Pokud se ptáte „jak vypadá bílá vodní plíseň? pravděpodobně jste ve svém bazénu nebo koupelně viděli skvrny bílého slizu. Bílá vodní plíseň vypadá jako rozbité hedvábné papíry nebo hlen plovoucí ve vaší vaně, bazénu nebo v nejhorším případě ve vaší pitné vodě.
Bílá vodní plíseň může být někdy obtížné identifikovat, takže budete muset určit, zda se skutečně jedná o plíseň, než se s ní vypořádáte. Pokračujte ve čtení, abyste se dozvěděli vše, co je o těchto bílých houbách vědět.
Jak zjistíte, zda má vaše voda bílou plíseň?
Na první pohled lze bílou vodní plíseň zaměnit za odlupující se rozbitý hedvábný papír plovoucí na hladině vodní plochy. Pokud se ho dotknete a je slizký nebo hlenovitý, pak je to plíseň.
Bílou plíseň často doprovází slizká růžová látka zvaná růžové řasy. Na rozdíl od svého názvu nejsou růžové řasy typem řasy, ale tenkou vrstvou biofilmu produkovaného bakteriemi žijícími na vrcholu plísně. Jakmile uvidíte růžové řasy, můžete si být jisti, že vaše voda má bílou plíseň.
Někdy může být bílá vodní plíseň zaměněna s plísní. Plíseň však lze téměř vždy nalézt pouze na rostlinách, zatímco plíseň může růst na vodě a porézním materiálu, jako je sádrokarton a dřevo. Plíseň je také ničivější než plíseň.
Bílá vodní plíseň může být také zaměněna za výkvěty. Slaná voda zanechává sůl na betonových nebo cihlových zdech. Když se slaná voda odpaří, na povrchu se usadí nebo vykvete bílá práškovitá látka.
S ohledem na to můžete určit, zda látka je plíseň nebo sůl, pouhým pohledem na místo, kde je připojena. Pokud je na kamenném povrchu, je to sůl. Pokud plave na hladině vaší vody, je to plíseň.
Rozdíl mezi těmito dvěma můžete také vyzkoušet tak, že získáte vzorek bílé látky a smícháte ji s vodou. Pokud se látka nerozpustí, můžete bezpečně usoudit, že se jedná o plíseň.
Plíseň může být těžké identifikovat a ještě těžší je rozlišit nebezpečnou černou plíseň. Abychom vám pomohli odhalit toxickou černou plíseň, podívejte se na tento dokonalý průvodce, jak snadno černou plíseň identifikovat.
Co způsobuje plíseň bílé vody?
Plíseň roste na vlhkých, výživných površích. Proto by nemělo být žádným překvapením, že na povrchu vodních ploch roste plíseň.
Plísně rostou pouze na nesčetných površích, včetně stojaté vody plné živin, jako jsou nečisté bazény a dokonce i pitná voda. Pokud voda postrádá potřebné živiny, počáteční květ nakonec odumře.
Na rozdíl od toho, co většina lidí věří, bílá plíseň není specifickým typem plísně. Některé druhy plísní vypadají bíle, zejména v raných fázích vývoje. Forma na vaší vířivce může mít nakonec jiný odstín, pokud ji tam necháte dostatečně dlouho.
Jak houba stárne a vyvíjí spóry, může změnit svůj odstín na černou, zelenou, šedou a další barvy. Je téměř vždy zbytečné určovat, jaký typ plísní u vás doma roste, protože všechny mají stejné škodlivé účinky.
Jak předcházíte plísni bílé vody?
Abyste se vyhnuli všem problémům s čištěním vašeho bazénu spolu s každým čerpadlem a filtrem, který je k němu připojen, musíte přijmout nezbytná opatření, abyste zabránili růstu plísní. Většinu času můžete zabránit růstu plísní pravidelným čištěním bazénu.
Doporučuje se čistit povrchy bazénu každý týden kartáčem nebo používat robotický čistič bazénů. Měli byste také denně spouštět filtr bazénu a čistit jej měsíčně. Poté, co toto všechno uděláte, nezapomeňte zkontrolovat hodnoty pH vašeho bazénu, abyste znesnadnili růst mikroorganismů.
Jak se zbavit bílé vodní plísně?
Jakmile si všimnete bílé plísně na vaší vířivce, bazénu nebo jakékoli jiné stojaté vodě, budete muset jednat rychle. Nejlepší by bylo zbavit se těchto plísní, než se u vás projeví nepříznivé zdravotní účinky.
Chcete-li zahájit proces, měli byste zcela vyčistit bazén nebo vanu, zejména infikované oblasti. U bazénů byste měli šokovat vodu přidáním až trojnásobného doporučeného množství chemikálií a poté ji vyčistit. U van můžete také přidat více než požadovaný počet chemikálií a distribuovat je po celém systému.
Poté nechte filtr běžet 24 hodin a poté vyčistěte každý filtr a příslušenství. Pokud po procesu nezůstanou žádné stopy plísně, nezbývá než houbám zabránit v návratu.
Bílá vodní plíseň se může objevit i v pitné vodě, a proto je její konzumace nebezpečná. Další informace najdete v této užitečné příručce o tom, co se stane, když pijete plíseň.
Závěr
Jak tedy vypadá plíseň s bílou vodou? Bílá vodní plíseň je nespecifický typ plísně, která roste ve stacionárních vodních plochách.
Připomíná rozpouštějící se hedvábný papír a často roste vedle růžových řas. Jakmile uvidíte bílou plíseň rostoucí na vašem bazénu, vaně nebo jiných místech, bylo by nejlepší podniknout nezbytné kroky k okamžitému vyčištění, abyste předešli škodlivým vedlejším účinkům.