Jaké jsou některé mýty a fakta o dárcovství orgánů a tkání? 8 úžasných věcí, které byste měli vědět!

Chcete vědět, jaké jsou některé mýty a fakta o dárcovství orgánů a tkání? Dobře, dostali jste se ke správnému článku, zde odpovíme na vaši otázku a poskytneme vám podrobné vysvětlení faktů a mýtů souvisejících s dárcovstvím tkání a orgánů.

Faktem je, že jako dárce orgánů můžete zachránit až 8 lidí a dalším 50 zvýšíte životní úroveň. Dalším faktem je, že existuje mnoho částí, které můžete darovat, včetně srdce, střev, ledvin, jater, plic a slinivky břišní. Kosti, rohovky, srdeční chlopně, kůže, šlachy a žíly jsou příklady tkání.

Pro jasnou představu si prosím přečtěte tento článek na konci! Začněme vysvětlovat.

Mýty a fakta o dárcovství orgánů a tkání

Dárcovství orgánů a tkání je skutečně život zachraňující proces. Lidé se vždy chtějí dozvědět, jaké jsou mýty a fakta o dárcovství orgánů a tkání. Jaké jsou tedy některé mýty a fakta o dárcovství orgánů a tkání? Pro vaši znalost jsme zde probrali osm mýtů a faktů o dárcovství tkání a orgánů.

#1. Mýtus: Darování orgánů a tkání tělu škodí

Zde jsou fakta: Darované orgány a tkáně jsou chirurgicky odstraněny a člověka nezjizví. Neexistují žádné zjevné důkazy o darování, protože tělo dárce je oblečeno k pohřbu. Po darování oka se implantuje mechanické oko, oční víčka se utěsní a nikdo nerozlišuje. Dřík se implantuje do místa, kde byla kost odstraněna po darování kosti. Při transplantaci kožní tkáně se ze zad dárce odstraní tenká vrstva kůže, srovnatelná s puchýřovitým peelingem. Přečtěte si více o tom, co je dárcovství tkání.

#2. Mýtus: Darování orgánů je náboženstvím zakázáno

Zde jsou fakta: Mnoho duchovních pohledů buď dárcovství orgánů umožňuje, nebo to ponechává na volbě osoby. Pokud jste zmatení z pohledu své víry, požádejte svého duchovního vůdce o vysvětlení. Dárcovství orgánů a tkání a transplantace nejsou odsuzovány žádným náboženstvím. Ale na druhé straně náboženství podporují dárcovství a jaký významnější druh oběti může existovat než poskytnutí vlastního života?

#3. Mýtus: Darování orgánů je spojeno s náklady pro rodinu dárce

Zde jsou fakta: Rodina dárce není nikdy penalizována za darování orgánů a tkání. Pokud však má rodič podezření, že byl obviněn neprávem, měl by jednou zavolat místní agentuře pro transplantaci orgánů, aby situaci vyřešila.

#4. Mýtus: Darování orgánů je možné pro každého

Zde jsou fakta: Lékaři odebírají orgány jedincům, kteří mají zdravé srdce, které stále pumpuje. Chirurgové netouží po základních orgánech a tkáních od dárců, kteří jsou prakticky nepoužitelní a přestali dýchat. Pouze několik zdravotních poruch brání někomu v dárcovství orgánů. Lékařské standardy určují použití orgánu a tkáně. Pouze určité orgány mohou být nevhodné pro darování, zatímco jiné jsou přijatelné. Pouze lékaři mohou ověřit, zda jsou budoucí orgány a tkáně osoby v okamžiku smrti vhodné pro dar. Vlivná rakovina, současný HIV a aktivní virus patří mezi nemoci, které dárcovství vylučují. Vědět, jaký je proces dárcovství orgánů.

#5. Mýtus: Je mi méně než osmnáct let. Na takové rozhodnutí jsem příliš nezralý.

Zde jsou fakta: V souladu se zákonem je to správné. Vaši rodiče a na druhé straně mají pravomoc toto rozhodnutí schválit. Můžete své rodině říci, že byste rádi přispěli, a oni mohou nabídnout svolení, aby pochopili, že je to to, co jejich děti chtějí. Děti také vyžadují transplantaci orgánů a často potřebují tkáně, které jsou menší než ty, které mají k dispozici dospělí. Není stanovena věková hranice. Orgány a tkáně od dárců ve věku 70 a 80 let byly účinně transplantovány. Specialisté určí, že tkáně a orgány jsou nejvhodnější pro transplantaci v okamžiku smrti.

#6. Mýtus: Srdce, játra a ledviny jsou jediné orgány, které mohou být podány

Zde jsou fakta: To nebyla pravda. Transplantovat lze i jiné tkáně a orgány, včetně darování slinivky břišní, plic, tenkého a tlustého střeva a žaludku. Dárcovství tkání zahrnuje transplantaci kůže, kostí, srdečního svalu a vazů. Může být užitečné vědět, jaké jsou výhody dárcovství orgánů.

#7. Mýtus: Lékaři na JIP se mě nepokusí zachránit, pokud vědí, že jsem dárcem orgánů

Zde jsou fakta: Ve skutečnosti to nebylo správné. Pokud trpíte závažnými nemocemi, jako je rakovina, leukémie a další vážná onemocnění a jste převezeni do nemocnice, je prvním cílem lékařů zachránit pacientovi život. Poté, těsně po smrti mozku (zesnulý dárce), přijmou darování orgánů. Navíc tým lékařů, který vám pomáhá, není totožný s týmem chirurgickým. Transplantační personál se například stará o pacienta zpaměti než ostatní zaměstnanci nemocnice.

#8. Mýtus: Co se stane dál, až se pacient zotaví z mozkové smrti

Zde jsou fakta: Tento případ není častý a většinou se nikdy nestane, že by se pacient po mozkové smrti vrátil. Kritéria způsobilosti určující, zda je osoba mozkově mrtvá, nebo ne, jsou přísná a složitá. A pacienti, kteří touží po přenosu svých tkání a orgánů, jsou podrobeni dalším testům, aby se zajistilo, že pacient zemře.

It’s A Wrap!

Snažíme se tento článek napsat tak, aby každý čtenář, který hledá mýty a fakta o dárcovství orgánů a tkání, dostal odpověď. Takže nyní jsme odpověděli na vaši otázku: jaké jsou některé mýty a fakta o dárcovství orgánů a tkání? Krásný den, přátelé!