Svíčka, bez ohledu na to, jak je základní, dosáhne bodu, kdy musí být opravena. Existuje fenomén známý jako tunelování svíček. Chcete-li využít své svíčky na maximum, musíte se nejprve naučit, jak zabránit tunelování svíček.
Co je svíčkové tunelování?
K tunelování svíčky dochází, když zapálená svíčka taje skrz jádro, aniž by se roztavil veškerý okolní vosk. Zanechává pevnou voskovou lištu kolem okraje nádoby. Plamen na knotu při hoření vytváří svislý „tunel“ směrem ke dnu.
Rozmazává to všude hodně vosku. Existuje několik způsobů, jak opravit jakékoli vytunelované svíčky, ale prevence je nejlepší lék! Pokud necháte tunelovací svíčku na pokoji, příležitostně opraví a roztaví zbytky vosku.
Většinou se to však nestane a po obvodu nádoby zůstane trvalý prstenec pevného vosku. Pokud nechcete plýtvat voskem, rychle s tím něco udělejte! Čím více času strávíte čekáním, je obtížnější problém vyřešit.
Co byste měli dělat, pokud vaše svíčka stále tuneluje? Pokud mu dojde kyslík, může samo přestat hořet. Pokud se vosk kolem plamene roztaví a utopí, nebo pokud do něj udeří blesk.
Vyhoří, aniž by spotřeboval všechen vosk. Výsledkem je podstatně kratší doba hoření svíčky. Nejpřímější způsob, jak se vyhnout tunelování, je nedopustit, aby se to stalo.
Příčiny tunelování svíčky
Než se pustíme do toho a odpovíme na to, jak zabránit tunelování svíčky, pojďme nejprve vědět, jaké jsou příčiny. Tunelování svíčky lze poznat podle charakteristické „řísy“, kterou za sebou zanechává. Existují dvě hlavní příčiny tunelování svíček. Tato dvě kritéria jsou vosková paměť a velikost knotu.
Paměť vosku
Abychom porozuměli voskové paměti, musíme nejprve popsat, co se děje během životního cyklu svíčky. Když se vosk ze svíček roztaví, stane se z něj kapalina. Když se ochladí zpět na pevnou látku, není to tak „tvrdé“ jako před zapálením svíčky.
Může trvat mnoho dní, než bude stejně „tvrdá“ jako před zapálením svíčky. To závisí na vosku. To znamená, že nově roztavený vosk je měkčí a nevyžaduje mnoho tepla, aby se znovu roztavil na kapalinu.
Když knot znovu zapálíte, dříve roztavený vosk se roztaví rychleji než zbytek vosku. Oblast svíčky, která taje rychleji než zbytek svíčky, se nazývá vosková paměť. Je to proto, že se nevrátila ke své normální tvrdosti.
Protože je teplo příliš nízké, knot bude tunelovat dolů, dokud plamen není schopen vůbec roztavit vnější kroužek. Je to v případě, že svíčku nenecháte dostatek času, aby roztavila větší část vnějšího prstence vosku. Zlepšuje také jeho paměť.
Dokud svíčce nedojde kyslík, bude nadále tavit nejměkčí část vosku. Pokud dosáhne dna nádoby, zanechá masivní prstenec nerozpuštěného vosku. Tunelování svíčky způsobené pamětí vosku je důsledkem špatných postupů při hoření majitele svíčky.
Velikost knotu
Výrobci svíček uznávají, že nejdůležitější součástí designu svíčky je výběr správného knotu. Všechno ostatní ve svíčce může bzučet, ale pokud knot nemá správnou velikost, nevadí. Vosková paměť zabraňuje knotu v roztavení vnějšího vosku, ale malý knot tomu zabrání.
Knot svíčky, který je příliš malý, nebude schopen generovat dostatek tepla k roztavení dostatečně velkého množství vosku. V tomto případě bude hořet směrem dolů v otvoru tak velkém, jako je kapacita tavení knotu. Extrémně chladné prostředí může ztížit tavení správného množství vosku.
Pokud byste například v zimě zapálili svíčku mimo svůj dům, viděli byste, že svíčka bude tunelovat. Je to dáno tím, že tuhý vosk se musí zahřát na bod tání. Když odpočívá na chladném místě, trvá to výrazně déle.
Svíčku s nevhodnou velikostí knotu nelze ničím nahradit. Tunelování svíčky kvůli nedostatečné velikosti knotu je výsledkem špatného designu svíčky. Pokud máme tyto věci na mysli, musíme si být vědomi toho, jak se jim vyhnout.
Jak zabránit tunelování svíčky
Existují tři základní metody, jak zabránit tunelování. První je pro obyčejné svíčky. Druhý se týká výrobců svíček, kteří se snaží vyrábět svíčky bez tunelů.
Zapalte svíčku alespoň 3 hodiny.
Není to tvrdé a rychlé pravidlo, ale měli byste nechat vosk dostatek času, aby se roztavil. Co když se přehřeje, než roztaví něco jiného? Plamen nebude mít dostatek času na úplné roztavení povrchu, což může být problém.
Věci se dějí a někdy zapálíte svíčku, abyste zjistili, že ji musíte okamžitě uhasit. Během prvních několika „sezení“ nechte svíčku hořet alespoň 3 až 4 hodiny. Pokud ji nenecháte hořet dostatečně dlouho, paměť vosku bude nízká a vaše svíčka se zcela jistě vytuneluje.
Používejte správnou velikost knotu.
Nedostatečná velikost knotu je další primární příčinou tunelování. Pokud vyrábíte svíčky, nezapomeňte je otestovat, abyste zjistili, jaká velikost a pořadí knotu nejlépe vyhovuje vašemu vosku a nádobě. Nikdo nemá rád doutnající svíčku.
Pokud vaše svíčka tuneluje, jednoduše zvětšete velikost knotu pro další. To se často používá k řešení problémů s nedostatečnou velikostí knotu. Nezapomeňte provést test hoření.
Závěr o tom, jak zabránit tunelování svíček
Utratili jste peníze za svou oblíbenou svíčku, její nádherná vůně naplní místnost, zatímco vy odpočíváte na pohovce. V zadní části vaší mysli se však rýsuje velká vyhlídka na tunelování svíček. Takže si určitě přečtěte náš článek o tom, jak zabránit tunelování svíčky, abyste se už nemuseli bát tunelování!