Kdo je první ve svatebním slibu? Nevěsta nebo ženich?

Pokud jste zvědaví, kdo bude první ve svatebním slibu, ženich půjde před nevěstou. Ale než budete pokračovat s tímto příkazem k manželskému slibu, pomůže vám, abyste si tohoto průvodce rychle přečetli, abyste poznali očekávání týkající se slibů, abyste mohli s partnerem mnohem lépe plánovat.

Budeme také sdílet některé příklady svatebních slibů, které vás vedou dále. Pak si klidně projděte náš blog, abyste věděli, jak dlouhé by měly být svatební sliby a další očekávání ohledně různých částí svatebního obřadu.

Kdo je tradičně první ve svatebních slibech?

Ženich je tradičně první při svatebním slibu a předchází nevěstu a řekne: „Já. Všimněte si však, že většina svateb má v dnešní době své vlastní verze obřadního řádu.

Neexistují žádná pravidla, která by vyžadovala, aby nevěsta a ženich dodržovali tradiční pořadí čtení svatebních slibů. Takže pokud si nevěsta chce přečíst své sliby před ženichem, je to také přijatelné.

Jaký je formát svatebních slibů?

Neexistuje žádný standardní formát pro vzájemné psaní a vyřčení svatebních slibů. Tuto šablonu však můžete považovat za průvodce, který vám pomůže začít:

 • Mluvte o věcech, které na svém partnerovi milujete, a o tom, jak vám zlepšily život
 • Můžete také mluvit o okamžiku, kdy jste se poprvé setkali, nebo o tom, kdy jste si uvědomili, že jsou to oni
 • Zahrňte osobní příběhy a okamžiky, které upevní vaši vzájemnou lásku, ale ujistěte se, že jsou stále vhodné pro všechny hosty
 • Zmiňte své sliby svým partnerům, jako je to, že budete s nimi i přes útrapy a nejlepší okamžiky jejich života
 • Nezapomeňte zmínit, že svého partnera milujete
 • Dokončete slib tím, jak se těšíte na své manželství a jaké cíle chcete jako manželé ztělesňovat
 • Příklady moderních svatebních slibů

  • [Jméno nebo přezdívka partnera], od chvíle, kdy jsme se poprvé setkali na [vzpomeňte si na čas nebo místo, kde jste je poprvé potkali], věděl jsem, že budete významnou část svého života. [Uveďte své oblíbené aspekty a rysy o vašem partnerovi a jak k vám jako osobě přispěli]. Slibuji, že vás budu milovat a [slibuji vaši loajalitu a důslednost]. Těším se na [představ si svůj ideální manželský život]. Toto je můj slavnostní slib.
  • Vybral jsem si tě za manžela/manželku a slibuji, že tě budu milovat a chovat se v dobrém i ve zlém. Slibuji, že [vložíte svůj vlastní vtip nebo příbuzný vtip], vždy vás utěším, i když [zmíníte vtipnou vlastnost vašeho partnera]. Miluji tě a vždy budu.

  Říká muž nebo žena první sliby?

  Ženich se svatebním slibem obvykle jde jako první, ale pořadí výměny slibu můžete rozhodnout vy a váš partner. Neexistují žádná pravidla, která by stanovila, že by si muž měl nejprve přečíst své sliby.

  Dalším případem, kdy můžete upravit tradiční pořadí výměny slibů, je LGBTQIA+ a nedenominační svatby, takže prosím udělejte, co uznáte za vhodné. Podstatou slibů je hlásat a slíbit si lásku k sobě navzájem, bez ohledu na pořadí, kdo jde první.

  Co mají říkat svatební sliby?

  • Popis a proč milujete svého partnera
  • Krátký milostný příběh a nejlepší okamžiky ve vašem vztahu
  • Sliby do budoucna a to, jak se budete snažit být pro svého manžela/manželku tím nejlepším manželem/manželkou
  • Ujištění, že tu pro svého partnera budete vždy, v dobrých i špatných dobách života
  • Věci, na které se ve svém manželském životě těšíte
  • Věci, kterými se budete snažit být jako manželé
  • Uveďte, jak moc je máte rádi, a nezapomeňte přidat humor a osobitost, aby sliby nebyly příliš bez emocí

  Vyměňujete si prsteny před nebo po slibech?

  Tradičně si vyměníte snubní prsteny po svatebním slibu. Prsteny jsou koneckonců svatebními symboly loajality k vašemu partnerovi, takže je vhodné si je navzájem darovat až po zmínce o vašich slibech ohledně manželství.

  Je také možné vyslovit sliby při výměně prstenů při obřadu. Výměna prstenů nemusí být vždy „pečeť“ slibů.

  Co se stane během výměny slibů?

  Výměna slibů je součástí svatebního obřadu, kde si snoubenci pohovoří o svých slibech a vzájemné lásce. Existují také obřady, kdy snoubenci pouze opakují sliby zmíněné svatebním úředníkem.

  Chcete osobnější obřad? Proč nepožádat přítele, aby odřídil vaši svatbu?

  Musíte si vyměnit sliby?

  Při svatebním obřadu není nutné vyměňovat si sliby, zvláště pokud chcete krátkou a rychlou svatbu. Váš partner i hosté však jistě ocení, když si vyslechnou vaše afirmace a lásku k sobě navzájem.

  Můžete se nicméně rozhodnout výměnu slibu vynechat a přejít rovnou k výměně prstenů. Některé páry se také rozhodnou vyjádřit svůj slib tancem na recepci.

  Závěr

  A to je vše! Abychom rekapitulovali, kdo je první ve svatebním slibu, je to ženich.

  Nebylo by však špatné, kdyby na prvním místě byla i nevěsta. U svateb osob stejného pohlaví se pár může svobodně rozhodnout o pořadí výměny slibu.

  Doufáme, že to bylo užitečné; zanechte nám otázku, pokud nějakou máte.