Jakou část invalidního vozíku může poškodit voda? Užitečný průvodce

Pokud už nějakou dobu pomáháte někomu s jeho používáním, je užitečné zjistit, jakou část invalidního vozíku může poškodit voda. Rám, sedadlo, baterie, motor, brzdy, převodovka a joystick jsou díly, na které si musíte dát pozor. U neelektrických invalidních vozíků patří mezi funkce, které jsou náchylné k poškození vodou, sedadlo a rám.

V tomto obsahu budeme diskutovat o tom, jak zabránit poškození výše zmíněných částí vodou. Pokud váš invalidní vozík někdy zvlhne, je také důležité vědět, co je třeba udělat, aby se omezilo poškození. Nakonec zde budou tipy na správné čištění a údržbu vašeho invalidního vozíku, aby vám vydržel mnohem déle.

Části invalidního vozíku, které mohou být poškozeny vodou

1. Rámeček

Ať už používáte ruční nebo elektrický invalidní vozík, tělo a rám jsou náchylné ke korozi. Klouby jsou běžným cílem rzi, stejně jako jakákoli část, která je v kontaktu s jinými rezavějícími materiály. Tento typ rzi se nazývá kontaktní koroze, což je jeden ze tří typů rzi.

Pokud máte elektrický invalidní vozík, podívejte se na tento článek o resetování elektrického křesla. To je nezbytné, protože jsou jemnější a náchylnější k poškození vodou.

2. Baterie

Pokud jste již někdy řídili nějaké motorové vozidlo, pravděpodobně jste si všimli, že svorky baterie obvykle rezavějí jako první. Totéž platí pro elektrické invalidní vozíky, ať už mají vaše mokré nebo suché články. Vadná baterie způsobí špatný výkon invalidního vozíku až do okamžiku, kdy se nemusí ani spustit.

3. Motor

Motor je srdcem vašeho elektrického invalidního vozíku. Stejně jako srdce má komory, atrium a aortu, motor má hřídele, kartáč, ložiska, komutátor, magnety a cívky. Každá součást hraje zásadní roli v celkové práci jednotky a poškození vodou kteroukoli z nich má škodlivé důsledky.

4. Brzdy

U většiny dopravních nehod je obvyklým důvodem, proč zúčastněné osoby vyplivly, to, že jim nefungovaly brzdy. Nechcete, aby se vám stalo to samé. Brzdy mají pružiny, magnety a cívky, které mohou při styku s vodou zrezivět.

5. Joystick

Protože běží s elektronikou, poškození joysticku a panelu displeje vodou je běžné. Oprava vás pravděpodobně bude stát nejvíce peněz, protože ovládací panely panelu jsou specializované součásti.

6. Převodovka

Nejnovější verze vozidel dnes téměř vždy přicházejí s převodovkou. Jednou nevýhodou vlastnictví jednoho z těchto vozidel je, že auto je v podstatě dobré k ničemu, pokud je převodovka zaplavena. Totéž platí pro elektrické invalidní vozíky, takže se o převodovku dobře starejte.

7. Místo

Mít sedadlo mokré jako u ostatních částí nemusí být tak nejisté, ale věnovat pozornost této části je stále důležité. Pokud sedadlo ponecháte bez dozoru, může být živnou půdou pro plísně, které pak mohou způsobit poškození dalších částí invalidního vozíku. Plísně se množí za přítomnosti vlhkosti, takže udržování suchého sedadla musí být vždy na prvním místě.

Jak zabránit poškození invalidního vozíku vodou?

Zkontrolujte počasí

Počasí je nepředvídatelné, ale svůj plán můžete upravit podle předpovědi počasí. Pokud to není možné, podívejte se na některou motorovou službu invalidního vozíku, která vás vyzvedne a vysadí na nejbližší místo do požadovaného místa. Pokud tato možnost stále není schůdná, vezměte si s sebou pončo na invalidní vozík a kryt joysticku, který zakryje základní součásti vaší motorizované židle.

Vyhněte se kalužím

Pokud jste již na cestě, nevadí, pokud již déšť ustal. Louží bude dost a vykolejí vaši cestu, pokud se jí nevyhnete. Kdykoli potřebujete projít jedním, jděte pomalu a vyhněte se střední části, kde je nejhlubší.

Co dělat, když vám invalidní vozík zvlhne?

Hledat úkryt

Chcete -li se vyhnout tomu, abyste svému invalidnímu vozíku způsobili velkou škodu, když vás chytí dešťová sprcha. První akcí, kterou musíte udělat, je najít útočiště a vyhnout se namáčení sebe a svého invalidního vozíku.

Vysušte svůj invalidní vozík

Přebytečnou vodu nejprve setřete měkkým a suchým ručníkem. Dále postavte svůj invalidní vozík před rotující ventilátor na střední až vysokou rychlost. Nakonec nechte svůj invalidní vozík přes noc uschnout na slunném nebo teplém a suchém místě.

Abyste se zbavili většiny vlhkosti, pořiďte si igelitový sáček rýže a omotejte ho kolem joysticku. Rýže absorbuje zbývající vlhkost a pomůže omezit poškození elektroniky.

Jak správně udržovat invalidní vozík

Zatímco váš rozpočet do značné míry ovlivňuje kvalitu zakoupeného invalidního vozíku, nezaručuje to dlouhou životnost. Levnější, ale dobře udržovaná jednotka pravděpodobně vydrží déle než drahý, ale robustně používaný invalidní vozík.

Zde je několik návrhů na správnou údržbu vašeho invalidního vozíku:

  • Baterie – Používejte pouze nabíječku specifickou pro baterii. Pokud celý proces neznáte, přečtěte si tento článek o nabíjení jazzové elektrické židle.
  • Elektrické součásti – Zabraňte zvlhnutí elektronických součástí. Pokud k tomu dojde, co nejdříve osušte. Opravte nebo vyměňte poškozené díly, abyste předešli dalšímu poškození.
  • Čištění – K čištění povrchu invalidního vozíku použijte vlhký ručník. Svou jednotku nikdy nesedejte hadicí, jinak budou některé elektronické součásti mokré nebo poškozené tlakem vody.

Závěr

Stále se ptáte „na které části invalidního vozíku může být voda poškozena?“ Různé části invalidního vozíku se mohou poškodit, pokud nebudou po navlhčení provedena nezbytná opatření. Ujistěte se, že víte, jak se těmto scénářům vyhnout a co dělat v případě, že k nim dojde.