Jak zkontrolovat plíseň v bytě: 4 užitečné rady, které vyzkoušet

Při prohlídce vašeho bytu vás pravděpodobně napadne „jak zkontrolovat přítomnost plísní v bytě“. Budete muset spoléhat na své smysly zraku a čichu, abyste si všimli jakékoli plísně rostoucí kdekoli. Zde je rychlý přehled toho, co byste měli vědět o detekci jakékoli plísně, co byste měli vědět o účincích plísně a co s tím můžete dělat.

Jak zkontrolovat známky plísně

Tip č. 1. Očichejte všechny pachy

Plíseň obvykle vydává silné zatuchlé pachy, které je těžké ignorovat. Pokud si všimnete jakéhokoli podivného zápachu po bytě, mohlo by to být známkou toho, že někde roste plíseň.

Zápach vám může pomoci najít zdroj místa, kde plíseň roste. Vůně může být nejostřejší ve skrytých zákoutích, jako jsou skříně, rohy stěn, skříně, kde jsou vaše potrubí, podkroví, sklepy nebo dokonce procházet prostory.

Zdroj pachů plísní pravděpodobně najdete v místech, kde je velká vlhkost. Vaše koupelna nebo kuchyně by mohla být hlavním chovným prostorem pro plísně.

Nevynechejte však svou ložnici nebo obývací pokoj. Plíseň uvolňuje spory, které by mohly dopadnout na jinou část domu, a jakákoli vlhkost by mohla způsobit jejich růst. Možná budete chtít také zkontrolovat větrací otvory pro zdroj zápachu.

Tip č. 2. Hledejte odbarvená místa

Plíseň někde zanechá stopu. Plíseň se vyskytuje v různých barvách, proto zkontrolujte černé, zelené, modré, hnědé nebo dokonce bílé skvrny. Máme šikovného průvodce, jak barevné plísně rostou, kdyby vás to zajímalo.

Jak již bylo řečeno, zkontrolujte vlhká místa. Plísni se bude dařit v oblastech s vlhkostí, takže všude tam, kde by mohlo dojít k poškození vodou, například v koupelně a kuchyni nebo kdekoli s vysokou vlhkostí.

Tip č. 3. Dávejte pozor na vodoznaky nebo skvrny

Mnohokrát jsme zjistili, jak vlhkost způsobuje růst plísní. Předpokládejme, že v bytě je nějaké nekontrolované poškození vodou nebo průniky, které zanechaly nějaké stopy. V takovém případě opravdu najdete plíseň rostoucí poblíž.

Možná budete chtít také zkontrolovat odlupování nebo bublání barvy nebo vyboulení sádrokartonu. To jsou známky toho, že voda prosákla zdmi a další výmluvný znak plísně.

Tip č. 4. Sledujte své zdraví

Plíseň uvolňuje spory, které by mohly cestovat vzduchem, což by vám mohlo způsobit nevolnost. Tyto spory pravděpodobně postihnou astmatiky, ale to neznamená, že jsou všichni v bezpečí před plísní.

Můžete začít kýchat nebo kašlat, nebo byste mohli mít problémy s dýcháním, když jste doma. Tyto příznaky mohou znamenat alergickou reakci na vdechnutí spór plísní.

Problém však nekončí ve vašem dýchacím systému. V důsledku zmíněné nízké kvality vzduchu by vás mohly svědit oči.

Postižena může být i vaše pokožka, protože se u vás mohou objevit vyrážky. V některých případech můžete v důsledku toho dostat také psoriázu.

V důsledku kvality vzduchu jste dokonce mohli cítit únavu nebo závratě. Pokud si všimnete, že tyto příznaky zmizí, když opouštíte svůj byt, mohlo by to znamenat, že někde ve vašem domě roste plíseň.

Co dělat, když má váš byt plíseň

Pokud poškození vodou způsobuje plísně, poradíme vám, jak s ním naložit. Zde je návod, jak odstranit plíseň způsobenou poškozením vodou.

I když se potýkáte se snadno zjistitelnou plísní, možná budete chtít kontaktovat svého pronajímatele. Díky tomu můžete posoudit, kolik nákladů pokryjete.

V některých případech budete se svým pronajímatelem mluvit o přivolání profesionála, který by se vypořádal s těmi těžko přístupnými místy. Někde možná rostou plísně, kterých jste si ještě nevšimli, takže profesionál může pomoci zbavit se všech plísní, které v bytě právě prospívají. Další náklady můžete prodiskutovat se svým pronajímatelem.

Mimochodem, pokud máte co do činění s černou plísní, nechte to na profesionálech. Tyto věci jsou vysoce toxické a mohly by vám ublížit, pokud si s nimi poradíte sami.

Při prevenci plísní v budoucnu možná budete chtít zkontrolovat netěsné potrubí. Pokud jste si se svým pronajímatelem najali kutila, požádejte ho, aby zkontroloval kuchyňské a koupelnové potrubí. Prevence úniků může snížit možnost růstu plísní v těchto místech.

V případě rozlití vody okamžitě vysušte veškerou vlhkost. Rozlitá voda by mohla zanechat vodní skvrny, které, jak již bylo zmíněno, mohou být živnou půdou pro plísně. Ať už je to voda kolem umyvadel, van nebo sprch, budete chtít udržovat jakékoli okolní prostředí suché.

Pokud je to možné, investujte do odvlhčovače. Plíseň se vyvíjí v oblastech s vysokou vlhkostí. Použití odvlhčovače může snížit šance, že spóry plísní přistanou kdekoli v bytě a rostou.

Závěr

Plísně představují vážné zdravotní riziko a měli byste se s nimi vypořádat okamžitě, jakmile si jich všimnete. Udržujte svůj byt zdravý a čistý prohlídkou všech těch zákoutí.

Za zmínku také stojí, že prevence je lepší než léčba. Zabránění poškození vodou, čištění rozlití a udržování nízké vlhkosti jsou skvělé způsoby, jak omezit tvorbu plísní v jakékoli části vašeho bytu. Vědět, jak zkontrolovat přítomnost plísní v bytě, je polovina úspěchu, takže hodně štěstí, aby byl váš byt pohodlný.