny a vyboulení, je vhodné dřevěnou podlahu vysušit, protože existuje možnost, že pod podlahovými deskami bude ulpívat voda. Ke zvýšení teploty v místnosti můžete použít ohřívač nebo odvlhčovač.

Krok č. 5. Broušení dřevěných podlah

V tomto procesu můžete použít brusné zařízení k vyleštění nebo obroušení viditelných míst poškození vodou. Nezapomeňte také nosit protiprachovou masku, abyste zabránili vdechování prachových částic.

Krok #6. Přelakování

Nakonec nechte dřevěnou podlahu znovu nalakovat, abyste zabránili opakovanému poškození vodou. Proto se ujistěte, že používáte potřebný tmel na dřevo pro každý typ dřeva.

Závěr

Abychom to uzavřeli, znalost toho, jak moc opravit vodou poškozené dřevěné podlahy, vám pomůže rozhodnout, zda o to požádáte, nebo to uděláte sami. Pro více informací si prohlédněte tento článek o tom, jak opravit vodou poškozenou plovoucí podlahu.