Jak žehlit polyesterové závěsy

Všichni jsme otevřeli balíček předem zabalených záclon a objevili jsme na látce záhyby. S většinou materiálů, jako je polyester, je ještě obtížnější manipulovat kvůli jejich vysoké citlivosti na teplo. Naštěstí se můžete rychle a snadno naučit žehlit polyesterové závěsy.

Vychutnejte si dokonalé záhyby a přizpůsobený vzhled záclon pomocí některých technik žehlení. Upravte teplotu žehličky na nedostatečné teplo a jemně zatlačte na citlivou látku. Vyhlaďte ty nežádoucí vrásky, které by mohly zničit vzhled vaší záclony.

Polyesterová tkanina

Polyester je jedním z nejoblíbenějších a zesměšňovaných typů tkanin kvůli své kráse a všestrannosti, zejména v průmyslu záclon. Je to prominentní materiál v módních i průmyslových výrobních firmách.

Vlákna tohoto materiálu jsou syntetická nebo umělá, což z nich dělá jeden z nejdostupnějších typů tkanin v mnoha průmyslových odvětvích. Je také velmi levná na výrobu, vyznačuje se vodoodpudivými, nemačkavými a trvanlivými vlastnostmi.

Naneštěstí, i přes svou nemačkavost, se i na záclonách zabalených do polyesteru po dlouhou dobu mohou stále vytvářet nepříjemné záhyby. Zbavte se těch otravných záhybů látek, jakmile se naučíte žehlit polyesterové záclony v několika snadných krocích.

Krok 1: Získejte lisovací oblečení.

Už víme, že žehlení polyesteru může být docela ošemetný podnik. Jeden špatný pohyb s nastavením teploty a můžete skončit tak, že ty krásné závěsy roztopíte. U nově zakoupených polyesterových žehliček nejlepší, co můžete udělat, je hrát na jistotu pomocí lisovacích hadříků.

Lisovací hadřík může být jakýkoli kus bavlněné látky podobný utěrce nebo povlaku na polštář. Ujistěte se, že je dostatečně tenký, aby propustil dostatečné množství tepla, ale dostatečně hustý, aby chránil polyester před spálením.

Možná se ptáte, jestli to musíte dělat pokaždé, když chcete vyžehlit záclony. No, odpověď je ne. Studenou žehličku můžete okamžitě přitisknout na polyester, pokud již znáte správnou teplotu.

Krok 2: Upravte žehličku.

Dostatečně pohodlné, většina moderních žehliček má na číselníku nastavení „polyester“ nebo „syntetika“. Vestavěná technologie automaticky řídí teplotu tak, aby zůstala výrazně pod 149℃ nebo 300℉ a chránila váš polyester před spálením.

Pokud však nemáte voliče s takovým nastavením, nastavte teplotu na nízkou a nechte ji zahřát. Každá žehlička má kontrolku, která bliká, když se nastavuje na správnou teplotu. Jakmile kontrolka přestane blikat, znamená to, že je vaše žehlička připravena k použití.

Krok 3: Připravte látku.

Položte látku naplocho pravou stranou směrem k žehlicímu prknu. U záclon je nejlepší, když začnete žehlit od horního lemu putujícího zleva doprava nebo naopak. Umístěte lisovací hadřík na část, kde chcete nejprve stisknout.

Krok 4: Vyžehlete závěs

Lehce zatlačte na lisovací látku a pohybujte jedním směrem. Snažte se s žehličkou necestovat ve spirálách nebo klikatých liniích. Pohybujte s ním vodorovně a pohybujte se z jedné strany na druhou. Ujistěte se, že nepokrytou látku netlačíte.

Jakmile narovnáte oblast pod lisovací látkou, vezměte ochrannou tkaninu a přesuňte ji na jiné místo. Místo znovu přežehlete a postup opakujte, dokud nedosáhnete konce závěsu.

Rady při žehlení

Pokud si myslíte, že lisovací hadřík je pro vás příliš nepohodlný, můžete vždy zkusit jinou metodu. Naplňte lahvičku s rozprašovačem stejným dílem vody a octa, abyste vytvořili roztok. Lehce nastříkejte přes závěs, abyste látku změkčili. Můžete to udělat i s obyčejnou vodou.

Jakmile látku navlhčíte tekutým roztokem, můžete teplotu snížit. Materiál se bude lépe povolovat a nepříjemné záhyby můžete hned srovnat. Pokud máte, použijte na žehličce funkci parního výbuchu, abyste ušetřili čas.

Nezapomeňte vždy udržovat žehličku v pohybu. Bez ohledu na vaše nastavení tepla a citlivost tkaniny není nikdy v pořádku nechat nahřátou žehličku na jednom místě déle než pět sekund. Pokud budete upravovat konkrétní části látky, postavte žehličku na bezpečné místo. Můžete jej také umístit na dok umístěný na okraji žehlicího prkna.

Vyplatí se polyestery?

Se všemi zdlouhavými kroky a postupy, jak bezpečně pomačkat vaše polyesterové závěsy, vás možná zajímá, jestli ještě stojí za všechny ty potíže. No, polyester je vlastně jedna z nejlepších tkanin v průmyslu.

Je univerzální, voděodolný a nenáročný na výrobu. Polyesterové závěsy mohou mít spoustu různých barev, textur a vzorů. Někteří výrobci záclon je dokonce tkají spolu s bavlnou, aby vytvořili pevné a krásné závěsy.

Při nákupu polyesterových závěsů se příliš nestarejte o žehlicí část. Vlastně se udržují poměrně snadno. Látka samotná je nemačkavá, takže je nemusíte žehlit jednou za měsíc, jak by někteří mohli očekávat.

Když se zabýváte polyesterovými závěsy, pravděpodobně budete muset tyto záhyby narovnat, když poprvé otevřete balíček závěsů. Po zbytek roku ji můžete snadno udržovat rovně, úhledně a na míru tím, že jednou za čas přidáte závaží na záclony nebo trochu napaříte.

Celkově vzato, naučit se žehlit polyesterové záclony není příliš obtížné. Ve skutečnosti je to mnohem jednodušší, než se zdá. Nezapomeňte si dávat pozor na vystavení látky teplu a měli byste s nimi v pohodě zacházet.