Než se spojíte s kontrolou škůdců, musíte vědět, jaké jsou faktory ovlivňující aktivity pesticidů.
Pesticidy se používají k hubení hmyzu, plevelů, hlodavců, bakterií a hub. Mnoho pesticidů však postupně ztratilo svou účinnost v důsledku několika faktorů.
Stačí aplikace pesticidů? Je to co děláš správně?
Nejlepší by bylo být ve střehu a dávat si na tyto věci pozor. Postupujte podle stručného, ale komplexního průvodce, který vám pomůže s pesticidy.
Porozumění vlivným faktorům
1. Odolnost vůči škůdcům
Rezistentní populace škůdců jsou definovány jako populace škůdců, u kterých se vyvinula snížená citlivost na pesticid, přičemž správně aplikovaný pesticid nekontroluje populaci škůdců. Při opakovaném použití stejného pesticidu nebo podobného pesticidu se stejným způsobem účinku je možný rozvoj rezistence.
V populaci hmyzu může být několik jedinců s geny rezistence. Vzácné mutace dávají vzniknout těmto genům.
V přírodě je mutantní hmyz slabší a produkuje méně potomků. Hmyz bez genů rezistence umírá, když je vystaven insekticidům, což umožňuje těm s geny rezistence přežít a rozmnožovat se, čímž vzniká odolnější hmyz.
2. Formulace
Aktivační složky (AI) a inertní nebo neaktivní složky (II) tvoří dvě skupiny chemikálií v pesticidech. Složka přípravku, která je určena k hubení cílového škůdce, se označuje jako aktivní složka(y).
Aktivní složky těží z inertních složek, protože napomáhají jejich aplikaci a účinnosti. Formulace pesticidu označuje kombinaci aktivních a neaktivních složek.
Pesticidy mohou být aplikovány různými způsoby: spreji, prachem a granulemi díky různým formulacím. Z těchto důvodů různí škůdci vyžadují různé druhy pesticidů.
3. Perzistence pesticidů
Perzistence je zbytkový čas, který se týká doby, po kterou pesticid skutečně vydrží. Pamatujte, že je to důležité vzhledem k tomu, že ne všechny cílové škůdce lze zlikvidovat jediným ošetřením.
Světlo, vlhkost a teplota mohou mít vliv na dobu, po kterou pesticid zůstane aktivní.
4. pH vody
Nízké a vysoké hodnoty pH mohou ovlivnit širokou škálu materiálů. Poločas rozpadu pesticidů se může pohybovat od dnů do hodin, v závislosti na pH roztoku použitého k smíchání pesticidů.
To platí zejména pro organofosfátové a karbamátové pesticidy. Nezapomeňte pravidelně kontrolovat pH svého vodního zdroje, abyste zjistili, zda jsou nezbytné pufrovací prostředky.
Postřikovou směs omezte na minimum a připravte si jen tolik, kolik je nutné. Když jsou pesticidy drženy v nádrži, smáčitelné prášky se mohou usazovat a účinné látky se mohou rozkládat.
5. Teplota
Většina pesticidů funguje lépe, když je teplota vysoká. Během zimy mohlo být příliš chladno na to, abyste získali co nejlepší kontrolu.
Jak teploty stoupají nad 75 stupňů, účinnost materiálu jako pyrethroidní kapky. Ve skutečnosti někteří pěstitelé zjistili, že materiály používané v zimě a na jaře poskytují rozumnou kontrolu, ale pak v létě nefungují tak dobře, takže je nepoužívají.
Abyste pochopili, proč tomu tak může být, přemýšlejte o tom, jak horké je v létě a jak pyretroidy fungují méně dobře, když teplota stoupá.
6. Krytí sprejem
Nedostatek pokrytí postřikem může také vést k neúčinné ochraně proti škůdcům. Nezbytný je důkladný postřik, zejména pod listy.
Při dispergaci postřikových materiálů je třeba použít smáčedla.
Postupy správy
Při diskusi o faktorech ovlivňujících aktivity pesticidů vyvstává také další problém, protože riziko používání pesticidů je v sázce i vaše zdraví. Sanitace zároveň pomůže zmírnit situaci napadení škůdci.
Kromě toho je kontrola rostlinných škůdců významným problémem ve skleníkovém prostředí. Nejlepších výsledků se obvykle dosáhne, když jsou pesticidy aplikovány brzy ráno, protože fytotoxické účinky jsou sníženy, když jsou teploty nižší.
Je pravděpodobnější, že pesticidy způsobí poškození rostlinné tkáně v průběhu dne, protože teploty během dne stoupají. Pesticidy také zůstanou aktivní na listech po delší dobu v časných ranních hodinách, což umožní efektivnější aplikaci.
Faktory, jako je adekvátní pokrytí postřikem, správná aplikace pesticidů, pH vody a další faktory, mohou pomoci zlepšit účinnost vašich aktivit s pesticidy. Pro další osvětu si můžete přečíst tento související článek o faktorech ovlivňujících účinnost hubení škůdců.
Závěr
Nyní byste si měli být vědomi toho, jaké jsou faktory ovlivňující aktivity pesticidů. Pojďme se rychle ohlédnout za tím, o čem jsme diskutovali.
Všechny faktory prostředí, včetně světla, teploty, vlhkosti a pH vody, ovlivňují aktivní složku jakéhokoli aplikovaného pesticidu. Rychlost rozkladu pesticidu ovlivňuje také doba, po kterou je pesticid k dispozici pro přesun mimo cíl, kontrolu škůdců a kontaminaci životního prostředí.
Perzistence vůči pesticidům a odolnost vůči škůdcům jsou dva další rýmované termíny, které zde stojí za zmínku. Při používání pesticidů k odstranění škůdců mějte na paměti všechny tyto skutečnosti.