Jak zjistit, zda je ve vzduchovodech plíseň? 3 užitečné známky

Plíseň je přirozeně se vyskytující chemikálie detekovaná ve vzduchu. Pokračujte ve čtení a zjistěte, jak zjistit, zda je ve vzduchovodech plíseň.

Obvykle to můžete vidět hned, ale může se také vyvinout ve vašich vzduchovodech, kde to nevidíte. Existují však metody pro detekci a eliminaci plísní ve vzduchovodech.

Mít plíseň ve vzduchovodech je nebezpečné, protože systém bude cirkulovat vzduch a distribuovat spory plísní po celém domě.

Protože plíseň ve vzduchovodech není viditelná jako plíseň na stěnách, může být náročné určit, zda se v nich plíseň vyskytuje či nikoli. Stále však existují příznaky, které je třeba zkontrolovat, aby se zjistilo, zda je nebo není ve vzduchovodech plíseň.

Jaké jsou známky plísně ve vzduchovodech?

1. Viditelný růst plísní

Někdy můžete zjistit, že ve vzduchovodech je plíseň, protože můžete pozorovat, jak se plíseň vyvíjí jinde v domě nebo budově. Například, houba může být patrná kolem a na ventilačních otvorech a vzduchových kanálech.

Spóry plísní mohou být vytlačeny směrem k průduchům pohybem vzduchu skrz průduchy. V důsledku toho může na průduch a vzduchovodech růst plíseň.

Pokud si na svých průduchích všimnete oblastí zelené, černé nebo bílé plísně, můžete mít problém s plísní.

2. Zatuchlý zápach

Když je váš ohřívač nebo chladič vzduchu v provozu, všimnete si zřetelného zápachu vycházejícího z ventilace, kde plíseň roste. Tento zápach vzniká, když je ve vzduchu dostatek plísní, aby mohl růst.

Plíseň může mít podle mnoha pozorovatelů zatuchlý nebo zemitý zápach. Zápach plísní může být na obtíž, ale je to dobré, protože usnadňuje odhalení významnějších ohnisek plísní.

Existuje šance, že zápach nepronikne do celého domu, ale soustředí se pouze v jedné místnosti. Zápach můžete stále najít v blízkém okolí a dalších částech domu.

3. Indikace nemocí a alergií

Plíseň ve vašich vzduchovodech představuje značné zdravotní riziko pro vás a vaši rodinu, což je nejnebezpečnější. Spóry plísní mohou způsobit příznaky a symptomy u kohokoli.

Někteří jedinci jsou však citliví na spóry plísní, což je činí zvláště zranitelnými vůči plesnivým kanálkům.

Plísně mohou způsobit svědění, podráždění očí, kýchání nebo kašel a dýchací potíže, pokud se vyskytují uvnitř, zejména v klimatizovaných prostorách. I v nejzávažnějších případech může vdechování spór plísní způsobit vyčerpání a závratě.

Co způsobuje růst plísní ve vzduchovodech?

Dokud je v potrubí vlhkost a vysoké teploty, plíseň se bude množit uvnitř. V teplém a vlhkém prostředí je vynikající prostředí pro růst plísní.

Plíseň může růst ve vašich vzduchovodech, pokud žijete ve vlhké oblasti, špatně větráte nebo pokud máte ve stropech vlhkost.

Plíseň může růst ve vzduchových kanálech, pokud je váš chladicí systém příliš velký pro oblast, kterou máte. Je nezbytné vyhodnotit velikost vašeho zařízení, abyste se ujistili, že se nesetkáte s plísní na malém místě.

Obecně platí, že k vytvoření vlhkosti je zapotřebí asi 20 stupňů změny teploty. Vaše vzduchové kanály se mohou zamořit plísní a plísní, pokud jim nějakou dobu nebudete věnovat pozornost.

Kromě toho teplotní rozdíly mezi venkovním vzduchem a vnitřním vzduchovým potrubím mohou vést ke stejnému problému. Když je teplotní rozdíl mezi potrubím a stěnami dostatečně výrazný, vlhkost kondenzuje na potrubí a vytváří ideální prostředí pro růst plísní.

V tomto scénáři můžete vyžadovat profesionální ošetření plísní a čištění potrubí. Zde je užitečný průvodce, jak získat bezplatnou kontrolu formy.

Jak čistíte plísně ze vzduchovodů?

Pokud ve vzduchovodech objevíte plíseň, rychle ji odstraňte. Nečinnost prodlužuje růst a šíření plísní, což zvyšuje potenciální zdravotní rizika.

Pokud si všimnete plísně, okamžitě ji odstraňte. K čištění plísní ze vzduchových kanálů použijte přírodní prostředky, jako je napuštěné bělidlo.

Můžete si také zakoupit přípravky na hubení plísní. Pokud nemůžete vyčistit vzduchové potrubí kvůli problému s plísní, mohou vám pomoci odborné služby odstraňování plísní.

Tím, že plíseň sami odstraníte, se jí vystavíte, což možná způsobí zdravotní problémy. Nesprávné odstranění plísní může problém zhoršit, rozšířit plíseň a způsobit další škody.

Zde je další průvodce, jak zabránit plísním v klimatizaci oken.

Závěr

Poté, co víte, jak zjistit, zda je ve vzduchovodech plíseň, je nejúčinnější metodou, jak z nich plíseň odstranit, najmout profesionála. Budou se držet přísných bezpečnostních protokolů a zajistí, že během procesu nevystaví vaši rodinu a váš domov žádnému nebezpečí.

Kromě toho používají správné čisticí prostředky bezpečné pro vaše otvory a nejúčinnější proti plísním.