Jak vyměnit termočlánek na plynovém ohřívači? 8 snadných kroků!

Jak vyměnit termočlánek na plynovém ohřívači? Abyste pochopili tuto otázku, musíte nejprve pochopit, co je termočlánek. Takže, co je termočlánek? Termočlánek je zařízení, které se obvykle nachází uvnitř plynového ohřívače, analyzuje zapalovací světlo a zabraňuje jakémukoli nahromadění nebo explozi nadbytečného nebo nepoužitého plynu. Pomáhá vás ochránit před riziky způsobenými výbuchem plynového ohřívače.

Plynový ohřívač je nezbytnou součástí domácnosti, zvláště když je venku zima. Díky využití zemního plynu jako zdroje tepla vás udrží v teple a pohodlí. Většina plynových ohřívačů je dodávána s termočlánkem, který je chrání před jakýmkoli špatným incidentem.

Termočlánek se však může opotřebovat nebo po nějaké době zestárne a je třeba jej vyměnit. Výměna termočlánku je náročný úkol, ale správnými kroky jej můžete snadno vyměnit. Máme pro vás průvodce krok za krokem, který vám pomůže snadno vyměnit termočlánky na plynovém ohřívači. Takže bez dalších okolků můžeme začít!

Postup výměny termočlánku na plynovém ohřívači

Pokud váš termočlánek přestal fungovat, je naléhavě nutné jej vyměnit. Pokud používáte plynový ohřívač bez aktivního pracovního termočlánku, riskujete sami sebe. Postupujte přesně podle níže uvedených kroků, abyste získali návod, jak vyměnit termočlánek na plynovém ohřívači.

Krok č. 1. Vypněte plynový ohřívač

Před spuštěním se ujistěte, že jste vypnuli plynový ohřívač a odpojte jeho spojení s jakýmkoli externím zdrojem energie. Tlačítko napájení může být na boční nebo horní straně pece a odtud ji můžete rychle vypnout.

Krok č. 2. Vypněte připojení plynu

Odpojte zdroj plynu připojený k vašemu plynovému ohřívači uzavřením plynového ventilu. Po uzavření ventilu zkontrolujte, zda je přítomen nějaký plyn. Pokud ne, pokračujte ve své práci.

Krok č. 3. Odstraňte horní kryt

Pomocí šroubováku povolte matice držící horní panel na místě. Jakmile panel odstraníte, uložte jej stranou. Nyní hledejte termočlánek; skládá se z malých hadiček a drátů s kovovými držáky. Můžete to detekovat poblíž kontrolky. Druhý konec termočlánku je připojen k plynovému ventilu.

Krok č. 4. Odstraňte termočlánek

Chcete-li termočlánek odstranit, musíte nejprve odšroubovat matice, které pevně spojují termočlánek s plynovým regulačním ventilem. Poté začněte povolovat šrouby, které drží držáky termočlánku a snímače na místě, a rychle vyjměte snímač z držáků. Nyní můžete vyjmout celý termočlánek z plynového ohřívače.

Krok č. 5. Instalace nového termočlánku

Nastavte nový termočlánek do polohy, která připomíná starý termočlánek. Poté jej umístěte, vložte držáky a senzor jako dříve a znovu připojte nový termočlánek s plynovým ventilem utažením šroubů.

Krok č. 6. Doplňte plyn a energii

Po správném umístění nového termočlánku zapněte plynový ventil a zapněte napájení plynového ohřívače, abyste zjistili, zda termočlánek začal fungovat nebo ne.

Krok č. 7. Znovu zapalte kontrolku

Zapněte zapalovač nastavený knoflíkem a stiskněte možnost zapálení. Pokud taková možnost není k dispozici, zapněte ji zápalkou. Počkejte 20 sekund a zjistěte, zda plamen v kontrolním světle stoupá. Pokud ano, uvolněte knoflík a nechte zapalovací žárovku svítit. Může být také dobrý nápad přečíst si o tom, jak poznám, že mám zhasnutou kontrolku.

Krok č. 8. Umístěte horní kryt zpět

Váš termočlánek je správně vyměněn a pilot také dobře hoří. Můžete znovu umístit horní kryt plynového ohřívače. Utáhněte šroub, upevněte jej a užívejte si teplou místnost v chladném počasí.

Důvody, proč váš termočlánek nefunguje

Několik problémů může způsobit problémy s fungováním plynového ohřívače a vadný termočlánek je jedním z nich. Různé důvody, proč je termočlánek vadný, jsou:

  • Rozbité: Rozbitý termočlánek nedokáže detekovat zapalovací plamen a plynový ohřívač nebude fungovat. Termočlánek však lze snadno vyměnit pomocí následujících jednoduchých kroků. Můžete si také zavolat profesionálního technika, který vám s tím pomůže, pokud se bojíte dělat nepořádek.
  • Nečistoty nebo úlomky: Částice nečistot ucpávají termočlánek a způsobují selhání funkce. Když je termočlánek neustále vystaven plameni nebo plynu, časem se opotřebuje a drobný problém může vyústit v jeho nefunkčnost. Ale to není velký problém. Znečištěný termočlánek snadno vyjmete, očistíte kartáčkem a znovu umístíte. Poté váš termočlánek začne fungovat jako obvykle.
  • Nesprávné nastavení: Aby termočlánek správně fungoval, musí být v těsném kontaktu s kontrolkou. Kontrolka by měla pohltit tyč termočlánku, aby termočlánek začal rychle pracovat, když je kontrolka rozsvícená. Pokud to termočlánek nedokáže detekovat, existuje vysoká pravděpodobnost, že váš termočlánek není správně nastaven.

It’s A Wrap!

Každý potřebuje plynový ohřívač v chladném počasí, protože je to účinný a levný způsob, jak udržet váš domov v teple. Ale když se váš termočlánkový plynový ohřívač pokazí, potřebuje okamžitou výměnu. Tento článek vás provede výměnou termočlánku na plynovém ohřívači. Po výše diskutovaných krocích jej snadno vrátíte bez odborné pomoci. Můžete také získat informace o tom, jak termočlánky fungují. Neváhejte znát i tyto věci; přečtěte si o tom, jak vyčistit termočlánek na terasových ohřívačích a jak vyměnit termočlánek na ohřívači teplé vody.