Jak zabránit znečištění pesticidy z hubení škůdců: 5 způsobů

Pokud se chcete zbavit škůdců, aniž byste maximalizovali svou ekologickou stopu, pak zde je návod, jak zabránit znečištění pesticidy z hubení škůdců.

Jak používání pesticidů způsobuje znečištění

Pesticidy jsou širokým slovním spojením, které se týká jakékoli chemické látky, která se používá k likvidaci nebo regulaci škůdců. Insekticidy, přípravky na hubení plevele, fungicidy a další pesticidy se používají k ochraně plodin před hmyzem, plevelem, houbami a jinými škůdci.

Hrají také důležitou roli při výrobě potravin. Zabezpečují nebo zlepšují výnosy, stejně jako počet případů, kdy lze plodinu zasadit na stejném pozemku každý rok.

Nesprávné používání pesticidů však ovlivňuje znečištění. Zde jsou oblasti, ve kterých způsobuje takové ničení životního prostředí:

Odvodnění

Zemědělská půda je často dobře odvodněná a odvodnění půdy pomáhá zlepšit přirozené odvodnění. Přebytečné srážky a závlahová voda mohou být obvykle obsaženy v půdní struktuře.

Výsledkem je, že pesticidy a rezidua (stejně jako dusičnany a fosforečnany) mohou být rychle přenášeny přes obrovskou geografickou oblast a kontaminovat zásoby podzemní a sladké vody.

Mobilita půdy

Všechny pesticidy mají různé charakteristiky mobility ve struktuře půdy, a to jak vertikálně, tak horizontálně. Reziduální herbicidy jsou určeny k tomu, aby se přichytily ke struktuře půdy, když se do ní okamžitě podají.

Rozpustnost ve vodě

Mnoho pesticidů je rozpustných ve vodě, protože musí být podávány s vodou, aby je cíl požil. Čím vyšší je rozpustnost pesticidu, tím větší je šance na vyplavení.

Přestože zbytkové herbicidy mají sníženou rozpustnost, aby napomáhaly vázání půdy, jejich setrvání v půdě může přinést další problémy.

Řízení zavlažování

Pesticidy se s větší pravděpodobností dostanou do spodní a povrchové vody, když jsou plodiny zavlažovány. Zavlažování nasycených půd nebo v míře, která překračuje rychlost pronikání do půdy, zvyšuje odtok, který s sebou může přinést pesticidy.

Zavlažování, které podporuje rychlý sestupný tok vody dále než kořenová zóna rostlin, také podporuje absorpci pesticidů do podzemní vody. To se týká zejména míst, kde půda s hrubou strukturou vyžaduje časté zavlažování.

Aby se snížila možnost pronikání pesticidů do podzemních vod, je nezbytné vhodné řízení zavlažování.

Jak zabránit znečištění pesticidy

Existuje řada věcí, které lze provést, aby se omezila možnost kontaminace pesticidy.

Snížení nebezpečí přenosu pesticidů do povrchových nebo podzemních vod, omezení množství aplikovaného pesticidu a snížení stálosti nebo pohybu aktivních složek jsou některé z obvyklých taktik.

1. Správná aplikace

Pesticidy by se měly používat pouze za vhodných povětrnostních podmínek a se specifikovanými aplikačními technikami. V tomto ohledu jsou přínosná postřiková doporučení vydávaná místními samosprávami.

Přenos pesticidů se snižuje pomocí BMP (Best Management Practices), které omezují odtok vody, erozi půdy nebo zlepšují obsah organické hmoty v půdě. Pobřežní nárazníky, střídání plodin, obrysové zemědělství, pásové plodiny a systémy se sníženým nebo nulovým zpracováním půdy jsou příklady BMP.

2. Správné skladování

Nejlepším způsobem, jak zabránit náhodnému rozlití, je skladovat pesticidy v ohnivzdorném skladovacím systému odolném proti rozlití. Je to také docela levné ve srovnání s náklady na čištění následků nehod, rozlití nebo požárů.

3. Správné postupy před a po

Znečištění pesticidy lze zabránit různými způsoby, včetně výběru vhodných pesticidů, adekvátního míchání pesticidů a technik plnění. Příprava seťového lůžka a výsadba umožňuje plodinám rychle vyklíčit, čímž se minimalizuje počáteční sezónní onemocnění a zamoření hmyzem, a tak se snižuje používání pesticidů.

Je také důležité správně zlikvidovat nádoby s pesticidy, které by měly být třikrát omyty. Ze znečištěných nádob otevřených dešti mohou do prostředí unikat pesticidy.

4. Ochrana a úprava vod

Toxické sloučeniny v pesticidech a herbicidech ohrožují jak životní prostředí, tak lidské zdraví. Tyto látky vážně poškozují lidi, zvířata, vodní druhy a rostliny.

Avšak společným úsilím chránit zdrojové vody před pesticidy a chemickými kombinacemi, stejně jako vylepšenou technologií pro odstraňování znečištěné vody, lze příliv pesticidů do lidí prostřednictvím pitné vody snížit na kapky pro další generace.

5. Vyberte si méně toxické alternativy

Pesticidy se používají k hubení nebo hubení dotyčného škůdce. Pesticidy, které jsou „selektivní“, zničí jen několik silně propojených organismů.

Jiní mají větší spektrum aktivity, zabíjejí různé škůdce i necílové tvory.

Většina pesticidů má některé škodlivé důsledky pro životní prostředí. Například některé pesticidy s minimální toxicitou pro člověka mohou být vysoce jedovaté pro užitečný hmyz, jako jsou parazitické vosy nebo jiné žádoucí organismy, jako jsou včely medonosné, žížaly nebo vodní bezobratlí.

Znáte-li to, budete nuceni procházet tímto průvodcem, jak zjistit, zda je použití ochrany proti škůdcům bezpečné. Většina herbicidů přednostně odstraňuje některé plevele, ale pokud se s nimi nepracuje správně, mohou zničit i cenné zahradní rostliny.

Pokud se obáváte účinků hubení škůdců na člověka a životní prostředí, můžete se také rozhodnout pro metody bez použití pesticidů. Zjistěte více o tom, jak kontrolovat škůdce, kromě hubení škůdců.

Závěr

Ať už jsme majitel domu nebo ne, musíme mít znalosti o tom, jak zabránit znečištění pesticidy z hubení škůdců. Smrt již klepe na zemské dveře; nebuďme toho důvodem.