Jak vypadá plíseň na koberci: Užitečný průvodce domácí péčí

Zde je návod, jak plíseň na koberci vypadá, abyste ji mohli identifikovat a co nejdříve se s ní vypořádat. Plíseň na vašem domácím nebo kancelářském koberci není k smíchu a je jisté, že to odmítáte zažít.

Plíseň je víc než jen estetický vzhled vašeho místa. Zapáchá a může být i hrozbou pro vaše zdraví. Proto je důležité, abyste věděli, jak to vypadá, jak tomu zabráníte a v nejhorších případech, jak se toho zbavit.

Identifikace plísně na koberci

Chcete-li zaznamenat růst plísní, musíte mít oči otevřené, abyste viděli viditelné příznaky, a uvědomovat si podivné pachy, které se kolem vašeho koberce objevují. Možná nebudete schopni vidět všechna znamení najednou, takže buďte vždy pozorní.

Viditelná místa růstu plísní

Plíseň rostoucí ve vašem koberci není obvykle vidět. Často roste pod nebo v oblastech mimo váš dohled. To je důvod, proč při kontrole vašeho koberce na plíseň se ujistěte, že jste zkontrolovali obě strany.

Pokud vidíte viditelné zelené, černé nebo bílé skvrny, je s největší pravděpodobností nutné váš koberec vyměnit. Rychle se ho zbavte dříve, než způsobí ohrožení vašeho zdraví. Zde je užitečný článek o barvách a druzích plísní, abyste si byli lépe vědomi toho, jaký druh plísně na koberci najdete.

Píseň koberců

Jakákoli viditelná barva nebo změna barvy na koberci, která vypadá jako plíseň, může být známkou růstu plísní. Nepřehlížejte žádné podivné změny na koberci, abyste předešli dalšímu poškození.

Skvrny a nepříjemný zápach

Skvrny na kobercích mají několik příčin. Skvrny od vody však s největší pravděpodobností způsobí růst plísní. Pokud vaše místo začne mít zatuchlý zápach, je pravděpodobné, že ve vaší oblasti roste plíseň, proto okamžitě zkontrolujte.

Alergie

Plísně mohou přinést i zdravotní problémy. Pokud začnete mít alergie, je nejlepší zkontrolovat koberec a další části vašeho domova, zda nerostou plísně.

Prevence růstu plísní na kobercích

Není lepší způsob, jak se vypořádat s plísní, než se s ní poprat dříve, než bude mít šanci se rozrůst. Nejlepší je zajistit, aby se nevytvářelo příznivé prostředí pro růst plísní. Zde je několik způsobů, jak tomu zabránit.

1. Regulujte vnitřní vlhkost

Odvlhčovače jsou velmi užitečné při kontrole vlhkosti ve vzduchu. Vlhkost mezi 30 % a 60 % je přijatelná pro zabránění růstu plísní.

2. Vyhněte se stojaté vodě

Pokud dojde k rozlití nebo úniku, okamžitě ukliďte. Stojatá voda může okamžitě zničit váš koberec a je velmi vhodná pro růst plísní. Jakmile je koberec po určitou dobu namočený, bude s největší pravděpodobností vyžadovat výměnu.

3. Neinstalujte koberce do vlhkých prostor

Je to jistě estetické, ale instalace koberců do vaší koupelny a dalších prostor vystavených nadměrné a časté vlhkosti není dobrý nápad.


4. Při čištění dbejte zvýšené opatrnosti

Koberce se nejlépe čistí chemicky než mokrým čištěním. Pokud se vám stane, že se váš koberec dostane do kontaktu s vodou, ujistěte se, že jej důkladně vysušíte a odstraníte z něj veškerou vlhkost.

5. Nainstalujte vysoce kvalitní výplň

Kobercové polstrování nyní přichází s antimikrobiálními vlastnostmi. Pevná pryžová výplň může být o něco dražší než ostatní typy výplní, ale vyplatí se do ní investovat. Pomáhá při prevenci růstu plísní, zejména v oblastech s vysokou a častou vlhkostí.

Jak se zbavit plísní na koberci

Pokud se vám nedaří ochránit koberec před plísní, musíte se s tím co nejdříve vypořádat. Naštěstí, pokud růst není silný, můžete to zvládnout sami pomocí materiálů, které najdete doma.

Ocet dokáže zabít asi 82 ​​% plísní. Je vysoce kyselý a má ničivé vlastnosti. Kromě toho je to velmi bezpečné, pohodlné a moc vám to nezpůsobí.

Než na něj nastříkáte zředěný ocet, musíte koberec vysušit. V případech intenzivní plísně můžete sáhnout po čistém a neředěném octu. Ujistěte se, že máte otevřená okna a dveře, aby zápach nepronikl celou oblastí.

V případech, kdy se vám plíseň vymkne z rukou, můžete požádat o odbornou pomoc. Odborníci jsou vybaveni pro řešení závažných případů plísní. Většina takových případů však bude vyžadovat, abyste poškozený koberec zlikvidovali a vyměnili.

Pokud máte na koberci skvrnitou plíseň, můžete si přečíst tuto příručku o produktech, které můžete použít k účinnému odstranění plísní a plísní.

Závěr

Koberce v podlahách jsou opravdu pěknými akcenty prostorů. Jsou esteticky příjemné, ale jsou citlivé, takže kolem nich musíte být extra opatrní. Jsou velmi náchylné k růstu plísní, zvláště když nejsou správně udržovány.

Nyní, když jste si vědomi toho, jak vypadá plíseň na koberci, stejně jako její prevence a odstranění, jste nyní schopni instalovat koberce ve svém domě. Plíseň není něco, co by se mělo brát na lehkou váhu, takže se s ní okamžitě vypořádejte.