Jaká chemická práce pro obvodové desky poškozené vodou: 2 způsoby

Shodili jste náhodou své elektronické zařízení do vody? Přečtěte si, abyste věděli, jaké chemikálie fungují na deskách plošných spojů poškozených vodou, aby zachránily vaše namočené zařízení.

Čištění desek poškozených vodou může být výzvou, ale bude snazší, pokud víte, co použít. Bez ohledu na to, o kolik se jedná, je stále nejlepší jej vyčistit, aby se předešlo problémům.

Jak voda poškozuje desky plošných spojů?

Vaše zařízení může být dnes vylito vodou a další den bude fungovat, jako by se nic nestalo. Za dva nebo více dní si však všimnete, že nefunguje – tehdy víte, že máte potíže. Voda si už vybrala svou daň a došlo ke korozi.

Možná si říkáte, co je to vlastně koroze? Koroze má několik forem, ale k nejběžnější formě dochází, když jsou kyslík a voda smíchány s kovem – což je případ vašeho zařízení. To vytvoří oxid železa nebo jednoduše rez.

Jak vyčistit desku poškozenou vodou

Vodou poškozená deska s obvody není jako deska rozlitá vodou, kterou můžete vyčistit pouhým otřením. Čištění koroze je něco, na co byste si měli dát pozor, nebo vás to bude stát zařízení nebo přinese další problémy. Poškození se neomezuje pouze na samotné zařízení, ale také na vaše zdraví a bezpečnost.

Při čištění zkorodované desky plošných spojů můžete použít dva způsoby. Můžete buď použít roztok vody, alkoholu a jedlé sody, nebo si jednoduše koupit čisticí sprej speciálně vyvinutý k čištění desek s obvody.

Metoda č. 1. Čištění roztokem

Krok č. 1. Než začnete s čištěním, nezapomeňte vyjmout zdroj napájení a baterie zařízení. Tím se zabrání zkratům a zranění.

Krok č. 2. Poté určete oblast koroze. Poznáte, že oblast je zkorodovaná, když si všimnete nazelenalé nebo bílé látky, která se cítí křupavá.

Krok č. 3. Pomocí špiček Q nebo vatových tamponů naneste roztok vody, jedlé sody a isopropylalkoholu. Lze přidat také ocet. Otřete oblast, dokud koroze nezmizí, nebo nechte roztok chvíli setřít, než jej setřete.

Krok č. 4. Dále zařízení osušte. V chladném prostředí můžete použít měkký hadřík nebo dmychadlo. Při sušení zařízení NIKDY NEPOUŽÍVEJTE TEPLO.

Krok č. 5. Nakonec staré baterie řádně vyměňte za nové. Nezapomeňte správně zlikvidovat baterie a vyvarujte se poškození životního prostředí.

Poznámka: V případě výrazné koroze smíchejte velkorysé množství jedlé sody s vodou, dokud se nestane pastovým roztokem. Použijte vatový tampon a přiložte ho na zkorodované místo. Nechte působit 24 hodin a poté proveďte další kroky.

Metoda č. 2. Pomocí čisticího spreje

Vzhledem k tomu, že se chystáte použít chemický roztok, měli byste si být vědomi toho, že by to mohlo způsobit zdravotní účinky. Ujistěte se, že používáte ochranné brýle a oděv a čištění provádějte na dobře větraném místě nebo použijte ventilační masku.

Krok č. 1. Toto je nejdůležitější krok. Odpojte zařízení od zdrojů napájení a kabelů, abyste zabránili dalšímu poškození a chránili se před potenciálním zraněním.

Krok č. 2. Rozstříkejte roztok do zkorodované oblasti. Ujistěte se, že ho můžete aplikovat na všechny postižené části.

Krok č. 3. Nyní desku s plošnými spoji očistěte hadříkem nebo vatou.

Která chemikálie funguje nejlépe při poškození vodou?

Existuje několik materiálů, které můžete použít k čištění koroze na deskách plošných spojů způsobené poškozením vodou – například jedlá soda a čisticí sprej. Který však funguje nejlépe?

Bezfosfátový čistič pro domácnost pomáhá účinně odstraňovat korozi. Fosfáty mohou chránit desky plošných spojů před korozí. Může to však být hlavní zdroj znečištění, což se nám vzhledem k současnému stavu našeho prostředí nelíbí.

Jedlá soda, kromě toho, že je přísadou na vaření a pečení, je také účinným čisticím prostředkem. Díky abrazivním vlastnostem a zásaditosti je nejlepší pro čištění zkorodovaných desek s obvody. Odvádí dobrou práci při neutralizaci koroze, a co je nejdůležitější, není škodlivý pro životní prostředí a vaše zdraví.

Jak zabránit korozi?

Ačkoli se v určitém okamžiku může přirozeně objevit koroze, nevyhnutelné může být zpožděno. Jak? Jen se ujistěte, že jsou vaše elektronická zařízení chráněna před iontovou kontaminací.

Jednoduše řečeno, skladujte je v suchém prostředí bez vlhkosti. Očividně musíte cokoli s vodou držet mimo zařízení.

Závěr

Můžeme vylít vodu na stůl a snadno ji vyčistit hadříkem, ale čištění zařízení poškozeného vodou není tak jednoduché. Přestože jsou k dispozici metody čištění, je stále důležité vědět, jakou cestou se vydat.

Než se rozhodnete, zeptejte se nejprve sami sebe, jaké chemikálie fungují na deskách plošných spojů poškozených vodou, abyste si mohli být jisti, že se zařízením i vámi bude vše v pořádku. V některých případech může být poškození značné, a proto je dobré požádat o odbornou pomoc. Nicméně, jakkoli je to klišé, prevence bude vždy lepší než léčba.