Kdo má nárok na darování orgánů? 3 překvapivé kvalifikace!

Kdo má nárok na darování orgánů? Dárcem orgánů se může stát kdokoli; v tomto článku se dozvíte kvalifikaci.

Měli byste vzít na vědomí, že darování orgánů je možné pouze v případě, že dárce zemře v nemocnici za určitých podmínek.

O dárcovství orgánů a tkání navíc v každém případě rozhoduje tým vysoce kvalifikovaných zdravotnických specialistů. A to je to, o čem budeme diskutovat v tomto článku; se společně dozvíme o tom, kdo může darovat své orgány. Toto je pouze přehled, takže raději čtěte dále!

Kdo se může stát dárcem orgánů?

Dopad dárcovství orgánů může daleko přesahovat jednotlivce, který je obdrží. Až 75 životů lze zachránit nebo zlepšit darováním orgánů a tkání po smrti.

Kromě toho se mnoho pozůstalých rodin domnívá, že znalost jejich blízkých změnila životy ostatních a usnadnila jim vyrovnat se se ztrátou. Lidé z etnických menšin by měli věnovat dárcovství orgánů zvláštní pozornost.

U pacientů z etnických menšin je častěji diagnostikována chronická onemocnění postihující srdce nebo ledviny a plíce a játra. Menšiny jsou také pravděpodobněji obyvatelé Asie nebo Tichomoří. V komunitách etnických menšin jsou některé krevní skupiny běžnější. Kromě toho je poptávka po menšinových dárcích orgánů výjimečně vysoká, protože příjemci transplantátu obvykle vyžadují odpovídající krevní skupinu. Kdo má tedy nárok na darování orgánů? Zde je seznam:

#1. Registrovat se může každý

Dárci orgánů nemusí být v určitém věku, aby se kvalifikovali. Kromě toho, že se mladí lidé přihlásí sami, mohou své děti přihlásit také rodiče a opatrovníci. U dětí mladších 12 let je ve Skotsku vyžadován souhlas rodiče nebo opatrovníka dítěte. A ve zbytku Spojeného království mladší 18 let. V době darování lékařští specialisté na základě vaší zdravotní, cestovní a sociální historie určí, zda budou některé nebo všechny darované orgány nebo tkáň vhodné pro transplantaci.

#2. Darovat může kdokoli z jakékoli rasy nebo etnika

Ovlivňuje něčí rasa nebo etnický původ šance na darování orgánů? Jsou potřeba dárci různého původu. Aby byla transplantace orgánů účinná, musí se tkáňové a krevní skupiny shodovat a dárci ze stejného etnického původu jako příjemce mají vyšší šanci poskytnout pacientovi těsně odpovídající sadu orgánů.

#3. I když máte zdravotní stav; můžete darovat

Je možné stát se dárcem orgánů, pokud trpíte zdravotním problémem? Dárcem orgánů a tkání může být kdokoli, bez ohledu na zdravotní problémy nebo podmínky. Lékařští specialisté rozhodují o tom, které orgány nebo tkáně jsou vhodné k transplantaci. Mohou se také podívat do vaší lékařské, sociální a cestovní historie, než vás pojmenují jako potenciálního dárce orgánů. Existuje jen hrstka okolností, kdy je dárcovství orgánů zcela vyloučeno. Dárcem orgánů nemůže být kdokoli, u kterého je diagnostikován kterýkoli z následujících stavů nebo je u něj podezření na některý z následujících stavů.

  • HIV/AIDS
  • Creutzfeldt-Jakobova nemoc (CJD)
  • Rakovina (aktivní)
  • Ebola

Orgány od HIV pozitivních dárců byly v minulosti využívány k pomoci ostatním se stejným zdravotním stavem. Zaregistrujte se k dárcovství, pokud jste HIV pozitivní a chcete darovat své orgány. Na druhou stranu, pokud se chcete dozvědět o mýtech kolem darování orgánů, přečtěte si „Dárcovství orgánů: Nenechte se těmito mýty zmást.“

Související otázky

Zde je seznam často kladených otázek o dárcovství orgánů, ale ještě předtím, pro více informací o tom, kdo může darovat své orgány, je zde článek: Kdo se může stát dárcem orgánů. Nyní pojďme k tématu. Je možné být dárcem orgánů při kouření? I když kouříte, stále se můžete zaregistrovat jako dárce orgánů. Dárcovství orgánů zachránilo životy kuřákům a jednotlivcům s jinými zdravotními problémy. Tito lidé a mnozí jim podobní v tom budou pokračovat kvůli odborníkům na zdravotnictví, kteří činí tato rozhodnutí.

Budu mít stále nárok na darování orgánů, když mám tetování nebo piji alkohol?

Stále můžete být dárcem orgánů, pokud máte tetování. Na druhou stranu neexistuje způsob, jak se vyhnout tomu, abyste byli dárci orgánů, pokud jste těžký piják, i když nadměrná konzumace alkoholu může zhoršit vaši schopnost dávat některé orgány. Zdravotníci vyberou, které orgány a tkáně jsou vhodné k darování, na základě konkrétních potřeb jednotlivce.

Je možné darovat orgán po prodělaném rakovině?

Darování orgánů není možné pro někoho, kdo má aktivní rakovinu. Na druhou stranu, někteří pacienti s rakovinou mohou být schopni darovat po třech letech léčby, pokud mají určité formy onemocnění. Navíc v určitých situacích můžete darovat rohovky a další tkáně. I když nejste schopni darovat krev, stále můžete darovat orgány, pokud chcete. A i když nemůžete darovat krev, stále můžete mít nárok být dárcem orgánů. Ale pokud budete mít někdy nárok na darování krve, přečtěte si tento článek o tom, co je předpokládané dárcovství orgánů. Darování krve však může být pro některé lidi nemožné, protože od 1. ledna 1980 podstoupili krevní transfuzi (nebo krevní produkty).

Je to obal!

Kdo má nárok na darování orgánů? Opět platí, že kdokoli se zdravotním stavem nebo rasou může darovat, pokud lékařští odborníci potvrdí, že jeho orgány jsou vhodné pro přenos. Bez ohledu na to je zde článek k přečtení: proč je dárcovství krve důležité.