Jak vyrobit kamna na dřevo? 3 úžasné tipy k zapamatování!

Maximalizujte účinnost a praktičnost svých kamen tím, že se budete řídit těmito pokyny, jak vyrobit kamna na dřevo. Špatná údržba a instalace mohou vést k požáru kamen.

Vždy dodržujte bezpečnou vzdálenost mezi hořlavinami a udržujte účinnost vašich kamen a komína. Chcete-li maximalizovat účinnost kamen na dřevo, musíte udělat více než jen přikládat oheň.

Mějte na paměti, že účinnost vašich kamen na dřevo závisí na několika faktorech, včetně toho, kde se ve vaší domácnosti nacházejí, jaký druh dřeva používáte a jak se spaluje.

Tipy, jak zefektivnit kamna na dřevo

Jak tedy vyrobit kamna na dřevo? Instalace kamen na dřevo však skrývá mnohem více, než by se na první pohled zdálo. Přesto existuje několik věcí, které je třeba zvážit. Níže uvádíme několik tipů, které byste měli mít na paměti, abyste zajistili, že vaše kamna na dřevo budou fungovat efektivně.

#1. Vyberte si dobré umístění

Kamna na dřevo nejlépe umístíte tam, kde je chcete. Musíte však pamatovat na komín. Pokud nejste připraveni nainstalovat nový speciálně pro vaše kamna na dřevo, může to být problém. Mít více než 7 stop potrubí mezi kamny a komínem může vést k nebezpečnému nahromadění kreosotu.

Vzhledem k tomu, že kamna na dřevo nejsou systémy ústředního vytápění, má smysl je umístit doprostřed vašeho domu. Tímto způsobem dokáže rozvádět teplo rovnoměrně po celém domě. Některá obydlí však nelze zcela vytápět kamny na dřevo kvůli jejich velikosti nebo přítomnosti několika vnitřních překážek. Kamna by proto měla být umístěna v místnosti, kde trávíte hodně času.

#2. Zvažte prostor

Jakýkoli model se schopností generovat značné množství tepla při správném použití rychle vytopí malý prostor. Pokud máte jen malé místnosti nebo jsou kamna to jediné, co můžete v malé místnosti použít, kupte si kamna. Kamnař nebo prodejce vám pravděpodobně pomůže.

#3. Používejte kvalitní palivové dříví

Při nákupu dřeva je zásadní myslet na množství a kvalitu. Zjistěte prosím, jak potenciální dodavatelé počítají objem dřeva, které poskytnou. Pokud tvrdí, že mají korbu, která pojme 128 stop3 dřeva, buďte opatrní, protože to bude šňůra. S nakladačem to bude kolem tří čtvrtin kostky, když to hodí.

Kvalitu určují dva faktory: odrůda a koření. Můžete očekávat směs hlavních druhů dřeva ve vaší oblasti. Nejprve je však nutné se zeptat. Prodejci palivového dřeva jsou omezeni na prodej pouze dřeva, které mají právě po ruce. Abyste zajistili, že vaše dřevo bude suché, když jej budete potřebovat, vřele doporučuji před začátkem sezóny zakoupit neosolené dřevo. Pouze nepatrný zlomek „ostříleného“ dřeva je ostříhaný a jeho cena je mnohem vyšší než cena nového dřeva. To je moje zkušenost.

Jediný rozdíl mezi těmito dvěma je přítomnost vody. Zelené dřevo nese o 50 % více vody než suché dřevo, přičemž obsah vody je pouze 15-20 %. Dřevo si zachovává hodně vlhkosti, dokud se nerozštípne, nařeže na určitou délku a nezakryje. Po pokácení stromu chvíli trvá, než hodiny začnou tikat, a i tak tikají pomalu.

V důsledku toho mnoho dodavatelů palivového dřeva dřevo neštípe a neláme, pokud si to zákazník výslovně nepřeje, což znamená, že dodávka bude dlouho schnout. Před zadáním objednávky se ujistěte, že dřevo splňuje požadavky vašich kamen. Nikdo by například neměl věřit, že může používat 30palcové zařízení navržené pro 24palcové poleno. Pokud si toho nejste vědomi, doporučujeme vám změřit si topeniště, abyste získali představu, kolik dřeva budete potřebovat.

Jaké druhy dřeva jsou nejvhodnější pro použití jako palivo?

Použití ostříleného tvrdého dřeva je nejen nejpřímější metoda, ale je také nejpraktičtější. Počítejte také s tím, že čím více druhů dřeva budete mít po ruce, tím na tom budete z dlouhodobého hlediska lépe. Například, když byla velká zima, zkusil jsem si zapálit hickory, abych se zahřál, ale následující den byla kamna úplně plná uhlíků a uhlíky samotné mi nestačily udržet teplo. Kombinace bílého ořechu s méně silnými dřevy však přináší ohromující výsledky.

Pokud jde o měkké dřevo, je nejlepší ho úplně nespalovat, pokud ho nepoužíváte jako podpal. Jinak by se vaše kamna mohla vznítit nebo by mohla být zničena požárem komína, v takovém případě byste se museli rychle vypořádat s velkým množstvím kreosotu.

Pokud si nejste jisti, jaký druh dřeva je ve vaší lokalitě vhodný ke spalování, poraďte se s profesionálními spalovači dřeva a/nebo státními lesníky. Postupem času si vymyslíte vlastní sadu sympatií a nelibostí. Možná si budete chtít přečíst, proč má kamna na dřevo kouří dům.

Je to obal!

Kromě výše uvedených tipů, jak zefektivnit kamna na dřevo, můžete udělat ještě mnoho dalších věcí. Ale to jsou základy, pokud jde o účinná kamna na dřevo: dobré umístění, vhodné do prostoru a kvalitní palivové dřevo. Možná si budete chtít přečíst o tom, co dělat s popelem z kamen na dřevo a jak nainstalovat kamna na dřevo v garáži. Nyní víte, jak vyrobit kamna na dřevo!