Jak vypadá plíseň Stachybotrys? Nejlepší průvodce odstraněním

Odpověď na otázku „jak vypadá plíseň Stachybotrys“ je, že její barva je zelenočerná. Stachybotrys je běžněji známý jako černá plíseň.

Plíseň je nepříjemná látka, která má tendenci růst u vás doma během měnících se ročních období. Někdy jsou viditelné a snadno se ošetřují.

Existují však případy, kdy jsou skryté. Plísně, které nejsou snadno vidět, mohou růst a šířit se, dokud zcela nenapadnou váš domov.

Různé typy plísní

Rychlé šíření plísní je důvodem, proč by mělo být důvodem k obavám. Tento článek si klade za cíl to změnit tím, že vás informuje o různých typech plísní, jak tyto formy vypadají a kde je najít.

Zde jsou některé z nejběžnějších forem pro domácnost:

Stachybotrys

Toto je také označováno jako černá plíseň, běžně známá jako toxický typ plísně. Plísni Stachybotrys se daří při vysoké vlhkosti a jsou obecně tmavě zelené nebo černé.

Některé kmeny Stachybotrys jsou označovány jako „toxická plíseň“, protože produkují mykotoxiny. Expozice mykotoxinům vede k vážným zdravotním problémům, zejména respiračním.

U dětí účinky expozice Stachybotrys zahrnují neurologické problémy. Proto je životně důležité odstranit černou plíseň ve vaší domácnosti.

Trichoderma

Trichoderma má pět poddruhů. Je identifikován jako bílá plíseň se zelenými skvrnami.

Tento typ plísně roste v koloniích a při pohledu ve shlucích je podobný vlně. Milují pěstování na vlhkých látkách a kobercích.

Najdete je také ve vzduchotechnických potrubích a klimatizačních filtrech. Stejně jako Stachybotrys mají kmeny, které produkují mykotoxiny.

Pokud jsou plísně Trichoderma ponechány samotné, mohou zničit vaše stavební materiály. Mají enzymy, které ničí textil, papír a dřevěné výrobky, což vede k hnilobě.

Ulocladium

Pokud máte v koupelně nebo kuchyni extrémní poškození vodou, možná znáte tento typ plísní. Plíseň Ulocladium je obvykle černá a roste v oblastech silně poškozených vodou.

Plísně ulocladium někdy rostou spolu s plísněmi Stachybotrys a chaetomium. Všechny tyto typy plísní jsou indikátory poškození vodou.

Mají také nepříznivé zdravotní účinky na člověka. Vystavení plísním ulocladium vede k alergiím nebo kožním infekcím.

Penicilin

Plíseň penicilinová je alergenní a pozná se podle modré nebo zelené barvy se sametovou texturou. Běžně se vyskytuje na místech s poškozením vodou, jako jsou tapety, koberce a matrace.

Penicilinová plíseň se také rychle šíří, a to i z jednoho domova do druhého. Zde je článek o tom, kde roste penicillium, takže si na něj můžete dávat pozor.

Navzdory tomu, že je užitečný v lékařské oblasti, expozice penicilinové plísni může vést k astmatu a zánětu plic. Kromě toho je expozice penicilinu nebezpečná pro lidi s poruchami imunity.

Mucor

Mucor plíseň je další alergenní druh plísně. Je identifikován jako bílý nebo někdy našedlý.

Často se vyskytují na systémech HVAC nebo klimatizacích. Milují kondenzaci, takže je najdete i na vlhkých kobercích.

Tento typ plísní postihuje i dýchací soustavu. Má tendenci spouštět astma, takže členové rodiny, kteří mají astma, jsou vůči němu zranitelní.

Mucor může také způsobit příznaky podobné chřipce. Při závažnějších expozicích může hlenová plíseň vést k mukormykóze. Vzhledem ke zdravotním účinkům mucoru je nutné je co nejdříve nechat ze své domácnosti odstranit.

Identifikace plísně

Typ plísně poznáte nejlépe podle barvy. Jak bylo uvedeno výše, tyto různé typy plísní přicházejí v různých barvách a texturách.

Zde je článek popisující identifikaci plísně podle barvy, který vám pomůže.

Co dělat, když se objeví plíseň

Již seznam běžných plísní v domácnosti by vás měl varovat před jejich nepříznivými účinky na zdraví. Proto je zodpovědná věc, kterou je třeba udělat, je odstranit plíseň.

Pokud není kontaminace plísní rozsáhlá, musíte udělat následující:

Krok č. 1. Nejprve určete, které oblasti jsou kontaminovány plísněmi. Rychle se šíří, takže je nepravděpodobné, že zůstanou jen na jednom povrchu nebo v místnosti.

Zkontrolujte své prostory pro procházení, suterén a místnosti náchylné k poškození vodou, protože jsou náchylné k plísním. Zkontrolujte také své podlahy, koberce a sádrokartonové desky.

Krok č. 2. Předměty znečištěné plísní musíte oddělit od čistých. Předměty, které nelze opravit, by měly být náležitě zlikvidovány pomocí pevného uzlu, aby se spóry zachytily uvnitř.

Navíc, když se zabýváte plesnivými předměty, musíte si před manipulací s předměty kontaminovanými plísní nasadit ochranné pomůcky – ochranné brýle, masky a pár rukavic.

Pokud je však kontaminace plísní rozsáhlá, kontaktujte profesionální sanační tým. Zde je to, co udělají:

  • Nejprve postiženou oblast vysuší. Pravděpodobně budou používat pračky vzduchu a komerční odvlhčovače.
  • Pak připraví místnost a vezmou do ní formu. Vzhledem k tomu, že se spóry plísní přenášejí vzduchem, profesionálové před zahájením práce na odstranění plísní oblast utěsní.
  • Poté budou pracovat na procesu sanace plísní. Dezinfikují předměty kontaminované plísní a provedou nezbytné opravy.

Závěr

Doufáme, že tento článek, který popisuje „jak vypadá plíseň Stachybotrys“, plus další typy forem pro domácnost, byl pro vás užitečný. Doufáme, že tento článek o plísních vás provede při identifikaci a detekci hub dříve, než ovlivní váš dům a zdraví.