Jak zjistit, zda je vlákno poškozeno vodou: 4 užitečné znaky

3D tiskárny jsou technologické inovace, které k vytvoření určitých návrhů vyžadují vlákna. Je důležité naučit se zjistit, zda je filament poškozený vodou, abyste mohli opravit konkrétní chyby, pokud jde o stroj.

Co jsou vlákna 3D tiskárny?

Filamenty jsou inkousty 3D tiskárny. Vlákna používaná ve 3D tisku se nazývají termoplasty – plasty, které se při zahřívání spíše taví než hoří. Jakmile je materiál roztaven, může být formován a během chlazení ztuhne.

Vlákna se dodávají ve cívkách o hmotnosti od 500 gramů do 2 kilogramů. Pokud jde o tloušťku, uživatel si může vybrat mezi 1,75 milimetry až 3 milimetry. Tato vlákna se přivádějí a roztavují v ohřívací komoře 3D tiskárny a stříkají tryskou za vzniku tištěného předmětu.

Typy vláken

Vlákna mají různou citlivost na vlhkost, což znamená, že každé bude vyžadovat specifické skladovací a provozní podmínky. Vytištěné předměty z každého vlákna budou mít také různé vlastnosti v závislosti na vlastnostech vláken. Níže je uveden rozpis nejběžnějších vláken používaných ve 3D tisku:

  • ABS- Také známý jako akrylonitrilbutadienstyren, ABS vyrábí houževnaté, trvanlivé a netoxické materiály, jako je Legos.
  • PLA- Kyselina polymléčná je na rostlinné bázi, biologicky rozložitelná a je tvrdší než ABS.
  • Nylon – Levný, odolný a pružný nylon taví při vysokých teplotách 240 stupňů Celsia.
  • TPE – Termoplastické elastomery produkují velmi pružné tištěné objekty.
  • HIPS- Polystyren s vysokým rázem je podobný ABS, ale je rozpustný v limonenu, rozpouštědle na bázi citrusů.
  • PVA- polyvinylalkohol je ve vodě rozpustné vlákno, které lze použít jako podpůrný materiál v tiskárnách se dvěma extrudery.

V současné době jsou tato vlákna kombinována s vločkami nebo prášky z jiných materiálů, jako jsou směsi dřeva, pískovec, vápenec, uhlíková vlákna, železo, mosaz, hliník, měď a bronz. Ačkoli jsou tato kompozitní vlákna dražší, přizpůsobují vlastnosti přidaných materiálů. Například kompozitní vlákna vyrobená z uhlíkových vláken nabízejí zvýšenou pevnost, ale také vyšší cenu.

Znamená, že vlákno je poškozeno vodou

Vlákna jsou hygroskopická, což znamená, že rychle absorbují vlhkost. Není snadné zjistit, zda vlákno absorbovalo příliš mnoho vody pouhým pohledem na cívku. Nejlepší způsob, jak zjistit, zda došlo k absorpci vlhkosti, je vyzkoušet vlákna na 3D tiskárně a sledovat následující znaky.

1. Praskání zvuků při vytlačování

Praskání nebo praskání během vytlačování je způsobeno rychlým varem přebytečné vlhkosti. Teplota potištěné hlavy je výrazně vyšší než je bod varu vody, což způsobuje, že vlhkost vystupuje z roztaveného vlákna jako bubliny.

2. Steam, vytékání nebo navlékání z extruderu

Tyto příznaky se vyskytují závažně, když je použité vlákno mokré. Je také možné, že filament pokračuje v toku i po vypnutí operace vytlačování.

3. Zaseknutí extruderu

Voda absorbovaná vlákny se dostává mezi stavební bloky polymeru. Tyto stavební bloky se nazývají monomery a během ohřevu se mezi těmito jednotkami uvolňuje voda. Vlákna se pak mění na pastu, která může ucpat extrudér nebo trysku.

4. Tisk nekvalitní

Jak již bylo zmíněno v předchozím odstavci, mezi jednotlivými jednotkami vláken se vkrádá vlhkost, která ovlivňuje jejich trvanlivost. Výsledný potištěný předmět bude mít sníženou pevnost v tahu a může se snadno přichytit. Dalšími účinky absorpce vlhkosti ve vláknech je přítomnost fuzzy/drsných povrchů a špatná přilnavost tisku.

Jak vysušit vlákno poškozené vodou

Existují tři hlavní způsoby, jak vysušit vodou poškozené vlákno, a to:

1. Sušičky vláken

Toto zařízení je speciálně navrženo pro sušení mokrých vláken. Různé sušičky mají různé způsoby sušení, ale princip zůstává stejný.

Aby cívky fungovaly, vloží se do sušičky, upraví se nastavení a sušené vlákno je připraveno po předem stanovené době. Některé sušičky vláken lze také nainstalovat s 3D tiskárnou, což umožňuje současné sušení a tisk ze sušeného vlákna.

2. Trouby

Trouby jsou spolehlivé spotřebiče, ať už při vaření nebo sušení. U mokrých vláken vhoďte cívku do předehřáté trouby a počkejte 4 až 6 hodin.

Teplota sušení závisí na vláknovém materiálu. Běžné jsou nastaveny na 40 až 45 stupňů Celsia (PLA) nebo asi 80 stupňů Celsia pro ABS a nylon.

3. Sušičky potravin

Pokud vaše trouba nedokáže udržet cílovou teplotu, můžete místo ní použít sušičku potravin. Sušičky potravin pracují při nižší teplotě než trouby, proto při sušení ABS a nylonu používejte nejvyšší nastavení teploty, pokud není dosažitelných 80 stupňů Celsia.

Na rozdíl od elektroniky se nedoporučuje používat vysoušeč vlasů k sušení mokrých vláken. Tato technika vysuší pouze povrchy, ale ne vnitřek cívky.

Jakmile sušení filamentu dokončíte, můžete pokračovat v tisku. Existují případy, kdy musí být vytištěné objekty odstraněny z tiskového lože. V těchto případech jsou k dispozici online tipy, které vám s tímto scénářem pomohou.

Nechcete, aby vaše vysušená vlákna znovu zvlhla, že? Uchovávejte je tedy v prostředích s kontrolovanou vlhkostí, jako jsou vzduchotěsné boxy s vysoušedly.

Závěr

Nejlepší způsob, jak zjistit, zda je filament poškozený vodou, je nechat jej projít 3D tiskárnou. Na výsledném produktu se projeví absorpce vlhkosti a odtud budete vědět, co dělat.