Jakou velikost záclon byste si měli koupit?

Návrh pokoje nemůže být kompletní bez páru pěkně nastavených závěsů. Koneckonců, ošetření oken je nezbytnou součástí práce. Ale se všemi prvky a funkcemi, které je třeba vzít v úvahu, mnoho lidí přemýšlí, jaká velikost záclon se nejlépe hodí k jejich domovu?

Obecně řečeno, záleží na typu vzhledu, kterého chcete dosáhnout. Některé standardní délky záclon zahrnují 63, 84, 94, 108 a 120 palců. Tyto uvedené délky samozřejmě ve skutečnosti nepředstavují jediné dostupné velikosti. Ale pokud hledáte konkrétní číslo, pak by standardní délky obchodu měly být dobrým referenčním bodem.

Měření závěsů

Samozřejmě, že předtím, než se vydáte do nákupního centra a koupíte si záclony, vědět, jakou velikost sdělit prodejci, může celý zážitek značně usnadnit. Přesné míry vám pomohou zúžit vyhledávání a zajistí, že nekoupíte špatný kus závěsu.

Krok 1: Změřte okno

Změřte délku a šířku okna pomocí standardního metru. Je důležité si uvědomit, že potřebujete tyč, která je o několik centimetrů delší než šířka okna. Šířku záclony můžete také určit vynásobením šířky okna 1,5 nebo 3. Samozřejmě nemůžete zakrýt 48″ okno záclonou 48″.

Krok 2: Označte, kam by měly pruty směřovat.

Udělejte krok zpět a zjistěte, kam chcete svůj prut umístit. Standardní pravidlo je asi 4 palce nad horní částí okna. Ale někteří lidé dávají přednost zavěšení záclon ve vyšší délce, aby jejich prostory vypadaly výrazněji. Pořiďte si metr a tužku a udělejte si značku, jak vysoko chcete, aby závorky byly.

Krok 3: Změřte délku tyče k podlaze

Upřímně řečeno, okenní závěsy vypadají mnohem lépe, když visí lehce plovoucí nebo se dotýkají podlahy. Vezměte svůj metr a umístěte jeden konec na vyznačenou oblast, kam by se tyč dostala, a protáhněte ji až k podlaze. To vám také pomůže určit, jakou velikost záclon pořídit.

Odtud se můžete rozhodnout, zda chcete, aby vaše záclony lehce kartáčovaly podlahu nebo visely pár centimetrů nahoru. Pokud chcete záclony, které končí palec nad vaší podlahou, uberte palec z původní délky. Pokud chcete závěsy, které spočívají na zemi, přidejte pár centimetrů k původní délce tyče k podlaze.

Krátké závěsy

Ne všechny záclony se musí lehce dotýkat podlahy. Některé mohou končit centimetr nebo dva pod samotným oknem a nazývají se krátké závěsy. Ale nejsou zrovna ideální, alespoň podle většiny interiérových designérů. Kratší závěsy mohou často vypadat zastarale a strop se zdá nižší, než ve skutečnosti je.

Některá praktická uspořádání nábytku však mohou vyžadovat i kratší závěsy. Pokud máte například okno přímo nad kuchyňským dřezem, hodí se pouze pro závěsy, které končí přímo na okraji okna. Dalším příkladem jsou dětské pokoje, kde si batolata spíše hrají se závěsnými závěsy.

Výběr délky

Délka vašich závěsů zcela závisí na jejich funkci a estetickém účelu. Zde můžeme diskutovat o různých účincích délek záclon a o tom, jak ovlivňují celkový styl designu vašeho domova.

#1 – Lehce se dotkněte podlahy

Proveďte přesné měření pro tento konkrétní závěs tím, že uberete několik kousků z původní výšky od podlahy k tyči. Tyto velkolepé závěsy a závěsy, které se lehce dotýkají vašich dřevěných podlah nebo elegantních dlaždic, se často neshodují se standardními délkami závěsů.

Pokud budete mít štěstí, obvykle uvidíte přesnou délku, kterou hledáte. Ale pokud ne, stále můžete dosáhnout tohoto vzhledu, když své látkové panely přesně olemujete na požadovanou míru. Díky tomu látka dokonale sedí a je vyrobena speciálně pro okna, která pokrývají.

#2 – Palec nad podlahou

Chcete-li provést měření pro tento závěs, jednoduše uberte palec z původní výšky od podlahy k tyči. Délku můžete libovolně zvětšovat nebo zmenšovat. Tento konkrétní styl je skvělý, pokud čas od času otevíráte a zavíráte okenice.

Vzhledem k tomu, že visí v relativně dostatečné výšce, nemusíte se bát, že by se na vašich záclonách nasbíralo příliš mnoho prachu nebo se na zemi hromadily skvrny. Také ochrání lem před poškozením nebo vykolejením.

# 3 – Sdružovací tkanina

Tento vzhled je nepochybně ideální pro velké ložnice nebo obývací pokoje s těžkými nebo tlustými závěsy, které svůdně rámují okna. Získejte přesné rozměry přidáním dalších dvou až tří nebo dokonce neuvěřitelných 6 palců látky k původní výšce.

Míra přebytku látky závisí na tom, kolik loužiček látky chcete vidět na zemi. Použijte silnou a kvalitní látku, abyste ji mohli rychle stylizovat a vnést do interiéru sofistikovanou atmosféru.

Další tipy

Různé délky dodají vašemu pokoji různé dramatické tóny. Některé délky oken vyhovují spíše kuchyňským oknům než obývacím pokojům a jiné mohou jako svůj primární účel zvýraznit velké otvory v ložnici.

Bez ohledu na jeho použití je důležité určit, jaký typ vzhledu chcete. Záclony, které se na podlaze tvoří louže, podporují drama a zvýrazňují vaši celkovou vznešenost. Zatímco mírně splývavé závěsy vytvářejí uvolněnější a pohodlnější atmosféru.

Vše závisí na vašich osobních preferencích, abyste určili, jakou velikost záclon byste si měli na konci dne koupit. Proveďte standardní míry v obchodě a upravte je podle potřeb vašeho ošetření oken.