Jak získat data z pevného disku poškozeného vodou: 6 snadných kroků

Voda a pevný disk nejsou nikdy dobrá kombinace. Pojďme si projít proces, jak dostat data z vodou poškozeného pevného disku v pouhých sedmi krocích.

Není nad naše znalosti, že voda je nebezpečná pro elektronická a digitální zařízení. Proto přijímáme nezbytná opatření tím, že naše zařízení, jako jsou notebooky, mobilní telefony a fotoaparáty, držíme co nejvíce mimo dosah vody.

V případě, že voda dostane z vašich gadgetů to nejlepší, můžete si přečíst tento návod, jak vyčistit vodou poškozenou elektroniku.

Občas se však stane neštěstí a omylem vylijeme vodu nebo oblíbené nápoje na naše zařízení. V takových situacích nám hrozí ztráta dat, ale přesto je můžeme obnovit postupem krok za krokem vysvětleným v předchozí části.

7 kroků k obnovení dat z pevného disku poškozeného vodou

Krok č. 1. Zůstaňte v klidu

První a nejdůležitější věc, kterou byste měli udělat v případě poškození vodou, je přestat panikařit. Zůstaňte v klidu, protože stále existuje způsob, jak obnovit data z pevného disku.

Krok č. 2. Čas je rozhodující

Pokud je váš pevný disk poškozen vodou, měli byste vědět, že čas není na vaší straně a musíte okamžitě jednat, abyste měli větší šanci na obnovu dat. Nikdy se nepředbíhejte a nenechávejte zařízení několik dní bez dozoru, protože by to ohrozilo vaši šanci na záchranu dat.

Krok č. 3. Buďte zvlášť opatrní

Pevné disky jsou velmi jemné a snadno se poškodí i při mírných pádech nebo nárazech. Při vyjímání z počítače se ujistěte, že je vše odpojeno od elektrických zásuvek a při vyjímání dávejte pozor.

Krok č. 3. Vypněte napájení

Důrazně se doporučuje, abyste v případě poškození vodou odpojili elektronická zařízení od elektrických zásuvek. U notebooku vyjměte baterii.

Měli byste si také uvědomit, že byste nikdy neměli k počítači nebo notebooku připojovat žádná vodou poškozená paměťová média.

Krok č. 4. Neotevírejte zařízení

Pokud vás někdy napadlo otevření pevného disku poškozeného vodou, okamžitě to zavři. Pokud to uděláte, vystavíte své zařízení vzdušným nečistotám a ztratíte šanci na obnovu dat.

Nejlepší, co můžete udělat, je držet se od toho dál a nechat problém vyřešit profesionály.

Krok č. 5. Nevysušujte pevný disk

Když se váš pevný disk namočí, je velmi pravděpodobné, že první věc, kterou vás napadne udělat, je vysušit jej tak, že jej necháte na slunci nebo použijete fén. Co potřebujete vědět, je, že to může situaci spíše zhoršit, než přinést řešení.

Vysušení vodou poškozeného pevného disku může vést k usazování kontaminovaných zbytků talíře. S největší pravděpodobností to poškodí vaše data umístěná na talířích.

Jakkoli to může být zvláštní, je nejlepší nechat pevný disk mokrý a zabráníte tak korozi. Odborníci na obnovu dat přesně vědí, co s těmi talíři dělat, takže to nechte na nich.

Krok #6. Důvěřujte pouze kvalifikovaným odborníkům

Pokud opravdu potřebujete obnovit data z vodou poškozeného pevného disku, zabalte jej do listu papírové utěrky a vložte do plastového sáčku. Poté jej prosím přineste kvalifikovanému odborníkovi na obnovu dat.

Ujistěte se, že nechodíte k nekvalifikovaným odborníkům, protože můžete skončit nenávratně o svá data. Také se to nepokoušejte opravit sami, pokud přesně nevíte, co děláte.

Jak zachránit data z mokrého pevného disku?

Nejbezpečnějším způsobem, jak zachránit data z mokrého pevného disku, je odnést je co nejdříve ke specialistovi. Expert přesně ví, jak analyzovat disk a ujistit se, že nedošlo ke zkratu, což ochrání vaše zařízení a data, která přežila, před poškozením vodou.

Předpokládejme, že nemůžete jít ke specialistovi; Co můžete udělat, je připojit pevný disk ke starému počítači, který nikdy neměl žádné potenciální zkraty. Poškození jiného zařízení v zařízení může také zničit váš pevný disk, když jej zapnete.

Pokud váš disk prošel testem POST (power-on-startup-test), je pravděpodobné, že neutrpěl žádnou újmu a je také možné, že svá data zkopírujete na jiné úložné médium. Nejlepším scénářem je, že můžete pokračovat v používání pevného disku, jako by se nic nestalo.

Stejně jako pevné disky jsou i další paměťová média zranitelná vůči vodě. Můžete se podívat na tento článek o tom, jak obnovit vodou poškozenou SD kartu v případě, že narazíte na stejnou situaci.

Závěr

Voda představuje velmi vážné nebezpečí pro elektronická a digitální zařízení, zejména počítače a pevné disky. Mohou však nastat neočekávané okolnosti a můžete skončit s těmi nejhoršími scénáři.

Je dobré mít užitečného průvodce, jak dostat data z pevného disku poškozeného vodou, jako je tento. Když se to naučíte, získáte větší šance na obnovu dat a dokonce i na opětovné použití pevného disku.