Jaké esenciální oleje zabíjejí plísně: 5 nejlepších olejů pro vás

Jaké esenciální oleje zabíjejí plísně? Zabíjejí a likvidují esenciální oleje plísně u vás doma? Pojďme to zjistit!

Esenciální oleje jsou organické čisticí prostředky, které se většina majitelů domácností snaží kupovat vždy, když myslí na čistě přírodní údržbu domu. Některé z těchto esenciálních olejů jsou považovány za zázraky, protože mají fungicidní vlastnosti. Jejich schopnost zabíjet všechny plísně na velké ploše však ještě nebyla prokázána.

Nicméně esenciální oleje jsou nejlepšími čističi, když hledáte bezpečný a bezchemický prostředek na omezování plísní a plísní doma. Tento článek uvádí 5 nejlepších esenciálních olejů, které mají silné vlastnosti, které můžete použít pro svou domácí péči.

Oblasti domácností náchylné k růstu plísní

Než se pustíme do základního čištění plísní, pojďme se nejprve vypořádat s místy u vás doma, která jsou náchylná k napadení plísní. Ideální prostředí pro plísně je vlhké. Volně se zdržují v oblastech, kde pára zůstává nevysušená po relativně dlouhou dobu.

Poškozené potrubí za sádrokartonovou stěnou, podlahou nebo podél střechy může způsobit netěsnosti a zanechávat vlhkost na místech kolem nich. Ve vašem suterénu, který nemá dostatečné proudění vzduchu, se také pravděpodobně rozvinou plísně.

Plíseň můžete vidět také na kuchyni a koupelně, zejména na oknech v jejich blízkosti. Buďte na těchto místech ve střehu a čistěte je tak často, jak je to možné. Možná budete chtít zkontrolovat tuto příručku o identifikaci a lokalizaci černé plísně, která by mohla žít z vašich domácích potřeb.

Váš podlahový koberec může být také obětí plísní, pokud narazíte na napadení plísní na podlahové liště. V takovém případě si můžete přečíst tuto příručku o detekci plísní na koberci a o tom, jak s nimi zacházet.

Nejlepších 5 esenciálních olejů, které pomáhají chránit domov před plísněmi

Chcete-li plíseň zcela vymýtit, musíte jít hluboko do jejích kořenů. Silná chemikálie by mohla udělat práci, ale esenciální oleje nejsou jejím příkladem.

Odborníci tvrdí, že zabíjející schopnost esenciálního oleje bude fungovat na neporézních površích. Většina studií také souhlasí s omezenou eliminační schopností vitálního oleje pouze na viditelné plísně.

Plísně produkují mykotoxiny, které mohou způsobit lidem nebezpečná onemocnění. Stejně jako spory plísní jsou mykotoxiny neúprosné – mohou přežít i poté, co odstraníte povrchovou plíseň.

Esenciální oleje jsou přesto účinné při snižování počtu spór plísní v malých oblastech. Zde jsou některé z nich, které můžete vyzkoušet:

1. Tea tree oil

Olej z čajovníku neboli melaleukový olej převyšuje olejové zázraky doporučované pro léčbu plísní. Je to silný fungicidní a antimikrobiální roztok účinný pro odstraňování bakterií. Má inhibiční účinek na druhy bakterií, které se obvykle vyskytují v interiéru a ve vlhkých oblastech betonu nebo dřeva.

Vzhledem ke své kapacitě může být také nejdražší. Některé studie však argumentují schopností čajovníkového oleje rychle eliminovat plísně. Dezinfekce může trvat déle a roztok musí mít značné množství, aby zabil a zabránil dalšímu růstu plísní.

2. Hřebíčkový olej

Ve srovnání s tea tree olejem má hřebíčkový olej stejné vlastnosti. Kromě své účinnosti při ochraně a výživě lidského těla antioxidanty může také chránit váš domov před růstem plísní.

Způsobuje, že spory jsou neaktivní a pomáhá předcházet dalšímu napadení plísní. Mnoho studií také prokázalo schopnost eliminovat hřebíčkový olej, pokud jde o nebezpečné typy plísní.

3. Oreganový olej

Zatímco většina esenciálních olejů si s perzistentními mykotoxiny neporadí, oreganový olej ano. Některé studie prokazují schopnost oreganového oleje potlačit produkci a reprodukci plísní.

4. Citronový esenciální olej

Dalším užitečným přírodním dezinfekčním prostředkem je citronový olej. Jeho citrusové vlastnosti jsou dostatečně robustní, aby rozložily spory plísní a omezily růst plísní. Většina majitelů domů také raději používá tento esenciální olej, protože při použití dobře voní.

5. Tymiánový esenciální olej

Více než koření lze jako prostředek na odstranění plísní použít také tymiánový esenciální olej. Má vlastnosti, které dokážou eliminovat různé druhy plísní, zejména druh Aspergillus, známý také jako černá plíseň.

Proč používat synergické směsi esenciálních olejů

Kromě špičkových esenciálních olejů zde přichází synergický olej nebo jednoduše směsi dvou nebo více nejlepších přírodních olejů. S použitím synergických směsí se síly jednotlivých olejů spojí, aby vytvořily účinnější a posílily schopnost oleje odstraňovat plísně.

Jak ošetřit plísňová místa pomocí esenciálních olejů

Obvyklý a nejvíce doporučovaný způsob použití esenciálních olejů při odstraňování plísní je přímá aplikace. Další je prostřednictvím difúze.

Esenciální olej můžete nanést na povrch formy. K tomu nastříkejte na povrch dostatečné množství oleje a setřete měkkým hadříkem směrem dolů.

Role difúze přichází, když se snažíte zabít spóry plísní ve vzduchu. Pomocí speciálního zařízení nechte olej difundovat minimálně 24 hodin v prostředí formy. Během celého procesu difúze nezapomeňte místnost utěsnit.

Závěr

Mezi hubením a snižováním plísní je tenká hranice a otázka „jaké esenciální oleje zabíjejí plísně“ je špatný strom, na který se má štěkat. Esenciální oleje pomáhají snížit počet plísní, ale nemohou je zcela odstranit. Chcete-li odstranit všechny plísně ve vaší domácnosti, je nejlepší zavolat odborníky na plísně, kteří zajistí bezpečnou a spolehlivou sanaci plísní.