Jak vyprat afghánskou deku ve 3 snadných krocích

Stačí tři kroky, abyste pochopili, jak prát afghánskou deku. I když je Afghánec považován za přikrývku, měli byste ji stále udržovat v čistotě, abyste zajistili, že zůstane jako nová. Tato přikrývka může být běžněji považována za dekoraci, ale to neznamená, že ji můžete pravidelně prát.

Afghánská deka je obvykle pletená nebo háčkovaná. Nemůžete jej proto prát náhodně, nebo může ztratit svou strukturu. Připravte si pračku pomocí našeho průvodce ve třech krocích níže:

Jak správně prát afghánskou deku

1. Zkontrolujte si deku

Před vložením afghánské přikrývky do pračky zkontrolujte její štítek, zda neobsahuje možné náznaky čištění. Pokud jste si přikrývku háčkovali nebo pletli sami, poznamenejte si typ příze, kterou jste použili k praní při ideální teplotě vody, tuhnutí a pracím prostředku.

Afghánské přikrývky vyrobené z vlny a některých bavlněných přízí je lepší prát ručně, aby byla zachována jejich celistvost. Pokud však používáte syntetické materiály, jako je akryl a některé bavlněné příze, měli byste bezpečně umístit Afghánci do studené vody a jemného pracího prostředku do pračky.

2. Dokončete prací cyklus

Ideální nastavení pro afghánskou přikrývku v pračce je jemný cyklus. Také by bylo nejlepší prát jej samostatně, protože jiné kusy mohou mít části, které mohou zachytit přízi. Spusťte cyklus a můžete přistoupit k oplachování a sušení.

Můžete použít aviváž na afghánské přikrývky? Některé syntetické materiály jsou bezpečné s aviváží. Pro Afghánce se střapci jsou dokonce výhodné, protože aviváže dokážou zabránit zacuchávání.

3. Opláchněte a vysušte deku

Po dokončení cyklu můžete afghánku sušit na vzduchu nebo vložit do sušičky. Pamatujte však, že syntetické příze jsou jedinými bezpečnými materiály pro sušení v sušičce. Před použitím sušičky na nízkou teplotu vložte tyto typy přikrývek do síťovaného sáčku.

Pokud nemůžete sušičku použít na přikrývku, někde ji položte a zajistěte, abyste ji pravidelně otáčeli, aby důkladně uschla. Afghánec je nejlepší nevěšet, aby si zachoval svůj tvar, a proto jej položte na plastový povrch s několika ručníky. A pokud má váš Afghánec střapce nebo třásně, pročesejte je prsty, abyste odstranili zacuchání.

Můžete prát Afghánce v pračce?

Stejně jako u jiných háčkovaných projektů musíte být opatrní, než vložíte afghánku do pračky. Chcete také použít pračku bez středového míchadla, abyste zabránili natažení přikrývky. Přikrývky, které používají akrylovou a syntetickou přízi, by měly být kompatibilní v pračce, zatímco ty, které používají přírodní materiály, je lepší prát v ruce.

Jak ručně prát afghánskou deku

 • Naplňte umyvadlo studenou vodou smíchanou s trochou saponátu
 • Ponořte afghánskou přikrývku do vody a bez ždímání s ní švihněte.
 • Vypusťte kapalinu z umyvadla a nahraďte ji studenou vodou
 • Opláchněte afghánskou přikrývku a vyměňte vodu, dokud nebude čistá
 • Jemně přikrývku vyždímejte, abyste se zbavili přebytečné tekutiny, a přitiskněte na ni srolovaný ručník, aby absorboval více vody
 • Položte přikrývku na rovný povrch s ručníky a otočte přikrývku, jakmile druhá strana uschne. Pokud jsou přikrývky promočené, vyměňte je.
 • Zkontrolujte, zda se vám háčkování uvolnilo, a přitlačte přízi k sobě. Změňte tvar přikrývky, aby se obnovil její tvar, a před použitím se ujistěte, že důkladně vyschla po dobu 24 hodin nebo déle
 • Jak z Afghánce dostanete zatuchlý zápach?

  Pokud jste si všimli, že vaše afghánská přikrývka páchne zatuchlinou, můžete ji důkladně vyčistit podle našeho návodu na ruční praní a praní v pračce. Některé materiály jsou také bezpečné pro použití s ​​octem a následně jedlou sodou. Jedlá soda dále neutralizuje zatuchlý zápach a přetrvávající kyselý zápach z octa.

  Proč má afghánská deka páchne zatuchlinou?

  Existuje mnoho důvodů, proč se u vaší háčkované nebo pletené deky vyvinul zatuchlý zápach. Nejčastějším viníkem je plíseň nebo plíseň, která může růst, pokud je vaše přikrývka vlhká a důkladně nevyschla. Možná jste také rozlili tekutinu na přikrývku a zapomněli jste ji okamžitě ošetřit.

  Ujistěte se, že svou afghánskou deku skladujete na místě s dobrou cirkulací vzduchu. Pravidelné větrání přikrývky je dobrou praxí, aby bylo zajištěno, že materiály jsou suché a zabrání se hromadění nepříjemných věcí na štěrbinách přikrývky.

  Jak vyperete deku, aniž byste ji zničili?

  Nejlepší způsob, jak vyprat přikrývku, aniž byste ji náhodně zdeformovali nebo nezničili texturu, je zkontrolovat čisticí štítek. Pokud používáte háčkovanou přikrývku, různé typy příze mají ideální čisticí postupy. Přikrývku možná ani nebudete muset často prát a stačí ji vytřepat.

  Závěr

  Afghánské přikrývky by měly vždy zůstat čisté, aby si zachovaly svůj tvar a barvu. Právě jste se naučili, jak nejlépe prát afghánskou deku ručně nebo pomocí pračky. Ujistěte se, že váš materiál obsahuje ideální postupy praní.

  Klíčem k úspěchu je používat při čištění vašeho Afghanu vhodný prací prostředek a teplotu vody. Nejlepší by bylo, kdybyste ho také vysušili naplocho, abyste zajistili, že se nezdeformuje.