Jak zkontrolovat, zda není logická deska poškozena vodou? 3 užitečné známky

Několik indikátorů změn ve funkci vám může být podezřelých, a proto vás zajímá, jak zkontrolovat, zda není logická deska poškozena vodou. Logická deska notebooku nebo stolního počítače Apple je hlavní obvodová deska, která spojuje komponenty.

Logická deska udržuje počítač v normálním chodu. Vadná logická deska bude mít za následek ztrátu interní komunikace a možná pád systému.

CPU, mozek počítače, nemůže posílat zprávy přes logickou desku, nervové centrum systému a do zbytku systému. Poškození logické desky může mít za následek selhání systému, které se obtížně testuje.

Tento článek vysvětlí vše, co potřebujete vědět o vodou poškozených logických deskách, včetně primárních příčin selhání logické desky a co můžete udělat pro její opravu. Nejprve se rozhodněte, zda byste se měli pokusit o opravu sami, nebo si najmout profesionála, aby to udělal za vás.

Příznaky nefunkční logické desky

Když se do přenosného počítače dostane kapalina, první komponentou, která je poškozena, je logická deska a může být ovlivněna i klávesnice. Kvůli tekutině přestanou fungovat některá spojení logické desky, což může vést k úplnému zničení desky.

1. Ovladač správy systému

„Řadič správy systému“ je část logické desky, kterou lze prozkoumat pomocí Apple Diagnostics. Apple Diagnostics indikuje problém s logickou deskou, pokud řadič správy systému vykazuje chybu nebo problém.

2. porty USB

Nachází se vedle portu HDMI / MIDI, můžete mít také problém s logickou deskou, pokud porty USB nefungují.

3. Obrazovka počítače

Extrémně slabá obrazovka na Macbook Air nebo Macbook Pro může být také známkou problému s logickou deskou. Jedná se o ztlumenou obrazovku, kterou nelze znovu zapnout a vyžadovala by baterku, abyste něco viděli.

Vzhledem k tomu, že obrazovka LED na počítačích Macbook Air a Macbook Pro je řízena logickou deskou, může porucha logické desky ovlivnit jas obrazovky.

Diagnostika logické desky poškozené vodou

Na druhou stranu, to, zda je váš počítač schopen projít testem POST, je také faktorem (automatický test při zapnutí). POST je proces inicializace, kterým počítač prochází, když jej zapnete.

Tím se zkontroluje CPU, paměť a síťová rozhraní zařízení. Po dokončení POST uvidíte logo Apple nebo světle šedé pozadí.

Hardware k testování

Pokud váš notebook Apple nebo stolní Mac projde testem POST, měly by být otestovány pevný disk, RAM a GPU. Pokud ne, měli byste jednoduše otestovat RAM a GPU.

Další zajímavé informace naleznete v článku, jak získat data z pevného disku poškozeného vodou.

Pokud váš počítač projde testem POST

Pomocí Apple Diagnostics můžete zkontrolovat problémy ve vyjímatelné i vestavěné paměti RAM. Pokud dokážete zajistit, aby se váš Mac správně spustil, může být užitečný software pro testování RAM, jako je MemTest86.

Když se na vašem notebooku s vestavěnou RAM objeví chyba RAM, můžete předpokládat, že máte nefunkční logickou desku. Pokud zjistíte, že je váš vyměnitelný čip RAM vadný, stačí jej vyměnit.

Když váš počítač selže v testu POST

Pokud se počítač zapne, ale zobrazí se černá obrazovka, neprobíhá test POST. Vyjměte stávající čip RAM a otestujte svůj systém s náhradním funkčním čipem RAM.

To platí pouze pro stolní počítače Mac, protože většinu paměti RAM notebooku nelze odebrat. Kontrola, zda váš problém přetrvává s touto náhradní RAM, vám může pomoci určit, zda máte problém s logickou deskou.

Pokud váš počítač s touto náhradní pamětí RAM funguje správně, došlo k selhání paměti RAM. Pokud tomu tak není, může dojít k poruše logické desky.

Lepší péče o váš počítač

V případě, že se ocitnete v nehodě úniku kapaliny z notebooku, nelekejte se. Chcete-li začít, odpojte notebook ze zásuvky nebo zdroje napájení.

K čištění také nepoužívejte nic jako fén. Čištění počítače tímto způsobem může způsobit další poškození dalších součástí zařízení.

Čištění

Chladicí ventilátor může přitahovat prach uvnitř počítače. Prach ve vašem počítači může zachycovat teplo a bránit rozptylu tepla.

Pokud se toto teplo nerozptýlí, počítač se může přehřát a zpomalit. Čistit vnitřek počítače jednou ročně, aby byl bezprašný, není velký problém.

Pomoci mohou čisticí materiály, jako je hadřík nepouštějící vlákna a isopropylalkohol.

Udržování vašeho chladicího systému ve formě

Chladicí ventilátor zabraňuje přehřátí, takže jej udržujte zdravý a funkční. Pokud ventilátor za chodu vydává neobvyklé rachotivé zvuky, zjevně selhává.

Apple Diagnostics může také zkontrolovat jeho stav.

Profesionální opravy

Opravy a výměny logických desek jsou obtížné a vyžadují odborníka. Až pochopíte celý proces, budete vědět, co je potřeba k tomu, aby počítač znovu fungoval.

Pokud je vaše zařízení v záruce nebo péči Apple, můžete obvykle získat bezplatný servis v obchodě Apple. Zkontrolujte tedy, zda je vaše Applecare nebo záruka stále platná.

Pokud ne, Apple nemusí být schopen pomoci nebo může být vaše zařízení považováno za zastaralé, což zahrnuje notebooky Apple a stolní počítače Mac z roku 2012 a starší.

Závěr

Dosáhli jste prvního a nejdůležitějšího kroku při určování, jak zkontrolovat, zda není logická deska poškozena vodou. Přestože je notoricky obtížné diagnostikovat a opravovat počítače, protože to vyžaduje rozsáhlé testování a opatrné zacházení.

Ve skutečnosti by každý počítač Mac, který byl vystaven tekutinám, měl být podroben důkladné kontrole. Po objevení zjevných indikátorů problémů s počítačem přečtením tohoto článku je zde shrnutí některých průvodců, jak snadno opravit vodou poškozenou plochu.