Jak zablokovat háčkovanou deku? 3 kroky pro začátečníky

Můžete se naučit, jak zablokovat háčkovanou deku ve třech snadných krocích. Ale proč byste se měli obtěžovat blokováním svého projektu? Blokování je vynikajícím posledním krokem pro háčkované dečky, aby si udržely svůj tvar.

Pokud jste právě vyrobili háčkovanou deku, je čas se tuto dovednost naučit také. Budeme také mluvit o jiné metodě, abyste si mohli vybrat tu nejlepší pro vás. Čtete správně; v tomto článku se také dozvíte, jak zablokovat háčkovanou deku párou.

Jak snadno zablokovat háčkovanou deku

1. Vyperte deku

Vzhledem k tomu, že centrální koncept blokování používá vodu k tvarování háčkovaného projektu, prvním krokem je vyprání deky. Můžete jej namočit do studené vody nebo použít pračku při jemném nastavení. Dávejte pozor na materiál vaší přikrývky, protože některé, jako jsou přírodní vlákna, je lepší důkladně nasáknout.

Potřebujete při namáčení deky použít prací prostředek? Blokování nutně nevyžaduje detergent, ale pokud chcete, můžete do vody přidat malé množství jemného mýdla. Je to také příležitost, jak vaši deku provonět, zvláště když je háčkovaný projekt dárkem.

2. Odstraňte přebytečnou vodu

Poté, co háčkovanou deku namočíte, jemně vymačkejte přebytečnou vodu. Pokud je ždímání pro projekt příliš tvrdé, můžete přikrývku stisknout rukama. Abyste se dále ujistili, že na materiálu nezůstala žádná voda, položte přikrývku na ručník a přetočte jej kolem přikrývky.

Deku znovu otřete a v případě potřeby použijte další ručník. V tomto okamžiku nemusíte háčkovanou deku kroutit, protože byste mohli zničit strukturu. Vyvarujte se také jeho natahování.

3. Položte přikrývku naplocho a vysušte

Nakonec deku osušte na rovném povrchu ručníky nebo blokovací podložkou pro lepší cirkulaci vzduchu. Vyhlaďte přikrývku, abyste zajistili, že důkladně uschne, protože v této poloze bude vypadat po vysušení. To je místo, kde blokování pomáhá přetvořit háčkovanou deku, protože můžete ještě jednou vyrovnat okraje.

Když už jsme u toho, je to čas, kdy můžete přišpendlit každý roh a okraj deky. Speciální spony pro blokování najdete také v řemeslných obchodech, ale budou stačit nerezové kolíky. Nechte přikrývku být alespoň jeden den, aby se zajistilo, že úplně vyschne, než vyjmete špendlíky.

Jak napařujete háčkovanou deku?

1. Připněte přikrývku přes některé ručníky

Kromě tradičnější metody blokování výše můžete na háčkovanou deku použít také napařovací žehličku. Začněte tím, že připnete přikrývku přes několik ručníků na její rohy a okraje. Deku není potřeba natahovat, ale okraje by měly být rovné a rovnoměrné, když deku připnete.

2. Napařujte se nad dekou

Otočte parní žehličku, abyste ji zahřáli na střední stupeň. Jakmile budete hotovi, můžete přikrývku začít napařovat ve vzdálenosti 3 palců, abyste ji navlhčili. Pohybujte žehličkou nahoru a dolů po dece bez přímého kontaktu, aby nedošlo k roztavení materiálu.

3. Deku necháme vychladnout

Po dokončení nechte háčkovanou deku půl hodiny vychladnout a poté špendlíky odstraňte. Celkově může být blokování háčkované dečky párou rychlejší a pohodlnější metodou. Hlavním faktorem, na který si musíte dávat pozor, je vzdálenost od přikrývky, protože teplo může roztavit některé materiály.

Je háčkování blokování trvalé?

Blokování háčkování je trvalé, pokud jste použili metodu páry. Naopak postříkání háčkovaného projektu vodou nebo namočení ve vodě je pouze dočasné. Po nějaké době, kdy se okraje zvlní, budete muset svůj háčkovaný projekt znovu zablokovat stejnou metodou.

Je tu však háček s blokováním páry. Pamatujte, že teplo z páry ztuhne vlákna v závislosti na materiálu příze. Proto je také možné, aby si háčkovaný projekt zachoval své výsledky nebo se příliš zahalil, pokud jste jej špatně napařili.

Jak dosáhnu toho, aby háčkování leželo naplocho?

Jedním z běžných důvodů, proč váš háčkovaný projekt nebude ležet rovně, je, že se okraje stále kroutí. Tento problém můžete vyřešit zablokováním, ale mohou existovat i jiné důvody, proč háčkování nezůstane ploché. Zeptejte se například sami sebe, zda nemáte příliš těsné stehy.

Nedržte háček nebo přízi příliš silně, aby stehy také neskončily pevně. A když už mluvíme o háčku, ujistěte se, že používáte správnou velikost příze. V některých případech použití větší velikosti háčku pomáhá uvolnit látku, takže háčkovaný projekt bude snadno ležet naplocho.

Musím si zablokovat háčkování?

Nejlepší by bylo zablokovat háčkování, abyste dosáhli dokonalejšího a úhlednějšího vzhledu, zvláště když jsou okraje nerovné nebo zvlněné. Pokud se vám to zdá příliš riskantní, nemusíte okamžitě zkoušet blokování páry. Bezpečným způsobem je nastříkat háčkování vodou a dokonce pro vás může být snazší projekt následně olemovat nebo sešít.

Závěr

Pokud chcete, aby se přikrývka pokládala naplocho nebo snášela mnohem snadněji, zkuste ji zablokovat. Právě jste se naučili, jak snadno blokovat háčkovanou deku pomocí namáčení nebo napařování. Ten je trvalejší při namáčení háčkování ve vodě nebo stříkání, které může později potřebovat znovu zablokovat.