Jak zabránit růžové plísni ve zvlhčovači: Snadný průvodce v 5 krocích

Všichni chceme čistý vzduch. Proto je důležité vědět, jak zabránit růžové plísni ve zvlhčovači. Pokud zůstanete neuklizené a neuklizené, může být ohroženo vaše zdraví.

Zvlhčovač pro domácnost je zařízení, které dodává vzduchu vlhkost. Snižuje příznaky suché, podrážděné pokožky a zároveň zajišťuje, že vzduch je teplejší a zdravější pro dýchání. Pokud je však přítomna plíseň, může být zvlhčovač spíše škodlivý než prospěšný.

Jak nebezpečná je růžová plíseň?

Plísně jsou běžně známé jako jeden z hlavních nepřátel, ať už jde o plísně z našeho nábytku nebo potravin. Když ve svém jídle objevíte plíseň, je to červená vlajka, abyste jídlo vyhodili. Existují různé typy růžových forem:

Serratia marcescens

Serratia marcescens je vědecký název pro první typ růžové plísně. Dodává se v růžových a oranžových odstínech, které často najdete ve vlhkých oblastech vašeho domova. Je to druh bakterií.

Aureobasidium pullulans

Aureobasidium pullulans je další převládající růžová plíseň. Na rozdíl od Serratia marcescens se jedná o skutečnou houbu.

Růžový odstín Aureobasidium pullulans časem vybledne do tmavší hnědé nebo šedé. Tato plíseň také ráda roste v koupelnách a spárách, ale upřednostňuje organické látky, aby se jim dařilo. Existuje dobrá možnost, že se s Aureobasidium pullulans setkáte, pokud máte doma rostliny nebo viditelné dřevo, protože to jsou častá místa výskytu plísní.

Fusarium

Fusarium je název pro třetí formu růžové plísně. S tímto typem plísní se ve vašem domě setkáte poměrně zřídka.

Pokud ano, buďte ve střehu. Může to začít rostlinou v květináči, ale rychle se rozšíří na váš koberec nebo stěny.

Nejběžnějším typem růžové plísně v domácích zvlhčovačích je Aureobasidium pullulans. Je to obzvláště problematické, protože růžová plíseň se může šířit po celém vašem domě týdny, aniž by to někdo věděl. Zde je další užitečný průvodce, jak odstranit plíseň z vnitřních stěn.

Jaké jsou účinky růžové plísně na mé tělo?

Pobyt v přítomnosti růžových plísní po dlouhou nebo dostatečně dlouhou dobu může způsobit, že se u vás rozvinou plicní infekce, srdeční problémy, infekce močových cest nebo gastrointestinální poruchy vyplývající z vývoje bakterií. Navíc, pokud někdy máte člena rodiny nebo někoho ve vaší domácnosti, kdo má astma, může to ovlivnit a zhoršit jejich stav.

Objevíte-li Serratia marcescens ve svém domě, ti, kdo jsou zdraví, by se neměli starat. Jediný problém, na který můžete narazit, je, když se tato bakterie dostane do vaší sprchy.

Serratia marcescens může způsobit závažnou infekci, pokud se dostane do otevřené rány. Stejně tak, pokud vy nebo někdo z vaší rodiny nosí kontaktní čočky, měli byste vědět o Serratia marcescens. Na kontaktech můžete objevit rostoucí Serratia marcescens.

Pokud je váš imunitní systém v dobré kondici, je nepravděpodobné, že by vám Fusarium způsobovalo nějaké potíže. Může to být problém, pokud se vám dostane do jídla, očí nebo pod nehty na rukou či nohou.

I tak je ale zásadní dávat si pozor na případnou plíseň. Čím dříve se o ní dozvíte, tím je pravděpodobnější, že ji odstraníte jako hrozbu. Zde je průvodce, který vám pomůže vědět, co dát do zvlhčovače, abyste zabránili plísním.

Jak zabránit růžové plísni ve vašem zvlhčovači

Plísně budou s největší pravděpodobností navždy odstraněny. Proto je úklid naší domácnosti nezbytný.

U potravin je naprostou nutností kontrolovat datum spotřeby. Pokud jde o zdraví a bezpečnost, je nutné být pečlivý.

Krok č. 1. Zbavte se veškeré zbývající vody v zařízení.

Krok č. 2. K čištění jednotky použijte horkou vodu a bílý ocet.

Krok č. 3. Pomocí kartáče s měkkými štětinami vydrhněte vnitřek zařízení, abyste odstranili veškeré šupiny nebo nahromaděné plísně.

Krok č. 4. K čištění jednotky použijte horkou vodu.

Krok č. 5. Před opětovnou montáží nechte jednotku a její součásti úplně vyschnout na vzduchu.

Je důležité vytvořit si návyk pravidelně čistit zvlhčovač. I když je každodenní výměna vody v nádrži dobrým začátkem, měli byste také udržovat filtr a další části jednotky čisté od usazenin.

Můžete očekávat, že váš zvlhčovač vydrží déle, pokud to budete dělat pravidelně. V dobře udržovaném prostředí se růžová plíseň pravděpodobně nebude tvořit. V důsledku toho se ujistěte, že děláte vše, co můžete, abyste zabránili pravděpodobnosti, že to vytvoří a způsobí problémy ve vašem domě.

Do zvlhčovače můžete přidat přísady, které pomohou chránit před růstem plísní. Některé z nich jsou čajovníkový olej, zvlhčovací tablety, peroxid vodíku a bílý ocet.

Závěr

Doufáme, že vám tento článek pomohl při učení způsobů, jak zabránit růžové plísni ve zvlhčovači. Navzdory všem výše uvedeným informacím a krokům se důrazně doporučuje věnovat náležitou opatrnost a manipulovat s nimi profesionálem. Nezapomeňte udržovat svůj domov čistý a vaše potraviny bezpečné.