Je plíseň nebezpečná pro vaše zdraví? 3 užitečné tipy pro odstranění

Je plíseň nebezpečná pro vaše zdraví? Tato otázka není často předmětem většiny online fór a na základě informací, které jsem shromáždil online, ano, plíseň může být nebezpečná pro naše zdraví, ale není tak nebezpečná.

Plíseň není tak riziková jako jiné druhy plísní, jako je černá plíseň. Jeho škodlivé účinky na lidi se však mohou zhoršit, pokud nejsou okamžitě odstraněny, zejména u pacientů s již existujícími respiračními onemocněními.

Vdechování spor plísní může způsobit menší dýchací potíže, jako je podráždění nosu a krku, sípání a ucpaný nos. Pokud některý z vašich rodinných příslušníků pociťuje příznaky, je rozumné prohlédnout si váš domov a vyhledat nějaké problémové oblasti.

Co je plíseň?

Plíseň je mikroskopická houba, která může cestovat vzduchem ve tvaru drobných spor. Jakmile se tyto spory usadí ve vlhkém nebo vlhkém prostředí, plíseň začne bujet a množit se.

Plísně rostou na mnoha površích. Obvykle je žlutá, bílá nebo šedá a má nadýchanou nebo práškovou texturu.

Plísně rostou na listech, potravinách, rostlinách, tkaninách, kartonu a dřevěných výrobcích. Spóry plísní závisí na organických materiálech pro potraviny, ve kterých se nacházejí, a mohou způsobit poškození čalounění a oděvů.

Jaký je rozdíl mezi plísní a plísní?

Plíseň a plíseň jsou houby. Plísně a plísně žijí většinu času v našich domovech, ale existují mezi nimi rozdíly, které by lidé měli vědět, aby jim zabránili v růstu.

Plíseň je obvykle šedá, žlutá nebo bílá a daří se jí na vlhkých a teplých površích. Naopak, plíseň se zdá být zelená nebo černá a roste na površích, které jsou mokré.

Chcete-li porozumět jejich rozdílům, můžete kliknout na tento článek o tom, jak identifikovat černou plíseň vs.

Jak nebezpečná je plíseň?

Plíseň i plíseň jsou houby, ale plíseň není tak invazivní jako jiné druhy plísní. Vypadá práškově a na rozdíl od plísní se snadněji čistí.

Účinky plísně jsou obvykle malé a ve většině situací nejsou tak nebezpečné. Jedním z nejčastějších příznaků expozice plísním je bolest v krku, bolest hlavy a drobné dýchací potíže.

Tyto příznaky se vyskytují především v důsledku dlouhodobého vystavení plísním a běžně se vyskytují, když si nevšimnete, že plíseň roste u vás doma. Pokud máte již existující respirační onemocnění, reakce vašeho těla na spóry plísní může být přísnější než u někoho bez těchto již existujících onemocnění.

Může plíseň způsobit poškození vašeho domova?

Na rozdíl od růstu plísní, které pronikají hluboko do materiálu, na kterém přebývají, a způsobují poškození, plíseň roste pouze na povrchu. Můžete vyčistit povrch a odstranit plíseň, takže nebude mít žádné vážné dlouhodobé účinky na povrch.

Jak odstranit plíseň u vás doma

Při čištění vám nošení obličejové masky zabraňuje vdechování spor, což snižuje jakékoli škodlivé dopady plísně. Můžete zvážit nasazení čisticích rukavic, abyste se chránili před plísní a čisticím prostředkem, který jste si vybrali.

Růst plísní je něco, co většina z nás zvládne sama. K odstranění většiny plísní stačí použití octa.

Další životaschopnou možností by bylo bělidlo zředěné stejným dílem vody. Proveďte preventivní opatření, protože bělidlo se může dostat na sprchový závěs a může to ovlivnit další předměty.

1. Udržování čistoty

Prevence plísní začíná úklidem vašeho domova, abyste minimalizovali růst, protože špína, zbytky kolem vašeho domova a mastný film z vaření slouží jako zdroj potravy pro spóry plísní.

Zásuvky prádelníků, skříně, šatny, sklepy nebo jakékoli místo, kde se mohou množit plísně, udržujte co nejčistší. Půda na špinavých předmětech může poskytnout dostatek živin, aby plíseň začala růst, za předpokladu správné teploty a vlhkosti.

Čisté oblečení má menší sklon k plísni než špinavé oblečení. Většina syntetických vláken, jako je polyester, nylon, acetát, je odolná vůči plísním a čisté tkaniny těchto typů nepodporují růst plísní.

2. Zbavení se vlhkosti

Spóry plísní se na povrchu uspořádají vždy, když je dostatek vlhkosti. Vlhké konstrukce jsou často způsobeny kondenzací vlhkosti z vlhkých na chladnější povrchy.

Nadměrná vlhkost naznačuje, že je zapotřebí dodatečná izolace a okamžité opravy. Další informace o odstraňování plísní naleznete v tomto článku o odstraňování plísní z betonu.

3. Zbavte se zatuchlých pach

Přijměte zvláštní opatření, abyste se co nejvíce zbavili zatuchlých pachů, abyste zabránili dalšímu růstu plísní. Zatuchlý zápach obvykle zmizí, pokud je oblast dobře zahřátá a vysušená.

K odstranění zatuchlých pachů můžete použít chlorové vápno. Nasypte chemikálii na podlahu a nechte ji uležet, dokud nezmizí veškerá zatuchlina, poté ji zameťte.

Na cementových podlahách se můžete vyhnout zatuchlým pachům drhnutím povrchu chlornanem sodným nebo jiným chlorovým bělícím prostředkem dostupným v obchodech s potravinami. Opláchněte ji čistou vodou a otřete co nejvíce do sucha.

Závěr

Je plíseň nebezpečná pro vaše zdraví? Plíseň může být pro naše zdraví nebezpečná, ale je méně obtížná.

Podle informací, které jsme shromáždili, může dlouhodobé vystavení plísni způsobit menší respirační problémy, takže je nezbytné mít na paměti postupy, které pomohou plísním eliminovat a předcházet jim.