Jak změřit metráž pro záclony? 5 jednoduchých kroků!

Když si koupíte záclony v obchodě, jsou často drahé a mají omezené možnosti. Jsou drahé a zároveň nemusí ladit s vaším dekorem nebo nabízet stejnou míru všestrannosti jako zakázkové. Tento článek vás tedy naučí, jak měřit metráž pro záclony.

Například není běžné, aby byly příliš krátké, pokud máte vysoké stropy. Naštěstí ušít kvalitní záclony není těžké, zvláště když vezmeme v úvahu, jak jednoduchá je většina vzorů (a s tolika různými dostupnými typy!).

Metody měření metráže pro záclony

Krok č. 1: Měření

Prvním krokem, jak měřit metráž pro záclony, je měření. Před nákupem okna změřte. Okna se dodávají v různých tvarech a velikostech, takže neexistuje žádná „standardní“ velikost! První věc, kterou byste měli změřit, je šířka vašeho okna – od jedné strany ke druhé kovovým metrem. Dále si budete muset poznamenat, jak vysoko sedí (ve stopách).

Výška

Výška záclon, které vytvoříte, se bude lišit v závislosti na několika faktorech. Obecně je nejlepší přidat čtyři palce od dokončeného měření, aby se dotýkaly podlahy.

To se může lišit, pokud chcete, aby vaše záclonové tyče byly namontovány uvnitř nebo vně okenního rámu, takže podle toho změřte a odečtěte jeden palec méně než půl palce nad parapetem by mělo stačit.

Šířka

Určete konečnou šířku. Při plánování montáže tyče do rámu okna nepřidávejte žádné měření. Pokud jej však montujete mimo rám okna, změřte, odkud na obou stranách budou vaše závěsy vyčnívat, a podle toho upravte prodloužení o 8 palců za každou stranu (například 2 palce po 4), abyste zajistili, že se budou shodovat. s délkou uvedené záclonové tyče.

Pokud je vaše okno široké, použijte k pokrytí hotové šířky více panelů místo jednoho dlouhého kusu. Vydělte požadovanou konečnou výšku panelu tímto číslem pro vyvážený vzhled a snazší proces šití.

Krok č. 2: Změřte lemování

Dalším krokem, jak změřit metráž pro záclony, je změřit lem. Chcete-li vyrobit jednoduchou sadu záclon, budete potřebovat látku, která zakryje výšku a šířku okna. Pokud má vaše záclona ozdobné lemy nahoře nebo dole, přidejte ke každému rozměru požadovanému pro tyto aspekty 2x délku.

Chcete-li zjistit poměr plnosti, musíte vědět, jaký typ záclony používáte. Mezi nejběžnější typy patří:

Očko = 1,35

Ploché = 1,0

Vlna (skládaná) = 2,2

Krok č. 3: Vypočítejte šířku a výšku

Chcete-li vypočítat výšku a šířku, použijte tužku a papír k zapsání výpočtů.

Máte-li například okno o rozměrech 48″ na šířku a 36″ na výšku kromě standardních 4″, 1/2″ a hodnoty poměru plnosti pro panely 1,8 na každý: budete potřebovat dva panely, které jsou 27- 1/4” vysoký (48÷9=6+3) x 72-5/16” dlouhý (36÷9=4).

Celková požadovaná tkanina by byla 71 palců, což se rovná 3 yardům 8 stopám 10 palcům nebo 6 metrům 114 centimetrům.

Toto je vzorec pro výpočet šířky záclon. Musíte najít požadovanou délku a přidat dvojnásobek překrytí, pak vydělit 2 panely a vynásobit poměrem plnosti 1,8 (1).

Tímto způsobem získáte odhad, jak široký by měl být každý panel v průměru, aby oba dobře odpovídaly, když jsou spojeny dohromady pomocí háčků nebo jiných hardwarových uzávěrů na obou koncích.

Krok č. 4: Zjištění výšky okna

Chcete-li zjistit konečnou výšku okna, musíte vzít celkový počet palců. Jednoduše přidejte 36 (okno) + 4 x 0,5 (lem) + 4 (překrytí). Odečtěte šest od 12 a vydělte to 2:48″, abyste získali přesný odhad s výše uvedenou rovnicí.

Můžete to také vyjádřit v rovnici následovně; nezapomeňte, že míry by měly být převedeny na metrické jednotky, než je sečtete – takže zde byste nejprve převedli 120 cm na metry! Vzorec je 72+4×0,5+(4)+6=48 m nebo 120cm-12/(2)=24m

Krok č. 5: Vypočítejte si metráž

Dále budete muset najít metráž. Záclonové materiály se prodávají po celém dvoře a je nezbytné vědět, kolik jich potřebujete, než začnete s projektem, aby nedošlo k žádnému překvapení.

Chcete-li zjistit, kolik yardů látky bude potřeba, vynásobte konečnou výšku počtem panelů pro každou řadu. Vydělte tuto délku 36 palců v jednom panelu, čímž získáte přibližné měření nebo 1/2 metru na stranu.

Nezapomeňte při nákupu látky; obvykle je budou prodávat v „nařezaných“ rolích, což znamená, že pokud byste chtěli koupit 3 metry, ale chtěli byste pouze dva, polovina by zůstala nevyužita – nedopusťte, aby se to stalo!

Tkaniny se dodávají v různých šířkách; nejlepší je vybrat látku, která odpovídá konečné velikosti panelu vašich záclon. Pokud použijete jeden s pár palci navíc na obou stranách, pak perfektní! Pokud však ne, ujistěte se, že jsou dostatečně blízko, aby později na lince došlo k minimálnímu odříznutí pro švy.

Závěr

Doufám, že vám tento zápis pomohl v tom, jak měřit metráž pro záclony. Uvědomíte si, že je to snadné a rychlé a zabere vám to jen pár času, pokud budete věnovat pozornost výše uvedeným krokům.