Pravděpodobně jste je viděli a cítili, ale nemůžete rozeznat rozdíl mezi houbami. Vědět, jaký je klíčový rozdíl mezi kvasinkami a plísněmi, tím, že si najdete čas na přečtení tohoto článku.
Plísně jsou normální a zdravé povahy. Ve vysoké koncentraci, zejména v našich domovech a kancelářích, však mohou být problematické a ohrožovat naše zdraví.
Kvasinky a plísně jsou dva nejběžnější druhy hub. Přečtěte si je a vydejte se na cestu za jejich poznáním.
Co je droždí?
Kvasinky jsou označovány jako mikroskopická houba, která se skládá z jediné buňky. Je oválného tvaru a obvykle bílé nebo bezbarvé.
K získání živin vyžaduje organické materiály. Kvasinky většinou rostou v přírodě, ale lze je pěstovat i pro průmyslové využití.
Používá se k výrobě etanolu fermentací. Droždí je také známo v pekařském průmyslu pro výrobu kynutí těsta.
Vše o plísni
Dalším běžným typem hub je plíseň. Roste ve vlhkých a tmavých oblastech a živí se organickými materiály.
Plíseň se nevyskytuje jen v oblastech našich domovů, ale roste i na potravinách. Je s tím spojeno mnoho potenciálních zdravotních účinků a příznaků, včetně astmatu, alergických reakcí a dalších respiračních problémů.
Když je zahlédnete, je velmi důležité se ho co nejdříve zbavit. Plíseň se dodává v různých barvách, jako je zelená, černá, bílá a hnědá.
Neexistuje žádný praktický způsob, jak eliminovat plísně a spory plísní. Lze jej však kontrolovat odstraněním vlhkosti a snížením úrovně vlhkosti.
V čem jsou si kvasinky a plísně podobné?
Kromě toho, že se jedná o houbové organismy, jsou kvasinky a plísně podobné i v jiných aspektech. Mají podobnou buněčnou strukturu sestávající z chitinu, což je derivát glukózy.
Oba podléhají chemickým reakcím, které je činí schopnými znehodnocovat a rozkládat potraviny. Některé druhy plísní mohou dokonce rozkládat porézní povrchy v našem domě, jako je omítka a dřevo.
Plísně i kvasinky potřebují ke klíčení konstantní množství vlhkosti. To je činí zranitelnými vůči teplu, protože se zbavuje vlhkosti a zabíjí spory plísní.
Na rozdíl od rostlin plísně a kvasinky ke svému růstu vůbec nevyžadují světlo. Místo toho rostou ve zcela tmavých oblastech, což umožňuje, aby vlhkost zůstala déle.
Plísně a kvasinky v přírodě lidskému zdraví neprospívají. Mohou znečistit dýchací cesty alergické osoby a způsobit reakce jako kýchání, svědění a vyrážky.
Kvasnice vs. Plísně
Mezi kvasinkami a plísněmi je třeba poukázat na několik klíčových rozdílů. Tady jsou některé z nich:
1. Růstové prostředí
Kvasinky se přirozeně vyskytují a jsou nejvýraznější na rostlinách, ovoci a půdě. Může také růst na kůži a střevním traktu zvířat a lidí.
Vyskytuje se také přirozeně v reprodukčních orgánech samic a za určitých podmínek může dokonce růst v našich ústech a krku.
Plíseň také roste přirozeně, ale existuje pouze tehdy, když jsou vhodné podmínky. Vyskytuje se na organické hmotě za přítomnosti vlhkosti.
Spóry plísní se mohou šířit vzduchem, díky čemuž se mohou šířit naším oblečením, nábytkem a dokonce i jídlem.
2. Doba kultivace
Kvasinkám trvá pouze 24 až 36 hodin, než začnou růst po inokulaci na médium. Plíseň obvykle potřebuje 24 až 48 hodin, než začne růst, o něco pomaleji než kvasinky.
3. Zdravotní rizika
Přemnožení kvasinek může oslabit imunitní systém člověka, zvláště pokud vaše tělo nemá dostatek síly na to, aby s ním bojovalo.
Plísně jsou velmi škodlivé pro zdraví lidí a zvířat. Může způsobit zdravotní reakce od mírných až po těžké.
Pokud je váš kožešinový přítel vystaven plísni, zde je článek, který vám může pomoci, jak zacházet s plísní u koček.
4. Výhody
Kvasnice se široce používají při výrobě potravin a nápojů. Přirozeně se vyskytující kvasinky, které lze nalézt uvnitř zvířecího a lidského těla, vyrovnávají různé druhy bakterií v trávicím systému a udržují tělo zdravé.
Plíseň se také používá při výrobě potravin, konkrétně sýrů. Je také prospěšný v oblasti medicíny, protože je důvodem, proč máme penicilin.
5. Léčba
Kvasinkové infekce lze léčit pomocí antifungálních krémů, doplňků stravy, jogurtu a oleje z čajovníku, který má protiplísňové vlastnosti. Abyste zabránili růstu kvasinek v oblastech vašeho domova, udržujte je čisté a suché.
Plíseň lze léčit pomocí domácích prostředků, jako je kombinace jedlé sody a octa. K hubení spór plísní lze také použít bělicí roztok.
Pokud chcete vědět, jaké esenciální oleje zabíjejí plísně, můžete se podívat na tento užitečný průvodce.
Závěr
Kvasinky i plísně jsou druhy hub, které mají různé vlastnosti a uplatnění. Stejně jako to, o čem jsme mluvili, kvasinky jsou mikroskopická houba, zatímco plíseň je růstová houba.
Rozeznáte je podle struktury. Nyní, když byla zodpovězena otázka „jaký je klíčový rozdíl mezi kvasinkami a plísněmi“, můžete se v klidu procházet ve svém prostoru a vědomi si jejich vlastností a toho, jak je můžete léčit a bojovat s nimi.