Jak vyrobit záclony z prostěradel

Ušetřete peníze a upcyklujte tato kvalitní prostěradla, když se naučíte vyrábět závěsy z prostěradel. Vše, co potřebujete, je několik velkých prostěradel, pár dovedností v šití, kování na záclony a už můžete poskládat krásný pár závěsů.

Pokud to zní dost jednoduše, je to proto, že to tak pravděpodobně je. Nyní nemusíte utrácet zbytečné peníze za vysoce kvalitní závěsy. Vezměte svá stará prostěradla, která jsou stále v dobrém stavu, a udělejte z nich jedny z nejlépe vypadajících závěsů, které doladí váš domov.

Krok 1: Příprava

Samozřejmě, abyste mohli úspěšně udělat tento DIY projekt a naučit se vyrábět závěsy z prostěradel, budete potřebovat několik materiálů. Začněte tím, že posbíráte povlečení a vyžehlíte je naplocho. Budete také potřebovat mnoho šicích materiálů, jako je jehla, nit, nůžky, metr, šicí špendlíky a šicí stroj.

Vezměte si měřicí pásku a přiložte ji přes okno. Rozměry okna vám pomohou určit délku a šířku vašeho závěsu. Rozhodněte se, jak dlouhou záclonu chcete mít. Můžete ji ukončit těsně pod okenním parapetem nebo se rozhodnout pro elegantní závěsy až po zem.

Použijte svůj metr jako vodítko a poznamenejte si rozměry vašeho závěsu. Při měření šířky záclony se ujistěte, že má větší šířku než okno, které zakrývá. Nechcete, aby ploché panely pokrývaly okno.

Krok 2: Vystřihněte si listy

Vezměte vyžehlené prostěradlo a ustřihněte je na předem změřenou šířku a délku. Před řezáním můžete pomocí rovného okraje nebo měřicí pásky a textilní tužky vytvořit čáru přes list. Tento krok vám pomůže řezat v lineárním směru.

Pokud má vaše prostěradlo široký lem na horním okraji, můžete jej nechat na látce, kterou použijete na závěs. Jemně rozevřete boční švy pomocí trhače švů a přehněte nedokončené okraje směrem dovnitř materiálu.

Pokud žádný nemá, můžete si vyrobit vlastní tak, že přehnete horní část látky a sešijete rovnou čáru podél spodního okraje látky. Když přišíváte lem na větší část látky, nechte boční švy otevřené. Tato část vám poslouží jako kapsa na pruty.

Krok 3: Olemujte švy.

Pomocí šicího stroje olemujte okraje listu. Před spuštěním stroje můžete použít šicí špendlíky, které je zajistí na místě. Špendlíky vám poslouží jako vodítko a usnadní vám proces šití.

Můžete jej také zažehlit, abyste vymezili záhyby. Pokud látku vyžehlíte, než ji spustíte pod šicí stroj, proces proběhne hladce. Zkuste použít techniku ​​lemování dvakrát otočenou, aby vaše záclony získaly profesionálnější vzhled. Pomůže to také zakrýt neopracované okraje.

Krok 4: Zavěste závěsy

Vložte tyč do kapsy záclony, kterou jste dokončili ve druhém kroku. Nasuňte jej na tyč a zavěste závěs pomocí držáku na tyč. Kapsy na pruty vám pomohou získat krásné a přirozené řasení, pokud víte, jak je správně upravit.

Opravte umístění panelů a nebojte se přidat nějaké doplňky, jako jsou záclonové drapérie, lupy nebo kravaty, aby byl vzhled dokončen. Záclony můžete také zavěsit pomocí klipů.

Upevněte klipsy na horní část záclony a nasuňte kroužky na tyč. S tímto závěsovým kováním můžete závěsům snadno přidat trochu délky. Kroužky vám také pomohou snadno roztáhnout a zavřít závěs.

Tipy pro šití

Možná jste si všimli, že jsme k lemování záclon použili šicí stroj. Švy vaší záclony však snadno olemujete metodou přírodní jehly a nitě.

Využijte své šicí špendlíky na maximum a použijte je jako vodítko k vytváření rovných a úhledně vypadajících stehů přes švy. Pokud jste v šití nováčkem, můžete si zkusit nacvičit základní stehy na kousku odpadové látky, než začnete pracovat na záclonovém panelu.

Pokud chcete ještě jednodušší alternativu, zkuste se poohlédnout po tavné lemovací pásce. Vytvořte dvakrát přetočený lem přestřižením tavné pásky a vložením do záhybů lemu. Ujistěte se, že žádné části pásky nejsou odkryté.

Můžete také zkusit sešít více vrstev, zvláště pokud máte prostěradla, která jsou na váš vkus příliš tenká. Některé listy neposkytují dostatečné soukromí kvůli své tloušťce. Tento problém můžete rychle vyřešit přidáním rolety nebo stínítka jako první vrstvy.

Před pověšením závěsy nezapomeňte vyžehlit nebo napařit. Tento krok navíc mu pomůže dát mu rafinovaný a přizpůsobený vzhled. Vyžehlené závěsy budou rozhodně působit profesionálněji než nařasená látka, která obvykle kypí na všech špatných místech.

Shrnutí

Tento DIY projekt je ideální pro ty, kteří hledají nějaké upcyklační úkoly, na kterých by mohli pracovat doma. Je to také ideální příležitost k procvičení základního ručního šití, které budete k lemování látky potřebovat.

Celkově vzato, naučit se vyrábět záclony z prostěradel je vynikající způsob, jak ušetřit peníze a znovu použít nepoužitou látku. Upravte si styl svých záclon a experimentujte s různými způsoby zavěšení, jako je instalace skrytých poutek nebo použití háčků na závěsy.