Jak vypadají roztoči: Užitečný průvodce domácí péčí

Plísně jsou nepříjemné na řešení, ale více vadí, když se po nich objeví roztoči. Pokud nevíte, jak vypadají roztoči, možná si uděláte čas a přečtete si tento článek.

Znalost vzhledu a fyzikálních vlastností roztočů plísní je nezbytná pro prevenci možných problémů, které z nich mohou vyplynout. I když nejsou pro člověka vážně škodlivé, stále mohou přinášet konflikty, když se neléčí.

Tento článek bude vaším průvodcem, když probereme barvy, velikost a vlastnosti roztočů. Pomůžeme vám také najít možné způsoby, jak je ve vašem domě rozpoznat. Pokračujte ve čtení, jdeme dále!

Co jsou roztoči?

Roztoči plísní, vědecky známí jako tyrophagus putrescentiae, jsou drobní členovci, kterým se daří ve vlhkém a teplém podnebí. Většinou rostou tam, kde jsou plísně, protože plísně jsou jejich primárním zdrojem potravy. Kromě toho mohou roztoči jíst také kvasinky, houby nebo potraviny, které obsahují tuky a bílkoviny.

Jak můžete rozlišit roztoče?

Identifikace vzhledu roztočů může být náročná, protože je nemusíte vidět pouhým okem. Abychom vám s tím pomohli, zde je návod, jak obvykle vypadají, když jsou pěstovány na různých površích.

Velikost

Jak již bylo zmíněno dříve, roztoči jsou tak malí, že je pouhým okem snadno nevidí. Obvykle mají velikost 0,03 milimetru, což je docela srovnatelné s roztoči. Obecně platí, že malá plísňová náplast pojme tisíce roztočů.

Barva

Pokud jde o barvy, můžete vidět roztoče v barvách bílá, krémová nebo hnědá. Některé z nich se také mohou objevit s průhlednými těly, takže je obtížnější je vidět.

Fyzikální vlastnosti

Svilušky obvykle nemají křídla, ale na těle mají dlouhé chlupy nebo chlupy. Tyto chloupky se mohou zlomit nebo spadnout, což se může šířit vzduchem, což u některých lidí vede k alergiím.

Jak poznáte roztoče plísně?

Vzhledem k tomu, že roztoči plísní jsou drobní a pouhým okem těžko viditelní, existují různé způsoby, jak je ve svém domě najít. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, je použití fotoaparátu s funkcí zoomu s vysokým rozlišením. Náplasti s plísní stačí vyfotografovat a přiblížit, abyste viděli, zda se v ní nevyskytují roztoči plísní.

Kromě toho můžete použít také baterky nebo LED světla, protože roztoči s největší pravděpodobností budou svítit, když udeříte světly. Navíc pro vás může být volbou i lupa. Pokud se vás tyto metody netýkají, zde je několik dalších způsobů, jak najít roztoče.

1. Záplaty na plísně

Plísně jsou primárním zdrojem potravy roztočů, takže nalezení plísňových náplastí je jedním z nejjednodušších způsobů, jak roztoče odhalit. Když se tito členovci shromáždí v jedné oblasti, objeví se na vlhkých místech jako bílé, hnědé nebo hnědé skvrny.

Nezapomeňte však, že plísně se mohou objevit také v různých barvách. Jakmile uvidíte na vlhkých místech podezřelé skvrny, počítejte s tím, že v nich žijí roztoči plísní.

2. Hnědé zbarvení

Když roztoči vytvoří shluk v jedné oblasti ve stěnách nebo nábytku, můžete v nich najít hnědé zabarvení. Obecně jsou roztoči snáze rozpoznatelní při větších napadeních.

3. Roztoč

Vzhledem k tomu, že chlupy na roztočích mohou vypadávat, na místech poblíž plesnivých oblastí mohou být hnědé skvrny nebo prach z roztočů. Budete se muset o tuto záležitost okamžitě postarat, protože někteří lidé mohou být alergickí na roztoče.

4. Shluky

Roztoči se nevyskytují na oddělených místech. Obvykle rostou v jedné oblasti a vytvářejí shluky nebo skvrny na stěně poblíž plesnivých míst.

Jsou roztoči zdraví nebezpeční?

Naštěstí roztoči nezpůsobují strukturální poškození vašeho domu. Na rozdíl od jiných štěnic plísňové roztoče příliš nekoušou, takže jsou pro lidi zcela neškodné.

Alergici však mohou pociťovat kašel, kýchání nebo bolest v krku, když se chlupy roztočů ulomí a dostanou se do vzduchu. V tomto případě bychom se však neměli mýlit. Alergie pochází z pramenů, které odpadly, a ze samotné plísně, ale ne přímo z roztočů.

I když jsou roztoči neškodní, stále je musíte odstranit, abyste se vyhnuli většímu napadení. Abychom vám v této záležitosti pomohli, můžete si přečíst tento článek o tom, jak se zbavit roztočů.

Závěr

Plísně mohou být jednou z nejnepříjemnějších věcí, které vás mohou ve vaší domácnosti potkat. Produkují nepříjemný zápach, vypadají na površích nepříjemně a přitahují roztoče. Nicméně vědět, jak vypadají roztoči na površích, může být užitečné, když se jich chcete zbavit.

Vzhledem k tomu, že jste se v tomto článku dočetli, že plísňové roztoče nejsou tak nebezpečné, možná vám přijde zbytečné je odstraňovat. Chtěli byste však riskovat bezpečnost své rodiny tím, že byste ve svém domě nechali růst roztoče?

Nepřemýšlejte dvakrát o tom, jak se zbavit plísní a roztočů. Svůj domov musíte okamžitě vyčistit a dezinfikovat, abyste se vyhnuli alergiím a poskytli svým blízkým to nejbezpečnější místo.