Jak zabránit plísním na sedadlech lodí? Udělejte to 5 snadnými způsoby!

Pokud jde o plavbu na lodi, významným problémem může být plíseň. Vědět, jak zabránit plísním na sedadlech lodí, vám může pomoci snížit šance na další růst.

Vzhledem k tomu, že lodě jsou stavěny ve vlhkém klimatu a mají uzavřené prostory, vzdušná vlhkost a vlhkost nastavují správné podmínky pro plísně a plísně a udržují vše vlhké a teplé přesně tak, jak to plíseň preferuje.

Jakmile se plíseň uchytí, může být obtížné ji odstranit a většina pojištění jachet nezahrnuje významné poškození lodi. Nejlepším způsobem, jak se s plísní vypořádat, je zastavit jejich růst v prvé řadě vytvořením prostředí, které je pro jejich růst nepříznivé.

Jak předcházíte plísním na sedadlech lodí?

1. Najděte a opravte případné netěsnosti

Eliminace průniku vody je prvním krokem v prevenci. Bez ohledu na to, kolik práce vynaložíte na dehydrataci své lodi, dosáhnete nuly, pokud bude do nádoby i nadále prosakovat vlhkost.

Měli byste zkontrolovat těsnění obklopující zařízení pronikající na palubu, jako jsou klanice, porty, zarážky, příďový válec, větrací otvory, poklop, vrátek a další podobné položky. Pokud voda prochází tímto těsněním, měli byste odpojit hardware a zkontrolovat jádro paluby, abyste se ujistili, že vlhkost nepronikla středem.

Odstraňte veškerou hnilobu jádra paluby tak, že ji vykopete, vyplníte a znovu utěsníte a poté znovu nainstalujete hardware s novou vrstvou tmelu.

2. Využijte lodní kryt

Použití lodního krytu je také další metodou, jak zabránit vodě dostat se dovnitř lodi.

Kryt však sice poslouží jako vodní štít, ale zároveň omezí ventilaci, která je nezbytná pro udržení vaší lodi v suchu. Zkontrolujte, zda má kryt lodi dostatečnou ventilaci.

Aktivní proudění vzduchu, jako jsou solární ventilátory, by mělo být použito ve větracích otvorech těsného krytu, aby se ventilační otvory krytu příliš nezahřívaly. Také se ujistěte, že se na vašem pokrytí nehromadí voda, protože nashromážděná voda má potenciál prosakovat do vaší lodi.

3. Vyvětrejte svou loď

Stagnující vzduch bude obsahovat vlhkost a při změně teploty dojde ke kondenzaci. Všechny části vaší jachty otevřené do oběhu by měly zůstat otevřené.

Mechanické průduchy, jako jsou solární ventilátory, jsou ještě účinnější než pasivní průduchy. Při výběru provozní možnosti se ujistěte, že maximální kapacita větracího otvoru umožňuje výměnu množství vzduchu ve vaší lodi přibližně jednou za hodinu.

Je vhodnější mít aktivní sací i výfukové otvory strategicky rozmístěné kolem vaší lodi, abyste zajistili udržení proudění vzduchu v celém plavidle a nezůstaly žádné stagnující oblasti.

4. Snižte množství vlhkosti ve vzduchu

Plísním a plísním se daří ve vlhkém prostředí, takže snížení vlhkosti je ekvivalentní zamezení plísním. Existuje však několik různých technik, které je třeba vzít v úvahu.

Nápravy, které vyžadují použití elektřiny, mohou být neúčinné a škodlivé. Pomůže, když nenecháte ohřívače a odvlhčovače samotné, protože ke správnému fungování potřebují pravidelné napájení.

Elektrická žárovka je častou ilustrací, kterou mnoho námořníků používá k demonstraci svého názoru. Speciálně navržené vysoušeče lodního vzduchu jsou nejúčinnějším řešením pro provoz bez dozoru.

Tyto sušičky jsou navrženy pro nepřetržité používání, nemají žádné pohyblivé součásti a jsou vybaveny funkcemi, které zabraňují přehřívání a jiskření. Dokonce byly považovány za bezpečné pro použití ve strojovnách.

Alternativně můžete také použít chemické odvlhčovače, obvykle složené z chloridu vápenatého, absorbují vodu a skladují ji ve skladovacích nádobách, které možná budete muset v případě potřeby vyprázdnit. Plnicí kbelíky s odmrazovačem chodníků lze použít k vytvoření domácí verze.

Takové vany a sáčky jsou bezpečné, cenově dostupné a snadno se skladují ve skříňkách nebo jiných oblastech, kde je problémem odstranění vlhkosti. Jsou také snadno dostupné ve většině obchodů s námořními potřebami.

Podle množství vlhkosti ve vzduchu může stačit několik sáčků na celou zimu; možná budete potřebovat více pro velkou loď.

5. Udržujte jej co nejčistší

Udržujte čisté prostředí na všech místech, kde je omezená ventilace.

K vyčištění těchto míst smíchejte směs octa a vody v poměru 1:3. Ocet je účinný proti většině druhů plísní.

Plísně a plísně můžete účinně odstranit pomocí 10procentního bělícího roztoku.

Ocet je méně škodlivý než bělidlo a je účinný proti plísni. Před použitím na větší kus látky zkontrolujte reakci produktu na malém kousku látky.

Naneste ho houbičkou na postižená místa. Pokud potřebujete něco výkonnějšího, pokračujte a použijte to na plnou kapacitu.

Chcete-li další pomoc, zde je návod, jak vyčistit plíseň ze sedadel lodí. Můžete se také podívat, jak vyčistit plíseň na lodním koberci zde.

Závěr

Nejlepších výsledků, jak zabránit plísni na sedadlech lodí, zkombinujte výše uvedená doporučení. Pokud vaše loď není dobře větraná nebo má netěsnou plošinu, snížení vlhkosti bude mít jen omezený dopad na situaci.