Jak vyrobit knot pro svíčku

Knoty jsou důležitou součástí při výrobě svíček. Komerčně připravené knoty se dodávají v různých velikostech, včetně několika speciálních svíčkových knotů. Ale co když vás naučíme, jak vyrobit knot na svíčku?

Vlastní výroba vám umožňuje vyrábět knoty na míru pro speciální svíčky různých průměrů. Můžete si jej nechat upravit podle svých preferencí. Jednoduše postupujte podle těchto jednoduchých kroků a vytvořte knoty pro své ručně vyráběné svíčky.

Jak vyrobit knot pro svíčku

Postup, jak vyrobit knot pro svíčku

Krok č. 1:

Určete tloušťku a délku knotu. Malé svíčky fungují dobře s jednoduchými knoty, ale větší svíčky vyžadují knot vyrobený ze tří splétaných pramenů provázku. Aby svíčka hořela rovnoměrně, větší svíčky mohou vyžadovat dva nebo tři splétané knoty rozmístěné od sebe.

Krok č. 2:

Změřte a odřízněte lano. Uřízněte ji asi o tři palce delší, než je výška svíčky na jeden knot. Pokud chcete splést knot, ustřihněte tři stejné prameny provázku.

Udělejte to o čtyři palce delší, než je výška svíčky, na kterou bude knot použit. Po dokončení svíčky nakonec oříznete knot na správnou velikost. Takhle ale neskončíte s příliš krátkým.

Krok #3:

V mixovací nádobě smíchejte dohromady teplou vodu, prášek kyseliny borité a sůl. Délky provázků namočte do roztoku alespoň na osm hodin, maximálně však na 24 hodin. Po vyjmutí z roztoku nechte motouz zcela vyschnout; to může trvat až 48 hodin.

Zavěste nebo zavěste knoty, aby v nich mohl cirkulovat vzduch a urychlil se proces schnutí. Jak knoty zasychají, vytvoří se na nich malé bílé krystalky. Jsou bezpečné, ale pokud chcete, můžete je opatrně oprášit.

Krok #4:

V dvojitém kotli pomalu roztavte část vámi zvoleného vosku. Budete ho potřebovat dost na zakrytí šňůrek nebo copu. Případný přebytečný vosk můžete přetavit, až budete příště chtít vyrobit další knoty.

Krok č. 5:

Následuje potažení provázku. Pro potažení provázku jej namočte přibližně na minutu. Protože motouz „nenasává“ vosk, není nutná delší doba namáčení.

Alternativní přístup je pouze držet provázek kleštěmi. Poté jej několikrát ponořte do vosku, aby se obalil. Poté šňůrku zavěste, aby uschla.

Krok #6:

Vytáhněte každou délku provázku z vosku pomocí kleští, abyste si chránili prsty. Nechte ji chvíli okapat, abyste odstranili přebytečný vosk, a poté ji zavěste, aby vychladla. Jak vosk chladne a než ztuhne, můžete knot opatrně narovnat.

Je to tak, že při konečném vytvrzení vosku je rovný. Vosk nechte ztuhnout a ztuhnout. Ale co když chcete na spodní část knotu přidat poutko knotu?

Můžete to udělat, pokud jej provléknete středovým otvorem. Poté jej pevně zamačkejte pomocí špičatých kleští. Hotové knoty uchovávejte na chladném a suchém místě.

Tipy, jak vyrobit knot pro svíčku

Výroba vašich knotů, stejně jako výroba svíček, může vyžadovat určité pokusy a omyly. Ne vždy se vám hned podaří vyrobit knoty, které s vašimi svíčkami správně hoří. Mějte tato doporučení na paměti, když budete experimentovat s čerstvými knoty pro vlastní potřebu.

Všichni procházíme nějakými výzvami, když zkoušíme něco nového, že? Ne vždy se nám daří věci správně na první pokus. Proto tu pro vás máme pár tipů, jak si vyrobit knot na svíčku.

Tip #1:

Po počátečním ponoření do rozehřátého vosku není nutné nechat knot zcela vyschnout. Zvláště pokud vyrábíte máčené svíčky, krok šest výše. Poté pomocí základního vosku nebo barevného a/nebo vonného vosku ponořte knoty jako u knotů zakoupených v obchodě.

Tip #2:

Jednovláknové knoty lze použít v čajových svíčkách, votivech, kuželových svíčkách a dokonce i ve vysokých tenkých sloupech. Před namáčením pro širší nebo větší svíčky spleťte tři nebo čtyři prameny provázku dohromady. Obecně platí, že čím silnější knot, tím větší svíčka.

Tip #3:

Svíčky s velkým povrchem by měly využívat více než jeden pletený knot. Rozložte je tak, aby byly knoty rovnoměrně rozmístěny kolem svíčky. To je důvod, proč vidíte pár vonných svíček na koupelových a tělových pracích se třemi knoty!

Tip #4:

Pokud chcete, můžete prášek Borax nahradit kyselinou boritou v roztoku. Jediný rozdíl je v tom, že při použití boraxu může plamen hořet s trochu namodralou barvou.

Závěr o tom, jak vyrobit knot pro svíčku

Při výrobě knotů ze svíček je třeba zvážit spoustu věcí. Není to tak jednoduché jako umístit na svíčku obyčejný provázek. Tak co, jste připraveni si vyrobit vlastní, když už víte, jak vyrobit knot na svíčku? Podívejte se na další naše články o svíčkách!