Jak zabránit plísním v okenní klimatizaci: 6 nejlepších tipů

Při údržbě klimatizace možná budete chtít vědět, jak zabránit plísním v klimatizaci oken. Budete muset zkontrolovat věci jako vlhkost a vlhkost a jak ovlivní výkon vaší jednotky a kvalitu vzduchu, kterou poskytuje. Projdeme si věci, které potřebujete vědět o plísni ve vaší klimatizační jednotce, například odkud pochází a jak se s ní vypořádat.

Proč mi v okenní klimatizaci roste plíseň?

Nejčastějším faktem plísně je, že roste na místech náchylných k vlhkosti. Tato místa dělají z vaší klimatizace hlavní živnou půdu pro růst a množení plísní.

Za zmínku také stojí, že plíseň uvolňuje spory, které se mohou dostat na jiné povrchy v domácnosti a šířit se. Vzhledem k tomu, jak klimatizace funguje, je více než pravděpodobné, že jakákoliv plíseň, která se v jednotce vytvoří, se rozšíří vzduchem a sníží kvalitu vzduchu v místnosti, kam jste ji umístili.

Další věc, která může umožnit růst plísní, je úroveň vlhkosti. Pokud má vaše oblast vysokou vlhkost, může to umožnit vznik plísní v klimatizaci a kolem ní.

S ohledem na tyto skutečnosti můžete mít lepší představu o tom, co můžete udělat, abyste se vypořádali s plísněmi ve vaší klimatizaci nebo jim dokonce zabránili.

Jak zabráním plísni v okenní klimatizaci?

1. Sledujte úrovně vlhkosti

Jak jsme již dříve zjistili, vysoká vlhkost může urychlit růst plísní. Pokud má vaše klimatizace nastavenou vlhkost, udržujte ji nízkou. Nastavení na 30 % až 50 % je skvělý způsob, jak udržet nízkou hladinu a zároveň se v místnosti cítit pohodlně.

Pokud vaše AC jednotka nemá nastavení vlhkosti, můžete investovat do odvlhčovače. Můžete ji používat současně s klimatizací, pokud celková vlhkost dosáhne 60 %.

2. Zbavte se prachu

Spóry plísní mohou přistávat na prašných oblastech, což usnadňuje růst plísní. S ohledem na to budete chtít klimatizaci pravidelně čistit od veškerého prachu.

Před čištěním prachu se samozřejmě musíte ujistit, že je vaše AC jednotka odpojená. Můžete začít tím, že si pořídíte ruční vysavač nebo hadici vysavače. Ať si vyberete kteroukoli, můžete ji použít k čištění vnějšku a okolí jednotky.

Jakmile to uděláte, můžete vyčistit filtry a dokonce i vnitřek jednotky. Vyjměte přední kryt a pomocí vysavače ukliďte interiér. Ujistěte se, že se dostanete do těch drobných prasklin a štěrbin, které byste mohli zahlédnout.

Pro svůj filtr můžete použít vakuum, ale s tekoucí vodou. Ujistěte se však, že jej vysušíte. Za zmínku stojí, že byste neměli používat vysavač, protože by mohl poškodit vnitřek.

3. Vyzkoušejte octový roztok

Méně známým čisticím životním hackem je použití octa jako čisticího prostředku. Roztok octa může pomoci zabránit růstu plísní.

Pomocí lahvičky s rozprašovačem připravte roztok, který tvoří polovina vody a polovina octa. Odpojte klimatizaci a začněte klimatizaci stříkat roztokem. Po vysušení můžete klimatizaci znovu zapojit.

4. Nechte to běžet

Může se to zdát divné, ale nechat zapnutou klimatizaci je skvělý způsob, jak zabránit růstu plísní. Když klimatizaci vypnete, je dáno, že teplota stoupá, ale vlhkost uvnitř se zvyšuje s ní. Udržování chodu zabraňuje hromadění vlhkosti.

Možná přemýšlíte o nákladech na svůj účet za elektřinu, ale existuje skvělý způsob, jak dosáhnout kompromisu. Zkontrolujte, zda má vaše klimatizace automatický režim. Pokud ne, nastavte jej na nejnižší chlazení, když jste venku.

5. Pravidelně provádějte hloubkové čištění

Hloubkové čištění je spolehlivý způsob, jak zabránit plísním. Prosím, nečekejte, až začne fungovat nebo bude alespoň divně vonět.

Nejlepší je to udělat alespoň jednou za měsíc. Nikdy nevíte, jaký druh špíny a špína se v jednotce nahromadil.

Ty samozřejmě mohou usnadnit šíření plísní. Poradili jsme vám, jak čistit klimatizační jednotku.

6. Podívejte se na další místa, kde jsou zdroje plísní

Plísně rostoucí kdekoli ve vašem domě mohou uvolňovat spory. Tyto spory může vaše klimatizace zachytit a rozšířit ještě dále.

Pravidelně sledujte jakékoli známky viditelného růstu plísní. Všimněte si také oblastí, kde by se mohla plíseň potenciálně množit, jako jsou blízké koupelny nebo kuchyňské dřezy. Pokud dojde k poškození vodou, může následovat plíseň.

Pokud chcete provést pečlivé hledání, pomůžeme vám zjistit, jak postupovat při kontrole formy. Vyčištěním jiných částí vašeho domova od plísní můžete pomoci snížit možnost růstu plísní ve vaší AC jednotce.

Závěr

Vědět, jak zabránit plísním v okenní klimatizaci, může znamenat hodně těžkého zvedání. Buďte si jisti, že za zdravější a šťastnější domov to bude stát. Možnost dýchat kvalitní vzduch je odměnou sama o sobě.