Jak zabránit plísni ve sprchovém těsnění: 4 nejlepší metody pro kutily

V tomto článku se naučíte čtyři způsoby, jak předcházet vzniku plísní ve sprchovém tmelu. Jedním z nich je údržba.

Údržba je nezbytná v každé části vašeho domova; sprcha je jedním z nich. Kromě údržby se dozvíte více o růstu plísní ve sprchách, pokud se budete držet.

Forma ve sprchovém těsnění

Plíseň má vzduchem přenášené spory všude. Když se tyto spory dostanou do kontaktu s vlhkostí, stanou se plísní.

Vzhledem k tomu, jak jsou naše sprchy vlhké, není růst plísní neobvyklý. Mezi místa, kde plíseň obvykle roste, je sprchový tmel.

Co je sprchový tmel?

Sprchový tmel je těsnění určené k udržení vlhkosti mimo spoje vany. Ideální typ těsnění je vyroben ze silikonu nebo latexu, což je něco, co je vodotěsné.

Pokud je vaše sprcha vyrobena z přírodního kamene, pak by byl latex ideální jako sprchový tmel. Pro koupelny z dlaždic nebo sklolaminátu však může být lepší křemík.

Jak se ze sprchových těsnění vytvoří plíseň?

Sprchové tmely získávají plísně z různých důvodů. Když se stěna za vaším tmelem zvlhne, může to vést k růstu plísní.

Dalším důvodem by byla špatná spárovací hmota. Někdy nesprávně zarovnané dlaždice přispívají také k plísni sprchového těsnění, protože dovnitř pronikají vlhkost.

Dalším důvodem pro růst plísně je nesprávná izolace. Pokud izolace není správně nainstalována, zachycuje vlhkost ve zdech.

Jak tato vlhkost prosakuje ze stěn, způsobuje to, že na tmele roste plíseň. Seznamte se s typem formy prostřednictvím tohoto článku o identifikaci formy.

Jaké jsou účinky plísní na sprchové tmely?

Plíseň může mít na různé lidi různé účinky. Pro ty, kteří jsou na to náchylní, může být plíseň nebezpečná.

Děti, starší lidé, těhotné ženy a lidé s oslabenou imunitou jsou ti, kteří jsou náchylní k plísním. Mohou vykazovat příznaky od respiračních problémů po kožní alergie.

Pokud však máte co do činění s toxickou plísní, mohou být účinky na zdraví vážnější. Zde je článek o identifikaci toxické černé plísně. Poté, co se dozvíte o růstu plísní ve sprchovém tmelu, nahlédněte do níže uvedených preventivních rad, jak chránit vaši koupelnu před plísní.

Prevence růstu plísní ve sprchovém těsnění

Metoda č. 1. Výběr správného typu tmelu

Při hledání správného typu tmelu pro vaši sprchu byste měli vzít v úvahu čtyři faktory. Nejprve zvažte odolnost tmelu vůči plísni. Tento typ tmelu lze snadno identifikovat, protože mají poznámku výrobce, že jsou odolné proti plísním.

Druhá věc, kterou musíte zvážit, je obal. Před nákupem se podívejte, kolik tmelu použijete. Na těsnění kolem sprchových dveří stačí 5,5 oz tmelů.

Třetí věc, kterou musíte vzít v úvahu, je barva, zvláště pokud jste obzvlášť závislí na svých barevných schématech. Pokud však chcete hrát bezpečně, existují jasné tmely, které můžete použít.

Nakonec zvažte dobu schnutí a vytvrzování tmelů, které chcete koupit. Doba schnutí je doba, po kterou bude tmel suchý na dotek.

Doba vytvrzení je doba, po kterou je tmel připraven k vystavení vodě. Kombinované tmely silikon/latex v průměru trvají dvanáct hodin sušení. Jejich doba vytvrzení se pohybuje od dvou hodin do deseti dnů.

Metoda č. 2. Sledujte svou sprchu

Jak bylo uvedeno výše, existuje několik příčin plísně ve sprchovém koutu. Tyto příčiny vám napoví, kde hledat.

Pokud si všimnete plísně na těsnění a jeho okolí, možná je čas na kontrolu poškození vodou. Vyšetřování poškození vodou osvětlí hlavní příčinu rozpadu a zabrání dalšímu růstu plísní. Rovněž by měly být opraveny další problémy, jako jsou špatně zarovnané dlaždice nebo nesprávně instalovaná izolace.

Metoda č. 3. Vyvětrejte

Pokud jde o prevenci plísní, nejracionálnější je regulace vlhkosti v dané oblasti. Otevírání oken a dveří je velmi užitečné při udržování úrovně vlhkosti.

Pokud otevírání oken a dveří nestačí, použijte ventilátor. Ujistěte se, že je vlhkost vaší koupelny nižší než 60%. Jinak se plísni ve vaší sprše bude dařit.

Metoda č. 4. Udržovat

Konečně, pokud si všimnete, že se vaše plíseň opotřebovává, může být na čase ji změnit. Možná budete potřebovat nějaké nástroje na odstranění tmelu, které vám pomohou. Můžete použít plastovou žiletku nebo utěsňovací nástroj.

Způsoby odstraňování plísní ze sprchových sprch

Prevence růstu plísní je lepší než její odstranění. Pokud je však na prevenci příliš pozdě, pak zde jsou způsoby, jak vám plíseň ze sprchového těsnění odstranit.

1. Nastříkejte čpavek

Před použitím stříkajícího čpavku se ujistěte, že je sprcha dobře větraná a noste ochranné pomůcky. Potom v malé nádobě připravte roztok stejných dílů amoniaku a vody. Poté nastříkejte čpavek na postižený tmel.

2. Ocet

Ocet je účinný hubič plísní. Pokud je vůně příliš, můžete ji použít čistou nebo zředěnou. Nalijte trochu do rozprašovače a nastříkejte na postižené místo.

Závěr

Naučit se předcházet plísním ve sprchovém tmelu je dobrá věc. Prevence růstu plísní je lepší než řešení kontaminace plísní. Prevence plísní by vás také ušetřila nežádoucích účinků na zdraví, které způsobuje.