Je jisté, že máte obavy a chcete zjistit, jaký je nejhorší druh plísně, kterou můžete dostat z vodou poškozeného domu, takže jsme tu, abychom vám pomohli. Přečtěte si, abyste se dozvěděli více o jednom z nejodpornějších nepřátel vašeho zdraví.
Plísně v domácnosti byly vždy spojeny s různými zdravotními problémy; některé mohou být vážné a dokonce život ohrožující. Proto je nezbytné se o nich vzdělávat a zbavit se jich ve chvíli, kdy je uvidíte, jak se zdržují ve vašem domě.
Pro komplexního průvodce, jak zvýšit své povědomí, je zde článek o tom, jak voní domácí plíseň, který si můžete dobře přečíst.
Kategorie plísní
Plíseň je druh hub rozdělený do tří hlavních kategorií v závislosti na závažnosti poškození, které může způsobit:
Alergenní plíseň
Tato kategorie plísní může způsobit malé nebo žádné zdravotní účinky, obvykle mírné alergie, jako je podráždění kůže nebo ucpaný nos u osob s vysokou citlivostí na plísně. Mezi další příznaky imunitní reakce patří kýchání, kongesce, slzení očí, nespavost atd.
Uvádí se, že asi 20–30 % populace je náchylných k alergenům, jako jsou plísně. Lidé bez alergií však obvykle nejsou ovlivněni alergenními plísněmi, pokud jsou vystaveni malému množství.
Patogenní plíseň
Pokud máte nedostatečně vyvinutý, narušený nebo potlačený imunitní systém, můžete si při vystavení této skupině plísní vyvinout značná zdravotní rizika. Jakákoli plíseň, která může růst při 37 stupních Celsia nebo jednoduše při teplotě vašeho těla, je potenciální patogenní plíseň.
Jedinci, jejichž imunitní systém je v dobré kondici, pravidelně bojují s patogeny. To je důvod, proč patogenní plísně obvykle postihují kojence, starší osoby a osoby se slabým imunitním systémem.
Toxigenní plíseň
Tato kategorie musí být nejnebezpečnější, protože jsou extrémně toxické pro lidi a zvířata. Při jednání s nimi je vysoce doporučena odborná pomoc.
Na rozdíl od alergenních a patogenních plísní toxické plísně záměrně poškozují organismy kolem sebe. Produkují mykotoxiny, což jsou jedovaté chemikálie nebezpečné pro lidské zdraví.
Typy plísní, které můžete najít v domě poškozeném vodou
V této části budeme hovořit o různých typech plísní, které mohou růst, pokud váš dům poškodí voda. Provedeme vás také tipy, které vám je pomohou identifikovat.
1. Acremonium
Obvykle se objevuje v barvách bílé, oranžové, růžové nebo šedé. Obvykle se mu daří uvnitř ve velmi vlhkých podmínkách, jako je váš dům po poškození vodou.
Acremonium je jednou z nejnebezpečnějších domácích plísní a toxicita může způsobit infekci při poraněních vedoucích k onemocněním kostní dřeně a imunitního systému. Obvykle tento druh plísní vyvolává astma a sennou rýmu.
2. Alternaria
Je to jeden z nejznámějších typů plísní ve vaší domácnosti a má více než 250 druhů. Plísně tohoto typu obvykle vznikají venku a množí se v tapetách, kobercích, textiliích a systémech HVAC.
Dlouhodobá expozice Alternaria může způsobit časný nástup astmatu u dětí. K této plísni jsou nejvíce náchylní lidé s plicními chorobami a slabým imunitním systémem.
Chcete-li se o této plísni dozvědět více, zde je článek o tom, co je plíseň Alternaria, na kterou se můžete podívat.
3. Cladosporium
Jedná se o rod plísní s přibližně 220 druhy, což z něj činí jednu z nejrozšířenějších domácích plísní. Cladosporium má barvy olivově zelené, hnědé nebo černé a roste v chladných i teplých podmínkách.
Může způsobit alergické reakce, jako je astma, kožní vyrážky, sinusitida a plicní infekce. I když to není smrtelné, nikdy s ním nesmíte manipulovat přímo bez ochranných pomůcek.
4. Fusarium
Přestože se objevuje v pěkných barvách, jako je bílá, růžová nebo červenohnědá, fusárium je alergenní a toxigenní. Dlouhodobá expozice může způsobit poškození nervového systému, což může potenciálně vést k vnitřnímu krvácení a krvácení.
5. Mucor
Stejně jako fusárium je to rychle rostoucí plíseň, která se jeví jako bílá, krémově béžová nebo šedá s vatovitou texturou. Mucor kmen může vyvolat alergické reakce a dýchací potíže.
6. Penicillium
Penicillium je obvykle sytě žluté nebo modrozelené a obvykle neprodukuje závažné toxiny. Stále však může způsobit bolesti v krku a různé dýchací potíže.
7. Stachybotrys
Stachybotrys, nazývaný také černá plíseň, je často označován za jeden z nejnebezpečnějších typů plísní. Ve většině případů však jednotlivce neovlivní ani nezabije.
Navzdory tomu se nemusíte cítit pohodlně, protože delší expozice může vést ke zvracení, nevolnosti a krvácení do nosu a plic.
8. Ulocladium
Po vdechnutí může plíseň ulocladium způsobit sennou rýmu, astma a potíže s dýcháním. Obvykle se vyskytuje vedle škodlivých plísní, jako je fusarium a černá plíseň, a proto zvyšuje jeho účinnost.
Závěr
Přestože plíseň je pro člověka přirozeně škodlivá, pouze po delším vystavení se můžete setkat s účinky na zdraví a je velmi vzácné, aby byly smrtelné. Je téměř nemožné zbavit se každé spóry ve vašem domě, ale pravidelné čištění vždy udělá své.
Víme, že jste stále zvědaví, jaký nejhorší druh plísně můžete získat z vodou poškozeného domu. Pravdou je, že bez ohledu na druh je plíseň nejhorší, pokud se o ni hned nestaráme.