Kam jde moje dárcovství krve? Úžasná fakta, která je třeba se naučit!

Takže, kam jde moje dárcovství krve? Kvůli některým stavům mohou někteří lidé potřebovat více krve; a ano, darování krve může pomoci zachránit životy.

Prostřednictvím akcí dárcovství krve mohou lidé pomáhat druhým. Bohužel nejsme schopni vyrobit krev mimo naše těla, protože podléhá zkáze a musí být znovu nabita dary od lidí, jako jste vy.

Pacienti ve zdravotnictví vaší komunity závisí na štědrosti dárců krve. Bohužel darování krve provádí pouze 5 % oprávněných. Dárci krve jako takoví mění životy pacientů a jejich rodin pokaždé, když darují. Každoročně daruje krev asi 7 milionů Američanů, přičemž asi polovina z nich potřebuje transfuzi.

Pacienti pravidelně dostávají krevní transfuze jako součást léčebného plánu. Vzhledem k tomu, že nemůžete produkovat krev mimo tělo, musí pacienti s rakovinou při své léčbě spoléhat pouze na darování krve. Ale přátelé, toto je jen přehled. Pomůže, když budete číst dále, abyste tématu lépe porozuměli. Takže bez dalších řečí začneme!

Kam jde můj dar krve?

Takže, kam jde moje dárcovství krve? Pacienti krev potřebují z různých důvodů a zde jsou odpovědi na vaši otázku, kde. Většina lidí věří, že oběti nehod jsou také těmi, kdo potřebují více krevních transfuzí. Není tomu však vždy tak. Mezi ty, kteří potřebují krev nejvíce, patří:

  • hledání léčby rakoviny;
  • přijímání ortopedické péče;
  • potřebuje náhradu aortální chlopně; a
  • Léčba krevních chorob, které se vyskytují v rodinách.

Dárcovství krve pro pacienty s rakovinou

Pacienti s rakovinou často potřebují krevní transfuze z různých důvodů, včetně nízkého krevního obrazu v důsledku vedlejších účinků ozařování a chemoterapie, ztráty krve po operaci a anémie, která se může vyvinout v důsledku onemocnění. Kromě toho leukémie a lymfom, rakovina krve i kostní dřeně, vyžadují transfuze, protože nemoc zhoršuje schopnost těla produkovat krvetvorné buňky.

Potřeba rozmanitého krevního zásobení

Je důležité mít po ruce rozmanité zásoby krve. Mnoho neobvyklých krevních skupin můžete najít pouze u osob, které mají společné vzdálené předky. Další informace o významu rozmanitosti krevního zásobení můžete najít na webových stránkách zaměřených na rozmanitost krve.

Proč je důležité mít krev bez CMV

Cytomegalovirus nebo CMV je obecný název pro tuto rodinu virů. Přibližně 85 % Američanů bylo vystaveno CMV před dosažením věku 40 let. V důsledku toho má velká většina osob v USA protilátky proti CMV v krvi. Tyto protilátky však mohou být škodlivé pro lidi s oslabeným imunitním systémem. Použití CMV-negativních je proto v transfuzních doporučeních každý den.

Navíc imunokompromitovaní pacienti a kojenci infikovaní CMV virem mohou mít prospěch z transfuzí CMV-negativních krevních produktů. Možná víte, proč mi odmítli darovat krev.

Typy dárcovství krve

Dárcovství krve přichází ve všech tvarech a velikostech. Dárce krve může prospět maximálně třem různým pacientům v závislosti na způsobu dárcovství. Různé krevní složky, včetně plazmy, červených krvinek a krevních destiček, lze extrahovat z jedné lahvičky s plnou krví pomocí centrifugace.

Nejčastějším a nejuniverzálnějším typem dárcovství krve je dárcovství plné krve. Většinu času se shromažďuje v půllitru a rozděluje se ve prospěch různých lidí. K oddělení plazmy od ostatních krevních složek je však nutné použít aferézu, která sbírá plazmu z krve. Složky srážející krev v tomto doplňku mohou pomoci těm, kteří měli dopravní nehodu nebo bojují s nemocemi, jako je rakovina.

Aferéza se také používá k získání krevních destiček. Krvinky a další tekutiny jsou dárci krve obnoveny po odstranění krevních destiček z krve dárce. Kvůli kritické funkci, kterou krevní destičky hrají během léčby rakoviny, jsou nejčastěji podávány pacientům s rakovinou. Kromě toho se aferéza používá k extrakci pouze červených krvinek pro dvojité dárcovství červených krvinek. Pokud dárci zvolí tuto možnost, budou moci darovat dvojnásobné množství krve. Terapie je dostupná všem, kteří utrpěli ztrátu krve.

Dárcovství plazmy

Alternativní název pro tento proces je plazmaferéza. Dárcovství plazmy je centrifugační operace, která odděluje plazmu od krve. Totéž se používá k opětovnému zavedení krevních destiček a červených krvinek, které byly extrahovány.

Krevní plazmu lze použít k léčbě lidí, kteří mají život ohrožující onemocnění, jako jsou popáleniny nebo rakovina. Doporučuje se, aby lidé s krevní skupinou AB darovali plazmu, protože jde o nejběžnější dar. V závislosti na velikosti daru mohou být lidem v nouzi poskytnuty až 4 jednotky plazmy. Zjistěte více o darování plazmy: jaké jsou vedlejší účinky.

It’s A Wrap!

Teď už víte, kam jde moje dárcovství krve. Jeden z osmi nemocničních pacientů potřebuje krevní transfuze. Většina lékařské péče dnes závisí na pravidelném dárcovství krve. S pokrokem v léčbě rakoviny bude vzrůstat poptávka po dárcovství krevních destiček a krve.

Vzhledem k tomu, že krev je omezený zdroj, který nemůžete doplňovat, mnoho lidí všech věkových kategorií a socioekonomického prostředí těží z častého dárcovství krve kvůli štědrosti dárců krve.

Všechna zdravotnická zařízení musí mít k dispozici dostatek krve k uspokojení naléhavých potřeb pacientů s rakovinou a dalších pacientů, kteří dostávají život zachraňující procedury. To znamená, že darování krve zachrání každý rok tisíce životů. Darování krve je rychlé a bezbolestné, od začátku do konce trvá asi hodinu. Vědět, proč je dárcovství krve důležité a co jíst před darováním krve.