Jak zabránit plísním na nenatřeném dřevě: 3 základní tipy

Vědět, jak zabránit plísni na nenatřeném dřevě, by vám přineslo méně starostí a problémy s plísní by byly zvládnutelné. Pokud si myslíte, že nenatřená dřeva jsou náchylnější k růstu plísní než natřená, měli byste si přečíst tento článek.

Mezi všemi organickými hmotami by dřevo pravděpodobně bylo na vrcholu, kterému se plíseň tak ráda daří. Za těchto okolností se někteří rozhodnou natřít své dřevo, protože věří, že by to mohlo zabránit vzniku plísně.

Dřevo je již dlouho součástí stavby tradičních i moderních domů, od interiéru až po exteriér. Vzhledem k tomu, že dřevo je surovina a je náchylné k plísním, je výběr toho nejlepšího dřeva pro váš dům stejně zásadní jako výběr návrhu domu.

Co je plíseň?

Aby se zabránilo plísni na nenatřeném dřevě úplně, je nejlepší nejprve pochopit, co je plíseň. Jak víte, plíseň je jednou z variant hub úzce souvisejících s plísní.

Plíseň je běžně vidět jako bílé nebo šedé skvrny na jakémkoli povrchu s plochým růstem, na rozdíl od plísně. Obvykle je těžké rozlišit plíseň od plísně, ale jakmile se seznámíte s jejich rozdílem, bude pro vás snadné se s nimi vypořádat.

Ve stejném případě s plísní může plíseň růst v jakékoli oblasti a v měnících se podmínkách prostředí. Plísním se však běžně daří v organických hmotách, jako jsou potraviny, papír, dřevo, rostliny a další organické materiály.

Kvůli vysoké vlhkosti, vystavení vlhkosti a přítomnosti bakteriální kontaminace může plíseň rychle prorůstat svými sporami, které cestují vzduchem. Pokud vás netrápí plíseň, měli byste pochopit, že spóry plísní představují riziko pro vaše zdraví, zvláště když trpíte dýchacími potížemi.

Další věc je, že plíseň může být dráždivá kvůli jejímu zápachu. Proto musíte rozpoznat, jak plíseň voní, abyste se mohli řídit možnými zásahy, které můžete podniknout.

Co způsobuje plíseň na nenatřeném dřevě?

Jak již bylo zmíněno výše, plísním se může ideálně dařit v různých oblastech a prostředích. Z tohoto důvodu je nutné vědět, co způsobuje plíseň na nenatřeném dřevě.

Stav dřeva

První věc, kterou byste mohli zvážit, je aktuální stav vašeho nenatřeného dřeva, pokud je použito pro vnitřní nebo venkovní použití. V zásadě je nenatřené dřevo náchylné k plísním, protože není použit žádný ochranný materiál, jako je barva.

Plísni by se navíc na nelakovaném dřevě, jak stárne, rádo dařilo. S postupem času dřevo také dozrává a již neodolá různým podmínkám prostředí, které jsou pro růst plísní jako stvořené.

A konečně, nově vytěžené dřevo je náchylné k plísním kvůli jeho vodnatému stavu. Proto se doporučuje dřevo před použitím vysušit, zejména pokud bude použito pro vnitřní účely.

Vystavení vlhkosti

Expozice vlhkosti by byla jedním z nejlepších důvodů, proč plíseň roste na nenatřeném dřevě. Když se pozorně podíváte na povrchovou strukturu dřeva, všimnete si malých otvorů, téměř jako houba.

Tyto otvory zachycují vlhkost, která dřevo dlouhodobě ničí. Mohlo by to být také dokonalá živná půda pro plíseň, protože je uvnitř vlhkost, organický materiál a kyslík.

U nenatřeného dřeva venku, které se používá na ploty, terasy a venkovního dřevěného nábytku a dřeva používaného v podkroví a suterénu, je obvykle největší pravděpodobnost napadení plísní.

Věci, které zabraňují plísním na nenatřeném dřevě

1. Udržujte jej v suchu

Pokud jde o zabránění růstu plísní na nenatřeném dřevě, nejlépe uděláte, když ho budete udržovat v suchu nebo jej uskladníte v suchém prostředí. Šance na plíseň by se snížila, protože v suchu nemůže přežít.

To by se týkalo pouze dřeva v interiéru, protože nenatřené dřevo venku by mohlo vlivem povětrnostních podmínek zvlhnout. Na druhou stranu, pokud vaše dřevo nepoužíváte, musíte je skladovat na suchém místě nebo je alespoň suché přikrýt.

2. Naneste ochranný nátěr

Pokud nemáte natírat dřevo, je nejlepší zvážit vhodný tmel. Použití tmelu na dřevo pravděpodobně nezabrání plísním, ale také ochrání před dalšími prvky.

Kromě toho správný tmel pomáhá chránit dřevo a zároveň zabraňuje hnilobě dřeva.

3. Chemické ošetření

Použití chemického ošetření k prevenci plísní na nenatřeném dřevě je pohodlnější než přírodní prostředky. Jak víte, v obchodech jsou k dispozici různé chemické vzorce, které řeší problém plísní na dřevě.

Existují různé prostředky na ochranu dřeva, které poskytují ochranu před povětrnostními vlivy a přímým kontaktem se spórami plísní. Zde jsou některé nejprodávanější produkty dostupné online:

  • Barrettine Premier Wood Preserver
  • Prostředek na ochranu dřeva Ronseal Total
  • Cuprinol 5Star Kompletní ošetření dřeva
  • Osmo Wood Protector
  • Sadolin rychleschnoucí prostředek na ochranu dřeva

I když nanesete takový ochranný nátěr nebo prostředky na ochranu dřeva, stále můžete na dřevo používat roztoky proti plísním. Ujistěte se, že jste vybaveni bezpečnostními pomůckami a udržujte je mimo dosah dětí.

Závěr

Vědět, jak zabránit plísním na nenatřeném dřevě, vám poskytuje výhodu pro domácí údržbu. I když si musíte být vědomi toho, že i natřené dřevo může způsobit plíseň, můžete se také naučit, jak plíseň z natřeného dřeva odstranit.