Jak zacházet s padlím na gardénii pouhými 5 snadnými způsoby!

Chcete-li udržet své bílé květy v nejlepším stavu, musíte vědět, jak zacházet s padlím na gardénii. Jejich nejlepší vlastností je nádherné aroma, které naplňuje vzduch vůní jako žádná jiná.

Není proto žádným překvapením, že zahradníci střeží své gardénie svými životy! I ta nejmilovanější gardénie může podlehnout některé z častých chorob gardénie.

Tento snadno sledovatelný tutoriál vás naučí, jak vhodně udržovat vaši oblíbenou rostlinu. Spolu s tím jsou další relevantní informace, které potřebujete vědět.

Léčba padlí na gardénii

Plíseň způsobuje u rostlin gardénie většinu problémů, kterým se lze snadno vyhnout udržováním dobře odvodňujícího prostředí s vynikajícím prouděním vzduchu. Choroby rostlin Gardenia lze také kontrolovat správnou zálivkou a prořezáváním.

Padlí je jednou z nejčastějších chorob gardénie. Při slabé cirkulaci vzduchu se kolem hustých keřů nebo korun stromů hromadí vlhkost, což má za následek padlí.

Spóry padlí nevyžadují ke svému vývoji stojatou vodu, na rozdíl od jiných houbových chorob, přesto se jim bez trvalé vlhkosti nemůže dařit.

Plíseň vytváří bílý, rozmazaný nebo práškový povlak na listech a také nové deformace růstu. Chcete-li se s tím lépe seznámit, podívejte se na tento článek o tom, jak identifikovat padlí.

Níže jsou uvedeny oblíbené způsoby, jak se zbavit padlí na gardénii.

1. Mléko

Ačkoli ne všechna věda je v tom, několik studií naznačuje, že mléko je díky svým složkám široce používanou léčbou. Přestože mléko není povoleným fungicidem, možná ho budete chtít vyzkoušet, protože je neutrální a neškodí rostlinám.

Zdá se, že mléko funguje tak, že dodává výživu benigním bakteriím na povrchu listů a zmenšuje povrch listů, kde může růst padlí. Začněte smícháním 1 dílu mléka se 2 až 3 díly vody.

Mléčnou směs nasypte na padlí i na okolí rostliny. Chcete-li udržet listy bez plísní, provádějte to jednou týdně.

2. Zahradnický olej

Proti plísni lze bojovat smícháním 3 polévkových lžic zahradnického oleje se 3 polévkovými lžícemi jedlé sody v galonu vody. Zahradnický olej je aktivní složka pesticidů.

Nikdy nepoužívejte zahradnický olejový sprej do dvou týdnů po postřiku sírou a nepodávejte zahradnické oleje nebo síru rostlinám, které jsou stresované suchem nebo když je teplota nad 90 °F. Pokud se během následujících 24 hodin očekává déšť, nepoužívejte zahradnický olejový sprej.

3. Jedlá soda

Smíchejte 1 galon vody, 1 polévkovou lžíci jedlé sody a 12 čajových lžiček tekutého mýdla, jako je kastilské mýdlo (ne detergent). Nastříkejte vrchní a spodní povrch listu, stejně jako všechny postižené oblasti, hojně.

Ačkoli má určitý účinek na současnou padlí, může být tato technika lepší jako preventivní strategie.

4. Hydrogenuhličitan draselný

Smíchejte 1 galon vody, 1 polévkovou lžíci hydrogenuhličitanu draselného a 12 čajových lžiček tekutého mýdla (ne saponátu). Důrazně nastříkejte všechna postižená místa.

Jako léčba současných podmínek může být tato směs účinnější než jedlá soda. To je podle široce uznávaných vzorců.

5. Ořezávání nebo prořezávání

Očistěte a vyhoďte postižené listy, stonky, pupeny, ovoce a zeleninu rostliny. Některé rostliny lze zastřihnout až k zemi a vyraší čerstvý porost.

Polámané nebo infikované listy by neměly být kompostovány, protože spory se mohou množit a zůstat v rozloženém materiálu. Po použití nemocných rostlin očistěte nůžky a další nástroje.

Prevence plísně na gardénii

Spóry plísní se snadno šíří větrem v teplém a suchém počasí, ale ne tolik v deštivém a chladném počasí. Varianty padlí jsou specifické pro konkrétní skupiny rostlin a nepřenášejí se do jiných čeledí rostlin.

Výtrusy mohou přezimovat v hromadách listů a na rostlinách. To je důvod, proč veškeré rostlinné zbytky spadlé postiženými rostlinami by měly být zlikvidovány spíše než kompostovány, aby se zabránilo šíření nebo opětovnému výskytu choroby následující jaro.

Nákladově nejefektivnějším způsobem zvládání padlí je zabránit jeho růstu a/nebo závažnosti. Teploty 50-65 stupňů Fahrenheita s vlhkostí 80-90 procent jsou ideální pro růst padlí.

Vyhněte se podmínkám s nízkou teplotou a vysokou vlhkostí, abyste zabránili růstu padlí. Nízká vlhkost je zajištěna dobrou cirkulací vzduchu, která brání usazování padlí.

Pokud jde o jeho spory, možná si budete chtít přečíst tento článek o tom, jaká teplota zabíjí spory padlí.

Rostliny, které jsou příliš blízko u sebe, nabízejí příliš mnoho stínu pro spodní listy, což stimuluje šíření plísní.

Vysoké teploty nejsou přítelem padlí. Vzhledem k tomu, že intenzivní sluneční paprsky ničí spory dříve, než se mohou rozmnožit, přímé sluneční světlo pomáhá předcházet tvorbě plísní.

Rostliny, které jsou velkou část dne zakryté, zůstanou chladnější. To umožňuje plísni prosperovat.

Listy nebo plody infekčních rostlin by se nikdy neměly používat jako mulč nebo kompost. Nemocné listy a stonky ořízněte a řádně je zlikvidujte.

Spalte materiál, pokud vaše město povoluje požáry na dvorku. Pokud ne, zlikvidujte materiál podle místních požadavků na likvidaci zařízení.

Závěr

Vědět, jak zacházet s padlím na gardénii, udrží vaše bílé květy v jejich nejnádhernějším stavu. Jděte a uložte si tento článek, abyste toho dosáhli!